Nažalost, rijetko uključujemo samoniklo ljekovito bilje u našu ishranu. Jagorčevina i masačak su dvije jako ljekovite biljke i jako blagotvorno djeluju na naše organe za varenje, kao što su crijeva i jetra. Time se poboljšava protok krvi u bubrezima. Salata od maslačka sadrži značajnu količinu manitola, koji pomaže u najbržem oporavku onih koji su doživjeli srčani ili moždani udar.

Važno je imati na umu da samoniklo bilje treba vrlo dobro očistiti prije upotrebe u salatama. Naravno, podrazumjeva se da biljke sakupljamo samo sa ekološki prihvatljivih mjesta. Time ćemo maksimalno iskoristiti njihove terapeutske kvalitete i konzumirati salatu bez pesticida i drugih sastojaka koji se često nalaze u salatama koje se uzgajaju. U Sloveniji, Njemačkoj i Austriji vrlo je omiljeno jelo salata od maslačka i jagorčevine. Biljka poznata kao jagorčevina koristi se za liječenje kašlja i ima značajan utjecaj na naš respiratorni sistem.

Listove jagorčevine i maslačka treba oprati, osušiti i isjeckati na kockice prije nego što se blago posole, začine limunovim sokom i pokapaju maslinovim uljem. Dodatno blagotvoran za našu jetru je mješavina limuna i maslinovog ulja. Za uljepšavanje salate može se koristiti cvijeće napravljeno od jagorčevine, koje je u potpunosti ukusno.

Jagorčevina, koju većina ljudi povezuje s dolaskom ugodnog vremena, jedan je od prvih znakova proljeća. Ali mnogi pojedinci se rijetko pitaju o terapeutskim prednostima ove biljke. Obje vrste jagorčevine imaju medicinske prednosti, međutim obična je nešto manje potentna od ljekovite jagorčevine(Primula veris, naslovna fotografija), koja je rasprostranjenija u našem narodu. U svijetu prirode ove biljke se mogu naći na poljima, šumama, livadama i proplancima do 1200 metara nadmorske visine. Podsjećamo na njihove pozitivne osobine koje se odavno koriste u tradicionalnoj medicini i liječenju brojnih bolesti.