Na Balkanu je skoro pa obavezno da se u svakom domu nalaze kućne biljke. Jedno od imena za Pilea peperomioides, zimzelenu biljku koja potječe iz južne Kine, je kineski dolar, budući da se u drevnim tradicijama vjeruje da donosi financijsko bogatstvo. Pilea peperomioides, poznata kao biljka kineskog dolara, ima izvanrednu sposobnost uvlačenja energije bogatstva i prosperiteta. Otporna biljka, poznata kao misionarska biljka, dobila je nadimak kada ju je u Norvešku uveo norveški misionar Agnar Espegren 1940-ih. Podrijetlom iz Kine, brzo se proširio diljem Skandinavije i Europe. Njegovo latinsko ime, Pilea, potječe od grčkog izraza pilos, koji se odnosi na predmet od filca.

Kineski dolar, otporna sobna biljka, ima postupnu stopu rasta, dostižući maksimalnu visinu od 30 centimetara. Unatoč nježnom izgledu, iznenađujuće je robustan i zahtijeva minimalno održavanje. Njegove izdužene grane, nalik kori koja se ljušti, daju obilje tamnozelenih, okruglih listova. Tijekom toplijih godišnjih doba proljeća i ljeta, može uspijevati na otvorenom, ali kako se približava jesen i padaju temperature, neophodno je premjestiti ga u zatvorene prostore kako bi se osigurao njegov opstanak.

Za optimalan rast, kineski dolar uspijeva na obilnom svjetlu, a važno je izbjegavati izravno izlaganje suncu. Najpovoljniji način razmnožavanja ove višegodišnje biljke je reznicama, iako se može i sjemenom. Za razmnožavanje reznicama, drvenaste stabljike se pažljivo podrezuju i potapaju u vodu dok ne razviju opsežan korijenski sustav. Ove ukorijenjene reznice zatim se prenose u svježe posude koje sadrže kompostnu zemlju bogatu hranjivim tvarima, osiguravajući da posude imaju odgovarajuće rupe za drenažu kako bi se zemlja osušila između dva zalijevanja.

 

U vrućim danima osigurajte da biljka dobije dovoljno zalijevanja kako biste spriječili da lišće uvene, iako pokazuje izvrsnu otpornost i na sušnom i na zbijenom tlu. Za optimalan rast, kineski dolar uspijeva u djelomično zasjenjenim područjima, uz dovoljno svjetla bez izravnog izlaganja suncu. Osim toga, važno je napomenuti da ova biljka ostaje neoštećena od štetnika ili bolesti, što je izvor zahvalnosti. Biljke, osobito one živahne i zelene, poznate su u određenim istočnjačkim filozofijama kao moćni lijekovi za raspršivanje negativne energije u domu. Ne samo da ove biljke zrače pozitivnim vibracijama, podižući raspoloženje onih koji u njima žive, već se također vjeruje da privlače blagostanje. Među tim biljkama, biljka kineski dolar ima poseban značaj, jer se smatra da privlači bogatstvo i obilje, blagoslivljajući kućanstvo financijskim dobicima. Takve se biljke njeguju i cijene kroz generacije u raznim azijskim narodima, često se prenose kao dragocjeno nasljeđe, simbolizirajući njihovu golemu vrijednost i značaj.