Iako se postavljanje dijagnoze melanoma u početku može činiti obeshrabrujućim, ključno je razumjeti da to ne znači automatski smrtni ishod. Brzom identifikacijom i rješavanjem stanja, osobe s melanomom imaju potencijal za postizanje pozitivnog ishoda. Unatoč tome, postoje slučajevi u kojima se melanom može ponovno pojaviti, što zahtijeva temeljito ispitivanje dostupnih terapijskih alternativa. Za daljnje razumijevanje ove teme potražili smo ekspertizu prof. Lidije Kandolf Sekulović, cijenjene onkologinje i dermatovenerologinje.

Melanom, maligni tumor, posebno cilja na melanocite, koje su specijalizirane stanice koje se nalaze u vanjskom sloju kože poznatom kao epidermis. Ove stanice imaju ključnu ulogu u stvaranju melanina, pigmenta odgovornog za boju naše kože. Melanin služi kao štit od prekomjernog ultraljubičastog zračenja, čuvajući genetski materijal stanica kože. Pri izlaganju sunčevoj svjetlosti povećava se proizvodnja melanina, što rezultira tamnjenjem kože. Ovaj proces djeluje kao obrambeni mehanizam, sprječava daljnje ozljede, mutacije i stvaranje kancerogenih kožnih izraslina.

Rizik od razvoja melanoma može se znatno povećati neopreznim sunčanjem. Nažalost, nepotrebno i nepažljivo izlaganje suncu može s vremenom dovesti do genetskih promjena u melanocitima. Ove genetske promjene mogu izazvati maligne stanice koje se nekontrolirano množe i stječu sposobnost širenja izvan kože putem limfnih i krvnih žila, što dovodi do metastaza. Iako naš imunološki sustav obično identificira te promijenjene maligne stanice melanoma i nastoji ih eliminirati, neki pojedinci mogu doživjeti neregulirani rast. U situacijama u kojima stanice melanoma aktivno potiskuju naš imunološki odgovor, imunološki sustav može postati preopterećen, što dovodi do ponovnog pojavljivanja melanoma. Uvid u ovaj fenomen daje prof.dr.Lidija Kandolf Sekulović, specijalistica dermatovenerologije i onkologije.

Prema riječima liječnika, vjerojatnost širenja melanoma raste kako raste debljina tumora. Kao rezultat toga, neophodno je marljivo pratiti našu kožu radi eventualnih promjena. Ako primijetimo bilo kakve abnormalne promjene, poput nepravilnog madeža s rubovima različitih boja koji s vremenom raste i transformira se ili nove kvržice koja se širi i mijenja svaki mjesec, trebali bismo se obratiti dermatologu za pomoć. U određenim slučajevima može biti potrebna dermoskopija, uz uklanjanje mrlje ako to preporuči liječnik. Ovaj se postupak provodi kako bi se utvrdilo je li mjesto melanom, druga vrsta raka kože ili jednostavno bezopasna izraslina. Osobama s više od pedeset lezija na koži savjetuje se da potraže savjet dermatologa za preventivnu dermoskopiju i procjenu svih mrlja. Ovo je presudno u identificiranju bilo kakvih sumnjivih lezija i pružanju smjernica za buduće preglede koji mogu biti potrebni.

Vjerojatnost recidiva tumora izravno je povezana s njegovom debljinom. Rano otkrivanje i kirurško uklanjanje melanoma u njegovim početnim fazama, osobito kada su stanice raka rijetke i ograničene na epidermu (poznato kao melanom in situ), uvelike smanjuje šanse za povratak. Međutim, ako stanice probiju bazalnu membranu kože i dođu u kontakt s krvnim i limfnim žilama, dobivaju sposobnost metastaziranja, što dovodi do ponovnog pojavljivanja melanoma. To podrazumijeva širenje stanica melanoma u limfne čvorove i unutarnje organe. Vjerojatnost ove pojave je veća kada je tumor deblji, što je određeno količinom kancerogenih stanica i brojem mutacija koje one posjeduju. Prema riječima prof. dr. Kandolfa Sekulovića, ako debljina prelazi 4 mm ili ako su stanice već dospjele u limfne čvorove, melanom će se ponovno pojaviti kod otprilike 40 do 60 posto osoba.

Istraživanje je pokazalo da su osobe s prethodnom dijagnozom melanoma izložene većem riziku od ponovnog pojavljivanja stanja u nekom trenutku života. Na vjerojatnost recidiva melanoma prvenstveno utječe debljina tumora. Ako je tumor veći od 4 milimetra ili ako su se stanice raka već proširile na limfne čvorove, postoji 40 do 60 posto šanse da se melanom vrati, navodi cijenjeni prof. dr. Sekulović. Medicinski stručnjaci potvrđuju da sada posjedujemo bogato znanje o učinkovitosti modernih terapija lijekovima. Ovi tretmani imaju sposobnost aktivirati imunološki sustav u borbi protiv stanica melanoma ili specifično ciljati na mutacije unutar tih stanica.

Lijekovi ove prirode imaju sposobnost uvelike smanjiti šanse za ponovnu pojavu raka i širenje bolesti za nevjerojatnih 50%. To također uključuje prevenciju metastaza. Adjuvantna terapija, koja je postala standard liječenja osoba s visokorizičnim melanomom, uspješno se provodi u europskim i susjednim zemljama u protekle tri do pet godina. Nažalost, trenutno nije pokriven osnovnim osiguranjem u našoj zemlji, pa je nedostupan onima koji su bili podvrgnuti uklanjanju melanoma. No, trenutno je to prioritet i pacijenti i liječnici s nestrpljenjem očekuju njegovo odobrenje. Uostalom, prevencija je uvijek bolja od liječenja, navodi dr. Kandolf Sekulović.