Medicinski stručnjaci specijalisti pedijatrije i epidemiologije jutros su izdali upozorenje na veliku vjerovatnost izbijanja ospica u Srbiji, nakon što su potvrđeni početni slučajevi kod majke i njenog petnaestogodišnjeg sina.

Stručnjaci ističu da postoji značajna vjerojatnost da će se u Srbiji ponoviti okolnosti iz 2018. godine kada je naciju zahvatila epidemija malih boginja. Upozoravaju da ospice, koje su se prije smatrale predmetom akademskog proučavanja, sada predstavljaju alarmantnu mogućnost druge epidemije u razdoblju od samo pet godina. Medicinski djelatnici izražavaju zabrinutost zbog sve veće prevalencije hripavca, sezonskih respiratornih infekcija, gripe i nedavne pojave velikih boginja, ističući neposrednu opasnost od epidemije i hitnu potrebu za cijepljenjem.

Tijekom gostovanja u emisiji Jutro na Blic pedijatrica Biljana Jeremić osvrnula se na nezaboravno razdoblje od 2017. do 2018. godine kada je zabilježen zamjetan porast oboljelih od malih boginja. Dr. Jeremić ističe da je primarna i temeljna preventivna mjera, cijepljenje, temeljni uzrok sadašnje situacije. Obeshrabrujuće je svjedočiti epidemiji koja se nadvila nad nama. Ranije smo vjerovali da će boginje postojati samo na stranicama udžbenika o zaraznim bolestima, ali sada smo suočeni s njihovom prisutnošću u našem svakodnevnom životu.

Djeca koja nisu primila MMR cjepivo najosjetljivija su na bolest. Početna doza obično se daje između 13 i 15 mjeseci, ali razine antitijela u starijih osoba ostaju nesigurne. Dr. Jeremić sugerira da je vjerojatnost izbijanja epidemije velika zbog činjenice da je kod nas procijepljenost trenutno na mršavih 81,3 posto, što pokazuju podaci “Batuta” iz 2022. godine, a očekuje se da će se taj postotak s vremenom smanjivati. Prema njezinoj izjavi, primarna indikacija infekcije velikim boginjama je prisutnost pustula, uz ostale čimbenike.

-Povišene razine topline.
-Konjunktivitis
-Brzi razvoj simptoma, poput curenja iz nosa, natečenih limfnih čvorova i osipa od glave do pete u slučaju ospica, razlog je za hitnu liječničku pomoć

Jedan od najopasnijih aspekata ove bolesti je njezina sposobnost prijenosa od strane pojedinaca koji nisu svjesni vlastite infekcije. Tijekom ove faze simptomi se još nisu očitovali, što bolest čini vrlo zaraznom. Prijenos se može dogoditi izravnim kontaktom, kašljanjem, kihanjem ili čak česticama u zraku. Medicinski stručnjaci upozoravaju da u okruženju u kojem nitko nije cijepljen, jedna zaražena osoba ima potencijal zaraziti između 14 i 16 ljudi.

Dr Slavica Maris, poznati epidemiolog, u ekskluzivnom intervjuu za “Pink” otkrila je danas da je zvanično potvrđen drugi slučaj malih boginja. Oboljela osoba je majka 15-godišnjeg dječaka koji je već primljen u bolnicu zbog komplikacija i upale pluća. Prema Marisovim riječima, majka bolesnog dječaka je prije njega imala simptome upale pluća, a kasnije su joj dijagnosticirane ospice. Iako je odbila razjasniti razloge zašto dječak nije cijepljen, valja napomenuti da je njegova sestra, koja je bila cijepljena, ostala nezahvaćena nikakvim bolestima. Djeca oslabljenog imuniteta i pothranjenosti najosjetljivija su na upalu pluća, koja je često praćena teškim komplikacijama. Ove komplikacije, koje se javljaju u otprilike 1 od svakih 20 slučajeva, često dovode do smrtnog ishoda. Osim toga, postoji rizik od razvoja upale mozga, rijetke, ali ozbiljne posljedice koja pogađa 1 od svakih 1000 osoba s infekcijom uha. Dr. Maris istaknula je važnost prepoznavanja potencijalnih opasnosti povezanih s upalom uha.