U nedavnom razgovoru s nutricionisticom Marijom Stanišić koja je nam je objasnila pravi značaj o jajima i uopšteno žumanjcima. S približavanjem uskršnjih praznika, ne čudi da se potrošnja jaja povećava. Običaj kucanja jajima donosi radost, osobito djeci, ali znači i da će jaja biti konzumirana.

  • Marija Stanišić je za Informer.rs podijelila vrijedna saznanja o pravim zdravstvenim dobrobitima jaja i istaknula važne faktore o kojima treba voditi računa. Prema Marijinim riječima, jaja imaju najveću biološku vrijednost među prirodnim namirnicama. Ne samo da su vrlo hranjivi, već imaju i nizak broj kalorija, sadrže samo 150 kalorija na 100 g. Osim toga, jaja sadrže približno 13 g proteina i 10 g masti, što ih čini zdravim izborom.

Važno je napomenuti da su jaja praktički lišena ugljikohidrata. Jaja su stekla negativnu reputaciju u području prehrane. Međutim, za osobe koje su dobrog zdravlja, konzumacija dva cijela jaja i do 8 bjelanjaka dnevno smatra se prihvatljivim. Važno je uravnotežiti unos masti i proteina tijekom dana. Idealna potrošnja trebala bi se temeljiti na individualnim potrebama, unosu kalorija i osobnim zdravstvenim ciljevima.

  • Postizanje ovih ciljeva pravilnom prehranom je ključno. Nadalje, bitno je uzeti u obzir hranjivu vrijednost žumanjaka. Marija nudi rješenje za čestu dilemu treba li ili ne konzumirati žumanjke, koji se često smatraju nezdravima i obeshrabruju. U današnjem svijetu bogatom informacijama, obilje znanja dovelo je do stanja nesigurnosti što je doista zdravo iu kojim količinama.

Neosporno je da je pojam “zdravo” subjektivan i da se razlikuje od osobe do osobe. Iako žumanjci sadrže kolesterol, važno je razlikovati ovu vrstu kolesterola od ostalih masti. Marija tvrdi da bi kriviti žumanjke za godine zanemarivanja pametnijih prehrambenih odluka bilo pretjerano pojednostavljivanje. Žumanjak, koji je sastavni dio jajeta, može se identificirati kao kružni, žuti dio koji se nalazi unutar bjelanjka. Obiluje esencijalnim nutrijentima kao što su proteini, masti, vitamini i minerali.

  • Žumanjak, koji je primarni sastojak jajeta i sadrži većinu hranjivih tvari, prati mala bijela točka poznata kao blastodisc. Ova sićušna oznaka na žumanjku označava početak razvoja pilića u slučaju oplodnje. Žumanjci jaja nude niz hranjivih tvari koje su vitalne za održavanje i popravak tjelesnih tkiva. To uključuje proteine ​​koji igraju ključnu ulogu u razvoju i obnavljanju tkiva.

Osim toga, žumanjci sadrže veliku količinu masti, uključujući i zasićene i nezasićene masne kiseline. Te su masnoće neophodne za promicanje zdravlja mozga i podržavanje pravilne funkcije živaca. Prepuni mnoštva esencijalnih nutrijenata, vitamini zauzimaju središnje mjesto. Među njima su vitamini A, D, E i B kompleks, koji značajno doprinose širokom rasponu metaboličkih funkcija. Uz to, prisutan je niz vitalnih minerala, uključujući željezo, cink, selen i fosfor, koji osiguravaju održavanje jakih kostiju, snažan imunološki sustav i optimalne tjelesne funkcije.

  • Žumanjci nalaze svoje mjesto u mnoštvu kulinarskih kreacija, poput kolača, umaka, majoneza i brojnih drugih jela. Kada je riječ o pecivima i desertima, oni se često koriste kako bi im dali sočnost i glatku konzistenciju. Da bi se produžio vijek trajanja žumanjaka, možete ih konzervirati soljenjem ili šećerom. Unutar prehrambene industrije, žumanjci se ugrađuju u mnoštvo proizvoda, uključujući ali ne ograničavajući se na tjesteninu, kolače, sladoled i razne druge prehrambene artikle.

Kada je riječ o zdravlju i sigurnosti, važno je uzeti u obzir sadržaj kolesterola u žumanjcima. Pretjerana konzumacija jaja nije preporučljiva osobama s visokim kolesterolom. Osim toga, jaja mogu sadržavati bakterije salmoneloze, što naglašava važnost pravilnog skladištenja i tehnika kuhanja kako bi se izbjegla infekcija. Prilikom odabira jaja važno je voditi računa o njihovoj svježini.

  • Potražite jaja s netaknutom ljuskom i čvrstog izgleda. Svježa jaja obično imaju žumanjke koji su čvršće zbijeni. Za očuvanje svježine jaja se preporučuje čuvati u hladnjaku i potrošiti ih u roku od 3-5 tjedana od datuma pakiranja. Intrigantan podatak: Nijansa žumanjka može se razlikovati ovisno o prehrani kokoši. Kokoši koje jedu hranu bogatu karotenoidima, poput beta-karotena koji se nalazi u povrću, dat će žumanjak jarke narančaste boje. Ne samo da su žumanjci vitalna komponenta uravnotežene prehrane, već također igraju ključnu ulogu u stvaranju brojnih slatkih jela u kojima se uživa diljem svijeta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here