Dok se suočavao s diskriminacijom svojih vršnjaka, susreo se s velikim izazovom. Iako je izgubio vid zbog liječničke greške dok je bio u inkubatoru sa sestrama Verom i Nadom, Slobodan Brkić (31) iz Šapca živio je svoj život ne dopustivši da ga ovaj neuspjeh omete.

  • Trenutno je na postdiplomskom studiju na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, tečno govori 10 jezika, odličan je u programiranju, sklada glazbu za klavir, podučava druge pravoslavlju, a iznad svega teži služenju Bogu i čovječanstvu. Unatoč nesretnim okolnostima kada su Nada i Slobodan izgubili vid u inkubatoru zbog predoziranja kisikom, ove izvanredne trojke u životu su postigle puno više od svojih vršnjaka.

Nada je, kao najbolja studentica na svom odjelu, završila Glazbenu akademiju, a ja sam krenuo u međunarodne odnose. Dok je liječnički nemar rezultirao inkubatorskim sljepoćom, odbijam to promatrati kao manu ili hendikep. Umjesto toga, vjerujem da se treba usredotočiti na svoje sposobnosti, a ne na ograničenja, i prevladati izazove koji im se nađu na putu.

  • Sljepoću nikad nisam smatrao tragedijom; iako sam se suočavao s raznim poteškoćama, uvijek biram vidjeti pozitivne aspekte života i nastojim dati značajan doprinos čovječanstvu vlastitim primjerom. Ovaj mladić ostaje skroman i optimističan u svom pogledu. Uz strast prema jezicima i neutaživu znatiželju za različite kulture, duhovito je svladao umijeće tečnog govorenja ne samo engleskog, već i talijanskog, japanskog, francuskog, latinskog, portugalskog, starogrčkog, novogrčkog, pa čak i aramejskog.

Prema Slobodanovim riječima, obično mu je potrebno otprilike tri mjeseca da usvoji novi jezik. U određenim prilikama uspije apsorbirati impresivnu količinu vokabulara, u rasponu od 5000 do 6000 riječi dnevno. Slobodan izražava želju da još više proširi svoj lingvistički repertoar, uvjeren u svoju sposobnost da taj cilj postigne.

  • Uvažavajući izazove s kojima se suočavao tijekom odgoja i obrazovanja, otvoreno priznaje da mu je nedostatak prilagođenih materijala za učenje osobama oštećena vida predstavljao značajne poteškoće. Slobodan razmišlja o izazovima s kojima se suočavao u školi prije ere iPhonea i pametnih telefona, kada su sredstva za učenje bila skupa i oslanjala se na analogne i ručne metode.

No, uz odlučnost, podršku obitelji i prijatelja sve se može postići. Slobodan priznaje nepokolebljivu prisutnost svoje majke, koja je odigrala ključnu ulogu u vođenju njega i njegovih sestara prema uspjehu. Zajedno su ustrajali i krčili svoje staze u ovom svijetu. Slobodan, veseli Šapčanin, kao poliglota posjeduje impresivnu lingvističku sposobnost. I ne samo to, on također posjeduje opsežno znanje i razumijevanje za političke govore iz cijelog svijeta, pamti ih oko 600.

  • Međutim, njegova najveća predanost leži u njegovoj težnji prema pravoslavlju i stjecanju znanja vezanih uz njega. Slobodanova životna svrha vrti se oko pomaganja drugima, davanja vrijednih doprinosa čovječanstvu i širenja Kristove ljubavi. Kroz svoju nepokolebljivu predanost, on teži pokazati da naš svijet ima potencijal postati još ljepši i da se pojedinci mogu unaprijediti ako za to imaju želju.

Slobodan čvrsto vjeruje da je odlučnošću sve moguće i da vjera ima moć spasiti nas i prevladati naizgled nepremostive prepreke. Naglašava da je sumnja štetna i ne donosi nikakvu korist, djeluje kao otrovna sila koja koči naš napredak. Osim podučavanja jezika i klavira, Slobodan svoje slobodno vrijeme posvećuje skladanju, vođenju motivacijskih tribina te sudjeluje u zboru u crkvi sv. Marka.

  • Prema riječima Slobodana, vrlo utjecajne ličnosti među svojim prijateljima, ključno je zadržati nepokolebljivo uvjerenje kako bi se naše želje manifestirale u stvarnosti. To podrazumijeva prihvaćanje pozitivnog načina razmišljanja i suzdržavanje od nanošenja štete drugima, dok ostajemo postojani u svojoj vjeri i poduzimamo promišljene radnje prema našim ciljevima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here