Jedan od najistaknutijih stručnjaka u ovoj oblasti kada je u pitanju vaspitanje i obrazovanje dece je dr Ranko Rajović, doktor interne medicine, saradnik UNICEF-a na projektu ranog podsticanja intelektualnog razvoja djece i osnivač Mense Srbije i darovitih Odeljenje Centra Nikola Tesla. On je sažeto i jednostavno opisao kako empatija opada i gubi se kod djece i tinejdžera. On konstatuje da je zbog okruženja, dječiji mozak danas drugačiji. U prošlosti su mala djeca obrađivala samo dvije ili tri informacije u toku dana. S druge strane, ljudi su suočeni sa ogromnom količinom informacija u doba interneta, što je dovelo do značajnog protoka podataka i izazvalo dilemu.

Smatra da internet smanjuje kognitivne sposobnosti kod djece

– Kognitivne kapacitete djece smanjuju roditelji koji ne znaju šta njihova djeca rade na internetu. Odgovornost je važna. Ne bi se pojavili problemi kada bi se svi ponašali odgovorno. Moramo uzeti u obzir vrijednosti kojima djecu uče okolina i roditelji.

Upozorava da prezaštićavanje oneomgućava da se dijete razvija normalno

Sljedeća faza je rana pretjerana zaštita, koja ometa djecu da normalno sazrijevaju i steknu kontrolu i samopouzdanje. Sve njihove potrebe zadovoljavaju roditelji. Roditelji, okolina i instruktori moraju postaviti jasne granice o tome šta je dozvoljeno, a šta ne.

Dodaje da ga jako puno roditelja pita za pomoć, jer ne znaju kako da dijete odvoje od igrica

Mozak oslobađa preveliki broj endorfina prilikom igranja video igrica, što rezultira prevelikom količinom sreće. Šta će malo dijete raditi za pet ili deset godina ako ne zna kako da se nosi sa dosadom? On će biti ljut čovjek bez strpljenja. To dijete ne može čekati i mora sve imati odmah. Doktor zaključuje da su to nove generacije mladih koji nam dolaze.