Svake godine r*k mokraćne bešike odnese 1.000 života. Uprkos činjenici da više od 2.300 ljudi u Srbiji svake godine dobije ovu dijagnozu, prema RTS-u, o njoj se ne govori ni izbliza dovoljno ili uopšte. Maj je posvećen borbi protiv takozvanog “siročeta onkologije”, kako je poznat kao direktor Klinike za urologiju UKCS prof. dr Zoran Džamić, jer je r*k mokraćne bešike peti po učestalosti i osmi po smrtnosti u Srbiji.

“Nažalost, uprkos značajnom napretku u liječenju mnogih vrsta karc*noma u posljednjih 20 godina, mali napredak je postignut u zbrinjavanju ra*a mokraćne bešike. Zbog toga je preventiva ključna. Jedan od glavnih i alaramtnih simptoma je pojava krvi u urinu koji treba da dovede pacijenta kod ljekara”- navodi za RTS Džamić.

Pušenje, prekomjerna težina i rad u određenim zanimanjima faktori su rizika. U poređenju sa drugim vrstama ra*a, nasljedna komponenta nije toliko izražena. Poznato je da muškarci obolijevaju znatno češće nego žene – skoro dvostruko češće. U postavljanju dijagnoze može uvelike pomoći rano otkrivanje i ultrazvuk. Zlatno pravilo u liječenju je operacija. Međutim, sve veći broj pacijenata dostiže tačku kada je operacija neefikasna, u kojoj se koriste hemoterapija, bioterapija, loška terapija i imunoterapija, sa zapaženim uspjehom, kako primjećuje Džamić.

Kada su u pitanju sve vrste bolesti, potrebno je da osluškujemo naše tijelo konsantno. Prije nego što doće do neke bolesti, većini slučaejva ćemo dobiti znakove od našeg tijela koji ukazuju na to da se dešava neka promjena i da je potrebno da posjetimo doktora, ili da odemo na neke preglede. Jako je bitno da pratimo naše tijelo i da ne zanemarujemo signale koje nam šalje.