Nakon smrti kraljice Elizabete čini se da je u britanskoj kraljevskoj porodici došlo do pravog rasula. Neki pominju i razne teorije zavjere a jedna od njih je i da je nadvor bačeno prokletstvo. Jan Mojr, poznata britanska kolumnistica, nadaleko je poznata po svojoj stručnosti u promatranju i analizi postupaka kraljevske obitelji. U svojoj posljednjoj kolumni učinkovito je prenijela osjećaje britanske javnosti prema ovoj temi.

 

Britanska kraljevska obitelj suočava se s izazovnim početkom godine jer se suočavaju s nizom negativnih vijesti iz više izvora. Kako bismo prebrodili ova teška vremena, ključno je da se obitelj okupi i pokaže solidarnost zbijanjem redova. Zabrinutost je nastala zbog naglog otkazivanja važnog angažmana princa Williama, što se pripisuje otkriću da se kralj Charles bori s rakom i zahtijeva hitno liječenje. Naime, prijestolonasljednik je bio zamjetno odsutan na misi zadušnici svog kuma, grčkog kralja Konstantina, održanoj u Windsoru. Iznenađujuće, nije dano nikakvo objašnjenje za njegovu odsutnost, što je dovelo do nagađanja da bi to moglo biti povezano s Kate Middleton, koja je trenutno na bolovanju nakon neobjavljene abdominalne operacije. Prema Britancima, kraljevska je obitelj skrenula sa svog izvornog puta i izgubila osjećaj za smjer, što je rezultiralo značajnim odmakom od doba kada je vladala kraljica Elizabeta II.

 

Zastrašujući postupci koje su pokazali neki pojedinci unutar kraljevske obitelji utjerali su strah u srca mnogih. Jan Mojr, kolumnist Daily Maila, pružio je brutalno iskren prikaz tih događaja, posebno kritizirajući princa Williama zbog njegovog povlačenja u zadnji čas i kasnije odluke da princu Andrewu prepusti vodstvo tijekom pogrebne povorke za grčkog kralja. Prema Janu, kraljevstvo je sada ostalo s tri ovlaštene osobe koje druge smatraju odgovornima dok slobodno ostvaruju vlastite želje: princ Andrew, suočen s optužbama za seksualno iskorištavanje maloljetnice; princ Harry, koji je napustio svoje kraljevske dužnosti, ali očekuje podršku za svoju obitelj; i princ William, koji je nevoljko preuzeo odgovornost upravljanja kraljevstvom. U ovom ključnom trenutku za Williama, dok se njegov otac i žena privatno oporavljaju, on se suočava s testom karaktera. No, umjesto da bude na visini, on odlazi s kraljevskog događaja bez ikakvog objašnjenja. Da su postojali valjani razlozi za njegov nedolazak, trebao ih je priopćiti kako bi izazvao razumijevanje i empatiju javnosti. Bitno je zapamtiti da on nije samo filmska zvijezda; on je budući monarh Britanije, spreman voditi naciju i utjeloviti njezin identitet, jedinstvo i ponos. Vrijeme je da odbaci personu neozbiljne slavne osobe i prigrli svoju ulogu vladara. Ovo ponašanje izaziva zabrinutost o tome što nas čeka kada on preuzme prijestolje i ostavlja nas duboko zabrinutima, kako je izrazio Jan Mojr.

 

Povratak Andrewa na pozornicu, koja vedrinom i srećom vodi komemoraciju kralju Constantinu, ono je što najviše šokira i britansku javnost i nju. Brojni pojedinci postavljaju pitanje kako je kraljevska obitelj mogla dopustiti da se dogodi tako očigledna pogreška. Jan Mojr moli pojedince da shvate da im nazivanje “prinčevima” ne daje samo imunitet u teškim vremenima, ne omogućuje pristup zajednici seksualnih prijestupnika ili jamči slavu i bogatstvo u Hollywoodu. Međutim, titula princa dolazi sa značajnom dužnošću. Jan Mojr ih ljubazno moli da povremeno razmisle o ovoj odgovornosti.