Danas ćemo da se pozabavimo malo ozbiljnijom temom, a to je zdravlje žena. S obzirom da je danas svjetski dan borbe protiv raka jajnika, važno je da vodite računa o svom zdravlju na adekvatan način.

Srbija jedanaestu godinu zaredom obilježava Svjetski dan borbe protiv raka jajnika, koji je prepoznat kao najsmrtonosniji oblik ginekološkog raka. Tema ovogodišnjeg obilježavanja je “Srećo, pazi da zabilježiš.” Godišnje u našoj zemlji oko 800 žena oboli od ovog raka, što rezultira nesretnim gubitkom 450 života. Zapanjujuće, tri žene dnevno dobiju dijagnozu raka jajnika, a jedna podlegne bolesti.

  • Za borbu protiv ovih obeshrabrujućih brojki, ključno je identificirati bolest u njezinim najranijim fazama i biti upoznat sa znakovima upozorenja, brzom dijagnozom i učinkovitim liječenjem. Nažalost, ne postoji dostupan probirni pregled, a žene se ne podvrgavaju rutinskim ginekološkim pregledima, što rezultira time da se oko 70 posto slučajeva raka jajnika dijagnosticira u uznapredovalom stadiju, što povećava vjerojatnost ponovnog pojavljivanja bolesti.

Stoga je imperativ ne zanemariti nijednu priliku za poboljšanje ishoda liječenja i stope preživljavanja kroz pravovremene i optimalne intervencije. Za žene koje se bore s rakom jajnika, pitanje što čini sreću postaje velika briga. Središnja točka ovogodišnjeg Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika vrti se oko pojma sreće. Što za nas znači sreća? Kako se očituje sreća za ženu koja se bori s bolešću ili za nekoga tko ima voljenu osobu koja se suočava s istom mukom?

U kontekstu raka jajnika, kako izgleda sreća? Je li to pronalaženje radosti usred liječenja ili nadilaženje ograničenja bolesti? Mogu li se trenuci sreće doživjeti čak i uz bolest? I kako možemo njegovati veći osjećaj sreće počevši od danas? Ova pitanja koja potiču na razmišljanje istražena su tijekom konferencije, uz vrijedan doprinos psihoterapeuta, medicinskih stručnjaka i pojedinaca koji imaju iskustva s rakom jajnika iz prve ruke. Nema premotavanja ili ponavljanja ni u bitci ni u životnom putovanju.

Ove godine naša manifestacija izlazi iz tradicionalnog formata. Naš fokus je na sreći, ali ne bilo kakvoj sreći – to je naša jedinstvena sreća. Čak i kao pacijenti koji se bore s onkologijom, imamo svako pravo iskusiti neograničenu radost. Ne možemo ga odgoditi niti se pouzdati u sreću da ga uhvatimo na platformama društvenih medija. Mora se prihvatiti u sadašnjem trenutku, podijeliti uživo. I borbe s kojima se suočavamo i životi koje vodimo ne nude drugu priliku.

Selena Ribić, preboljela rak jajnika i članica Udruge oboljelih od raka jajnika i vrata maternice Progovori, ističe koliko je važno ne podleći strahu. Pobijedila je vlastite strahove tijekom uspješne borbe protiv raka jajnika, uvidjevši da strah samo potiče rast ove bolesti. Selena se odlučila podvrgnuti pregledu zbog prisutnosti neuobičajenih simptoma poput nadutosti trbuha, gubitka apetita i bolova u trbuhu.

Sve do proljeća 2020. godine moj jedini strah bio je ponovljeni tonzilitis koji me, činilo se, pogađao svake godine. Nisam ni slutio da će se dogoditi nešto nezamislivo. U dobi od 24 godine, usred raširenog koronavirusa, suočila sam se s zastrašujućim zdravstvenim izazovom: rakom jajnika. Onog trenutka kada sam dobila dijagnozu, moj svijet se okrenuo naglavačke. Unatoč strahu koji je prijetio da će me izjedati, shvaćao sam da bi podleganje njemu samo potaknulo rast ove podmukle bolesti. Srećom, imao sam nepokolebljivu podršku svoje obitelji i najbližih prijatelja, kao i empatično razumijevanje kolega saborskih zastupnika koji su doista shvaćali veličinu moje borbe.

Naša zajednička odlučnost je ono što pokreće postojanje Udruge “Govori” – pružiti podršku, inspiraciju i nepokolebljivu snagu u ovoj ključnoj igri zvanoj život, osiguravajući da nitko od nas ne posustane. Rak jajnika je na osmom mjestu među svim vrstama raka, a prema novijim statistikama pogađa otprilike 1 od 78 žena. Stopa petogodišnjeg preživljavanja prelazi 90 posto kada se rak otkrije u ranoj fazi. Međutim, u slučajevima kada se rak jajnika dijagnosticira u uznapredovalom stadiju, stopa preživljavanja pada na samo 30 posto. Šest najčešćih pokazatelja raka jajnika.

Tijekom ranih faza, bolest obično ostaje neprimjetna, što otežava prepoznavanje. Simptomi raka jajnika, kada se pojave, nespecifični su i mogu se pogrešno povezati s blažom bolešću. Oticanje trbuha, neredovita stolica, nadutost, povraćanje, bol u zdjelici i osjećaj pritiska u abdomenu najčešći su simptomi raka jajnika. Ovi simptomi, iako nisu teški, žene često prođu nezapaženo, što dovodi do odgođenog liječničkog savjetovanja i progresije bolesti. U trenutku postavljanja dijagnoze više od 60 posto pacijenata već je u uznapredovalom stadiju bolesti.

Unatoč opsežnim naporima da se razviju učinkovite metode probira, znanost tek treba otkriti pravi uzrok raka jajnika, zbog čega su mogućnosti prevencije ograničene. Stoga je ključ ranog otkrivanja u podizanju svijesti žena o važnosti redovitih ginekoloških pregleda. Klinika za ginekologiju i porodništvo UKCS-a, poznata po svojoj stoljetnoj stručnosti u liječenju raka jajnika, može se pohvaliti visokostručnim i koordiniranim timovima sposobnim za izvođenje radikalnih i multidisciplinarnih operacija, koje su često potrebne u takvim slučajevima.

Prema riječima profesora dr. Aleksandra Stefanovića, ravnatelja Klinike za ginekologiju i porodništvo UKC Srbije, ključno je imati opsežne i specijalizirane kapacitete poput našeg za izvođenje operacija vezanih uz intraabdominalne bolesti. Ove bolesti mogu imati značajan utjecaj na razne ginekološke i želučane organe, osobito u uznapredovalim stadijima. Naš centar često ima multidisciplinarnu suradnju, uključujući kolege iz različitih specijalnosti. U skoroj budućnosti će i Srbija uvesti HRD testiranje tumorskog tkiva.

Iako trenutno ne postoji dostupan test probira za rano otkrivanje bolesti, postoje genetski testovi koji mogu identificirati značajne mutacije. Jedan takav test, BRCA testiranje, provodi se u Srbiji zadnjih osam godina i postao je standardna praksa u kliničkim ustanovama. Ovim testom pacijenti dobivaju preciznu i suvremenu terapiju koju pokriva osiguranje. Dodatno, HRD testiranje tumorskog tkiva, koje otkriva daljnje genetske promjene unutar tumora, također može igrati ključnu ulogu u odabiru terapije.

Najavljeno je da će ovo testiranje biti uvedeno u Srbiji tijekom druge polovice godine. U području analize tumora, postoji metoda poznata kao HRD testiranje, koja istražuje genetsku strukturu tumora i otkriva daljnje promjene. Ovi nalazi imaju značaj u određivanju najprikladnijeg načina liječenja. Izvješća pokazuju da će Srbija ovo testiranje uvesti u drugoj polovici godine.

Kako bi se osiguralo najučinkovitije liječenje, ključno je odmah nakon postavljanja dijagnoze utvrditi histopatološki podtip karcinoma jajnika i po potrebi provesti testiranje na mutacije BRCA gena. Tijekom proteklih 35 godina temeljna načela kirurgije i/ili kemoterapije značajno su pridonijela poboljšanju stope 5-godišnjeg preživljenja. Međutim, zbog visoke stope recidiva, postoji hitna potreba za novim terapijskim mogućnostima.

Srećom, nedavni napredak uveo je nove oblike biološke terapije kao alternativu liječenju. Genetsko testiranje igra ključnu ulogu u smanjivanju rizika od raka jajnika unutar obitelji i usmjeravanju odluka o liječenju pacijenata. U ranom stadiju moguća je potpuna remisija, dok u uznapredovalim stadijima bolest nastoji prijeći u kronično stanje, ističe dr. Marijana Milović Kovačević, voditeljica dnevne bolnice za interne odjele Zavoda za onkologiju i radiologiju Srbije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here