Trideset godina kasnije, šokantan izgled čovjeka čija koža podsjeća na šar peija i dalje zadivljuje. Godine 1993. dogodio se nesvakidašnji događaj u jugoistočnoj regiji Australije. Nevjerojatna beba po imenu Tom Tenent došla je na svijet s jedinstvenim stanjem koje je sve zaprepastilo.

  • Čak i prije njegova rođenja, ultrazvuk je pružio uvid u nešto nevjerojatno neuobičajeno, zbog čega su njegovi roditelji razmišljali o odluci hoće li nastaviti s njegovim dolaskom. Srećom, Tomov otac je na kraju donio ispravnu odluku. “Nakon zajedničkog razgovora, postigli smo zajednički dogovor i slijedili”, rekao je njegov otac. Kad su ga prvi put vidjeli u rađaonici, njegovi su roditelji bili krajnje zaprepašteni.

Stavljajući Toma na grudi njegove majke, Debbie Tennant nije mogla pojmiti što vidi. Zbog nedostatka jasnoće u vezi s uzrokom, nije bilo dostupnih lijekova ili tretmana. Njihov jedini izvor optimizma počivao je na prirodnom napredovanju starenja, nadajući se da će se problem riješiti sam od sebe kako koža bude rasla, a bore nestajale. Napokon, istraživači su otkrili zadivljujuće otkriće u vezi s njegovim posebnim stanjem. Istraživači su se suočili sa značajnim izazovom tijekom otprilike dva i pol mjeseca koliko je proveo u bolnici.

  • Tijekom tog vremena došli su do značajnog otkrića: Tom je imao obilje hijaluronske kiseline u svom tijelu, slično psima šar peija. Međutim, razine ove tvari u Tomovu tijelu bile su znatno povišene u usporedbi s onim što se smatra normalnim. Intrigantno je primijetiti da kako štenci šar peija sazrijevaju, razina hijaluronske kiseline se smanjuje, što rezultira promjenama na njihovoj koži. Liječnici su nagađali da bi se sličan fenomen mogao dogoditi iu Tomovu slučaju.

Prema dr. Andrewu Ramsdenu, dr. med., postojala je velika vjerojatnost da će Tomovo stanje pokazivati ​​znakove poboljšanja kako bude stario. Ispostavilo se da je predviđanje liječnika bilo točno, jer se Tomovo stanje s vremenom doista poboljšalo. Tijekom godina formiranja, Tom je nailazio na razne prepreke, trpeći ruganje i isključenje iz škole zbog svojih jedinstvenih fizičkih karakteristika. Iako je još uvijek posjedovao neke suptilne fizičke razlike, one su bile manje uočljive u usporedbi s njegovim rođenjem.

  • Tomovo rođenje dogodilo se prije tri desetljeća, a njegov sadašnji osobni život i dalje je obavijen velom misterija, budući da se drži niskog profila na platformama društvenih medija, otkrivajući vrlo malo o sebi. Tom je, kako dokazuje njegov Facebook profil, u stanju bračne sreće. U jednom od svojih ažuriranja na društvenim mrežama, sažeto opisuje svoju životnu filozofiju: “Jednostavnost je ključna. Donesite odluku i nikada se ne zadržavajte na prošlosti.

Problem međuvršnjačkog nasilja, koji se obično naziva bullying, ima značajan utjecaj na brojne mlade ljude diljem svijeta. Kako bismo pružili temeljito razumijevanje ove teme, evo opsežnog pregleda: 1. Opis: Među vršnjacima postoji oblik agresivnog ponašanja poznat kao vršnjačko nasilje. To uključuje niz radnji kao što su fizičko nasilje, verbalno zlostavljanje, društvena izolacija, elektroničko nasilje (obično se naziva cyberbullying) i emocionalno zlostavljanje. 2. Vrste agresije: Činovi fizičkog nasilja obuhvaćaju razne radnje poput udaranja, guranja, šamaranja, pljuvanja i fizičkih prijetnji.

  • Verbalno nasilje, s druge strane, uključuje ponašanja poput vrijeđanja, ruganja, psovanja i prijetnji. Društveno nasilje obuhvaća različite oblike štetnog ponašanja, poput ignoriranja i izolacije pojedinca iz društva, širenja štetnih tračeva i odbijanja potencijalnih prijateljstava. S druge strane, cyberbullying se odnosi na čin korištenja interneta kao platforme za zlostavljanje, što može uključivati ​​slanje uvredljivih poruka, oponašanje drugih ili javno dijeljenje neugodnog sadržaja na platformama društvenih medija.

Među različitim oblicima nasilja, emocionalno nasilje obuhvaća manipulaciju, prijetnje, kontrolu, ponižavanje i emocionalno zlostavljanje. Kada je riječ o nasilju među vršnjacima, tri su glavna čimbenika koja pridonose njegovoj pojavi. Agresivno ponašanje može biti posljedica nedostatka empatije, dok na vršnjačko nasilje mogu utjecati problemi unutar obitelji, poput nasilja, zanemarivanja ili nedostatka podrške. Mediji imaju moć oblikovati stavove i ponašanja, osobito među mladim pojedincima.

  • Agresivni sadržaj koji se često prikazuje u medijima može desenzibilizirati gledatelje za nasilje i potencijalno utjecati na njihove postupke. Slično tome, društveno okruženje koje prihvaća ili zanemaruje nasilje, kao i nedostatak učinkovitih metoda rješavanja sukoba, mogu pridonijeti promicanju agresivnog ponašanja. 4. Posljedice vršnjačkog nasilja: Psihološke posljedice obuhvaćaju niz uznemirujućih stanja, uključujući depresiju, anksioznost, nisko samopoštovanje i misli o samoozljeđivanju.

Na fizičkom planu, pojedinci mogu doživjeti različite štetne ishode kao što su ozljede, bol te fizički i neurološki problemi. U školi vršnjačko nasilje može poremetiti koncentraciju i otežati proces učenja učenika koji imaju poteškoća. Osim toga, pojedinci koji su bili izloženi nasilju mogu doživjeti osjećaj društvene izolacije i sebe doživljavati kao isključene i neželjene od svojih vršnjaka. Strategije prevencije i intervencije ključne su za rješavanje ovog problema. Edukacijom o posljedicama nasilja i naglašavanjem vrijednosti empatije možemo učinkovito smanjiti slučajeve vršnjačkog nasilja.

  • Osim toga, njegovanje pozitivnih odnosa među vršnjacima igra ključnu ulogu u uspostavljanju poticajne i sigurne atmosfere. Obrazovanjem mladih pojedinaca o umijeću mirnog i konstruktivnog rješavanja sukoba možemo učinkovito obuzdati eskalaciju nasilja. Ključno je pružiti podršku i intervenciju žrtvama nasilja, pomažući im da prebrode posljedice, dok istovremeno počinitelje smatraju odgovornima za svoja djela. Problematika vršnjačkog nasilja višestruka je i iziskuje kontinuirane napore kako bi se ublažio njegov štetan utjecaj na mlade i njihovu okolinu. Presudni elementi u borbi protiv ovog oblika nasilja su prevencija, pomoć i intervencija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here