Prije nekoliko dana nam je i kalendarski stiglo proljeće  a na pijačnim tezgamase može pronaći domaći mladi luk i zelena salata koji su mnogima omiljeni. Od mladog luka se može praviti više vrsta jela a jedno od omiljenih je i satrica. Zeleni mladi luk jedan je od simbola proljeća i svakako ga mnogi vole. Kao i sve druge vrste luka (crni, bijeli, crveni, poriluk, vlasac) ima široku primjenu. Uzgaja se više od pet tisuća godina i jedna je od najranijih kultiviranih kultura, a danas se uzgaja diljem svijeta.Zeleni luk je riznica hranjivih tvari jer sadrži velike količine vitamina A i C, posebno vitamina K. Tu su i vitamin E, kompleks vitamina B te razni minerali i elementi: kalij, natrij, kalcij, željezo, sumpor, fosfor, magnezij, krom, selen, mangan – kaže viša nutricionistica Jasna Vujičić.

Nutritivna vrijednost češnjaka leži iu sadržaju kvercetina, biljnog pigmenta koji tijelu može donijeti snažno protuupalno i antioksidativno djelovanje. Najbolje ga je jesti svježeg u obliku salate jer se termičkom obradom gube njegovi dragocjeni sastojci.

Perke luka idealan su sastojak za salate, a bogatije su nutrijentima od bijelih glavica, kako mineralima tako i vitaminima.  Možete ga nasjeckati i dodati omletima, salatama, sendvičima, krem ​​siru, vrhnju ili kiselom vrhnju kako bi vam trenutno uljepšali dan. Aroma mladog luka je blaža od one crnog luka, ali okus ostaje. Možda ga zato neki izbjegavaju, no za zadah postoje rješenja: čaša mlijeka ili jogurta, a možete pojesti i svježe lišće bosiljka ili peršina.

Luk se od davnina koristi u medicinske svrhe, a njegove zdravstvene dobrobiti svakako su vrijedne pažnje.

Utječe na jačanje imuniteta – „Bolje spriječiti nego liječiti“ uvijek je bolje nego liječiti, ali poriluk svakako dobro djeluje na neke česte bolesti, poput prehlade, ali i neke teže bolesti.

ima protuupalna svojstva – Od davnina se koristi za suzbijanje raznih vrsta upala.

Zaštitite zdravlje kostiju – Zeleni luk sadrži vitamin K, koji pomaže tijelu da apsorbira više kalcija.

Utječe na dobar vid – Sadrži velike količine karotenoida koji su dobri za zdravlje očiju.

Poboljšava zdravlje srca i krvnih žila – Djeluje tako što poboljšava cirkulaciju krvi, sprječava trombozu i normalizira krvni tlak.

 

utječe na bolju probavu Kao i sve drugo vlaknasto povrće, zeleni luk potiče rad crijeva, čime poboljšava probavu. Vrlo dobro djeluje na pojavu proljeva i može se učinkovito liječiti.

Dobar je diuretik – Pomaže u boljem izlučivanju tekućine, što pridonosi boljem radu bubrega, a pomaže i kod smanjenja celulita.

Utječe na normalizaciju razine šećera u krvi – Zeleni luk sadrži krom, koji je koristan za osobe s dijabetesom i preddijabetesom. Sadrži i druge fitonutrijente koji inhibiraju rad gušterače.

 

Kožu može učiniti ljepšom – Zbog sadržaja vitamina A, pojačava se proizvodnja kolagena, čineći kožu lijepom i elastičnom. To može smanjiti pojavu bora, crvenilo i suhu kožu.

Može smanjiti rizik od raka – Budući da je bogat antioksidansima i fitonutrijentima, posebice spojevima sumpora, bori se protiv slobodnih radikala koji mogu uzrokovati rak. Istraživanja pokazuju da ako osoba jede barem dva obroka tjedno koji sadrže luk, može prepoloviti rizik od raka.

Sada kada sve ovo znate obavezno ga uvrstite u svoj svakodnevni jelovnik i osjećat ćete se bolje.