Znanstvenik s kojim smo imali privilegiju raditi nije bio samo nevjerojatno obrazovan, već i duboko empatičan. Svojim pisanim djelima elokventno je opisao refleksivnu prirodu kozmičke boli koja se čovječanstvu nameće iz vanjskih izvora. Nadalje, pokazao je jednaku zabrinutost i za osobnu patnju pojedinca i za ogromnu kozmičku bol koja postoji.

Sa suvremenog stajališta, čini se da je pristup Nikole Tesle zdravlju i bolesti izvanredan pojedinac koji je shvaćao višeslojnu prirodu boli, uključujući fizičke, psihološke i emocionalne aspekte, gotovo nalik “čudotvorcu”. Naš je znanstvenik posjedovao duboko razumijevanje i empatiju, što se očitovalo u njegovim pisanim djelima u kojima je razjašnjavao refleksivnu prirodu kozmičke boli, vanjskog otiska na čovječanstvu. Značajno, pokazao je jednaku brigu i za pojedinačnu patnju i za ogromnu kozmičku tjeskobu.

Prema Tesli, sve stvari posjeduju živu energiju, a cijeli je svemir međusobno povezan neprimjetnim vezama. Naša su tijela sastavljena od brojnih frekvencija koje se isprepliću, a fizička udaljenost ne utječe na prijenos informacija, svjetlosti i električne energije. Ovo načelo također se proteže na ljudska bića, koja emitiraju i primaju energetske impulse. U području medicine empatija se karakterizira kao jedinstveno psihofizičko stanje u kojem pojedinac duboko proživljava patnju i tjeskobu drugih, bilo pojedinca, grupe ili velike zajednice, u sebi. Upravo je taj koncept empatije bio temelj Teslinog osebujnog pristupa vlastitom tijelu i dobrobiti.

Nikola Tesla jednom je primijetio da unatoč našoj prividnoj neovisnosti, naša tijela dijele slične strukture i susreću se s istim vanjskim čimbenicima. Naši postupci i pokreti, usmjereni na očuvanje života, stvaraju zamršenu mrežu veza između pojedinaca koje možda nisu vidljive golim okom. Kada je organizam u optimalnom zdravlju, on točno reagira na sile koje ga pokreću. Međutim, ako se poremećaj pojavi unutar pojedinca, njegova sposobnost samoodržanja se smanjuje. Prema tvrdnji znanstvenika, ključno je slušati signale vlastitog tijela jer ono posjeduje urođenu mudrost i služi kao svoj najučinkovitiji iscjelitelj.

Prema Tesli, bol, bilo da je fizička, psihička ili emocionalna, uvijek je posljedica prethodno proživljene psihičke traume prije nego što se manifestira kao bolest na fizičkoj razini ljudskog postojanja. Na dnevnoj bazi naša tijela stvaraju nevjerojatnih 40 000 svježih stanica koristeći hranjive tvari koje konzumiramo. Prema Tesli, naše misli i emocije pokreću kemijske transformacije u mozgu koje utječu na svaku stanicu. Posljedično, ako doživimo nezadovoljstvo, ljutnju ili tugu, naša koža, srce, jetra, pluća i drugi organi će odražavati te emocije.

Naprotiv, optimalan pristup očuvanju zdravlja i liječenju bolesti podrazumijeva održavanje stanja smirenosti, prihvaćanje optimizma i provođenje mudrih preventivnih mjera. U svojim spisima Tesla govori o važnosti zdravstvene prevencije i upozorava na potencijalne buduće posljedice koje bi mogle imati razorne učinke na ljudsko blagostanje. Poput obrazovanog liječnika, on educira pojedince o potrebnim koracima za provođenje osobne promjene. Unutar istog okvira, poznati ruski pisac Lav Tolstoj ponudio je smjernice za svladavanje duševne boli predlažući:

U vrijeme bolesti, pokušajte zamisliti sebe u stanju dobrobiti kao jednostavnu, ali moćnu metodu za pomoć u vašem oporavku. Nostradamus, glasoviti liječnik i prorok, nije u stanju ni potkrijepiti svoje tvrdnje. Prema atma.hr-u, naša buduća patnja ili dugovječnost, bilo da živimo do 140 godina koliko je Tesla zamislio ili čak 280 godina kako je sugerirao ruski liječnik Volkov, ovise o našem osobnom zdravlju i dobrobiti planeta.