Vrlo je vjerojatno da ćete, čak i ako živite na udaljenoj lokaciji, na kraju naići na žensku figuru, čak i ako je to samo prolazan susret. Međutim, postoji muškarac koji je cijeli život proživio, a da nikada nije ugledao žensku figuru. Edinburg Daily Courier prvi je skrenuo pozornost na ovu neobičnu priču 29. listopada 1938. Novine, sa sjedištem u gradu Edinburgu, Indiana, izvijestile su da je dotični redovnik rođen 1856. Tragično, njegova je majka preminula samo četiri sata nakon što ga je rodila. Bez ikakvih znakova o svom ocu ili bilo kojem drugom članu obitelji, dijete je ostavljeno na pragu samostana koji se nalazi na planini Atos.

Ova autonomna monaška republika nalazi se na najistočnijem produžetku poluotoka Halkidiki u Grčkoj. Rođen otprilike 1856. godine, Mihailo Tolotoš na svijet je došao pod tragičnim okolnostima, jer mu je majka preminula nedugo nakon njegova rođenja. Kao novorođenče, bio je povjeren na čuvanje pravoslavnim monasima koji su boravili u manastiru na vrhu Svete Gore. U zidinama ovog svetišta stekao je svoj odgoj i obrazovanje, posvetivši cijeli svoj život služenju samostanu. Politika Svete Gore nepokolebljiva je kada je riječ o zabrani ženama da istražuju kako to područje tako i samostane. Donio ga je bizantski car Konstantin Monomah 1046. godine, grčki zakon poznat kao Abaton (avaton) zabranjuje ženama da se penju na vrh planine.

Ovaj zakon je proveden kako bi se osiguralo da pojedinci koji žive u različitim samostanima mogu posvetiti svoje živote potpunom celibatu i miru. Redovnici čvrsto vjeruju da prisutnost žene remeti njihovo putovanje prema celibatu i, u konačnici, duhovnom prosvjetljenju. Mihailo Tolotos je cijeli svoj život proveo u manastirskim okvirima, a prema narodnom vjerovanju nikada nije izašao iz njegovih zidina. Zbog strogih pravila i propisa samostana i planine, pojedinci poput Tolotosa bili su minimalno izloženi vanjskom svijetu, što je rezultiralo nedostatkom interakcije sa ženama. Ženama je bio zabranjen ulazak u samostane ili na planinu, dok je turistima, posebno muškarcima, bio dopušten pristup da sudjeluju u monaškom stilu života ili čak postanu redovnici.

U dobi od 82 godine, Tolotos je preminuo susrevši se s konceptom žene samo kroz priče, nikada nije imao priliku upoznati ženu osobno. Dodatne informacije koje vrijedi spomenuti: Rođen približno 1856. godine, Mihailo Tolotos se nedugo nakon rođenja suočio s tragičnim gubitkom majke, ostavljajući ga bez roditelja. Međutim, imao je sreću što su ga prihvatili i odgojili pravoslavni monasi koji su živjeli u samostanu smještenom na planini Atos u Grčkoj. Tijekom Tolotosovog djetinjstva, živio je na mjestu koje je regulirano strogim propisima, od kojih je jedan izričito zabranjivao ulazak ženama. Vrijedno je napomenuti da je ovo posebno pravilo ostalo postojano stoljećima i nastavlja se provoditi u današnje vrijeme.

Iako su šanse da Tolotos naiđe na ženu unutar svog doma bile male, imao je mogućnost otići izvan samostana i istražiti vanjski svijet, gdje je vjerojatnost da će naići na ženu suprotnog spola bila znatno veća. Međutim, kaže se da Tolotos nikada nije otišao s planine Atos, ostajući ondje cijelo vrijeme svog postojanja. Njegovo znanje o ženama potječe isključivo iz njegovih suputnika i književnih prikaza, budući da ih nikada nije osobno susreo. Bez obzira na znatiželju, Tolotos je nastavio sa svojim životom sve do svoje smrti 1938. godine, doživjevši 82 godine. Kako prenosi Index, Tolotos je položen uz jedinstvenu ceremoniju kojoj su nazočili svi redovnici koji žive na planini Atos. Vjerovali su da je on jedini pojedinac na svijetu koji je preminuo, a da nije susreo žensku prisutnost. Tolotov život ne samo da je bio lišen prisustva žena, nego prema jednom novinskom članku također nikada nije imao priliku svjedočiti čudima automobila, filmova ili zrakoplova.