Platformama društvenih medija kruže brojne pogrešne predodžbe o vaginama, a nedavno se pojavio i video na TikToku koji predstavlja domaći recept za stvaranje vagine pomoću eteričnog ulja kokosa i čajevca. Ginekologinja Slađana Raović govori o utemeljenosti tvrdnji da se umetanjem jajeta od žada u ženski reproduktivni sustav može učinkovito uspostaviti ravnoteža hormona, regulirati menstrualni ciklus i upravljati radom mokraćnog mjehura.

  • Osim toga, ona istražuje moguće rizike povezane sa samoeksperimentiranjem pomoću ove metode. Ginekologinja je istaknula važnost oslanjanja na službenu medicinu i stručnost zdravstvenih djelatnika. Istaknula je specifičan pH rodnice te opsežna klinička istraživanja i specijalizirane pripravke koje provode farmaceuti i tehničari. Ginekologinja je izrazila svoje negodovanje prema domaćim lijekovima i jasno dala do znanja da ne podržava takve postupke.

Zatim je nastavila s raspravom o mogućim posljedicama korištenja biljnih pripravaka, naglasivši da samo zato što je nešto biljnog porijekla ne jamči njegovu sigurnost za sve. Ginekolog je zaključio ponovivši preporuku liječnika da se prednost da službenim medicinskim savjetima. Postavlja se pitanje mogu li se načela kućne radinosti primijeniti na intimnu higijenu. Doktor Slađan Raović ističe kako je važno ne baviti se samoliječenjem i koristiti bilo kakve preparate ili lijekove samo pod nadzorom ginekologa.

  • Kako bi se odredio odgovarajući tretman, potrebno je napraviti bris. Poremećaj vaginalnog pH predstavlja izazov za budući oporavak. Prisutnost korisnih bakterija igra ključnu ulogu u očuvanju vaginalne flore i općeg zdravlja žene. Smanjenje ovih bakterija može dovesti do infekcija, koje mogu imati značajne posljedice ovisno o tome jesu li streptokokne, klamidijske ili gljivične prirode. Neophodno je potražiti stručnu pomoć jer se ne preporučuje samoliječenje. Dodatno, ginekolog je naglasio da se stanice ženskih reproduktivnih organa obnavljaju svakih 96 sati.

BONUS TEKST:

PROČITAJTE NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI O ŽENSKOM ZDRAVJU…

Dobrobit ženskog reproduktivnog sustava, reproduktivno zdravlje i seksualno zdravlje obuhvaćeni su područjem intimnog zdravlja žena. Istražimo neke važne aspekte ove teme: Održavanje intimnog zdravlja žene zahtijeva redovite posjete ginekologu. Ovi posjeti obuhvaćaju niz pregleda, kao što su Papa testovi za prepoznavanje raka grlića maternice u ranoj fazi, pregledi dojki za otkrivanje bilo kakvih promjena ili tumora te procjene vulve i vagine za utvrđivanje bilo kakvih nepravilnosti.

  • Održavanje svijesti o menstrualnom ciklusu ključno je u području zdravlja žena. Neophodno je konzultirati se s liječnikom ako postoje bilo kakve promjene u menstrualnom ciklusu, uključujući ali ne ograničavajući se na nelagodu, prekomjerno krvarenje ili nepravilne obrasce. Što se tiče kontracepcije, odabir prave metode je osobna odluka koja se temelji na individualnim preferencijama i zahtjevima. Savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom može pomoći u određivanju najprikladnijeg oblika kontracepcije.

Kako biste osigurali živahan i uspješan seksualni život, ključno je uključiti se u razgovore o prakticiranju sigurnog seksa, sprječavanju prijenosa spolno prenosivih infekcija (SPI) i planiranju trudnoće. Osim toga, redoviti pregledi na SPI igraju ključnu ulogu u očuvanju intimne dobrobiti. Održavanje pravilne higijene ključno je u sprječavanju infekcija intimnih dijelova tijela. Kako bi se to postiglo, savjetuje se korištenje nježnih sapuna i suzdržavanje od pretjerane upotrebe proizvoda koji mogu poremetiti prirodnu pH ravnotežu. Održavanje zdravlja vagine uključuje brigu o njezinoj nježnoj flori.

  • Poremećaj ove ravnoteže može se dogoditi kao posljedica uporabe antibiotika ili pretjerane higijenske prakse, što potencijalno može dovesti do infekcija poput bakterijske vaginoze ili gljivičnih infekcija. Kako biste spriječili urinarne infekcije, ključno je dati prednost higijeni i održavati pravilnu hidrataciju. Ove infekcije prevladavaju među ženama, zbog čega je još važnije poduzimati preventivne mjere. Osim toga, održavanje zdrave prehrane koja uključuje raznovrsno voće, povrće, cjelovite žitarice i proteine, uz redovitu tjelovježbu, ključno je za opću dobrobit, uključujući intimno zdravlje.

Održavanje zdravog intimnog života zahtijeva od žena da preuzmu inicijativu i redovito prate svoje intimno zdravlje, da budu na oprezu zbog bilo kakvih promjena ili simptoma te da odmah potraže liječničku pomoć ako se otkriju bilo kakve nepravilnosti. Kamen temeljac očuvanja intimne dobrobiti leži u prevenciji, ranim pregledima i sveobuhvatnoj zdravstvenoj skrbi.