Na upite o nužnosti svakodnevnog tuširanja, posebice s obzirom na sve veće troškove energije i rasipanje litara vode, dermatolozi tvrde da ono nije obavezno, uz pridržavanje specifičnih higijenskih protokola. U nedavnoj studiji koju je proveo institut Ifop, otkriveno je da je značajna većina francuskih sudionika (76 posto) izvijestila o prakticiranju svakodnevne higijene cijelog tijela, što je statistički podatak koji se poklapa s njihovim njemačkim kolegama (77 posto). Usporedno, Englezi (68 posto) i Talijani (53 posto) iskazuju nešto veću privrženost ovom purističkom pristupu.

Svakodnevno tuširanje ima izravan utjecaj na potrošnju vode i energije, kao i na cjelokupnu dobrobit okoliša. Dosljedno, dr. Karan Raj širi upozorenja u vezi s nepredviđenim zdravstvenim problemima i intrigantnim uvidima u složenost ljudske anatomije. Ako se pupak ne čisti temeljito i dosljedno, završni video prikazuje moguće posljedice koje mogu nastati.

Prema dr. Raju, zanemarivanje čišćenja pupka može rezultirati nakupljanjem raznih tvari poput ulja, mrtvih stanica kože, čestica tkanine i bilo kojeg drugog otpada koji bi mogao biti prisutan. Prema istraživanju koje je provelo Sveučilište Sjeverne Karoline, pupak sadrži nevjerojatan broj bakterija, s više od 1400 identificiranih različitih sojeva. U nekim slučajevima taj broj može čak premašiti 2500.

Zanimljivo je da je nakupljanje prljavštine u pupku češće kada oblačimo novu odjeću, osobito potkošulje, budući da sitna vlakna iz svježe tkanine imaju tendenciju da se zarobe unutar ovog tjelesnog pukotina. Za temeljitije čišćenje pupka potrebna je vata. Važno je temeljito oprati i osušiti pupak. Medicinski stručnjaci tvrde da su topli i vlažni nabori optimalno tlo za razmnožavanje gljivica, što dovodi do potencijalne nelagode kao što su peckanje, crvenilo i neugodni mirisi. Upotreba male količine maslinovog ili kokosovog ulja i ostavljanje u pupku 10 do 15 minuta prije ispiranja izvrsna je metoda za učinkovito pročišćavanje pupka.