Prije tri dana je obilježena godišnjica od atentana na premijera Zorana Đinđića. Putevi Cece Ražnatović i Zorana Đinđića susreli su se na poznatoj lokaciji koju često posjećuje srpska elita. Ljubiša Tumbaković, bivši izbornik srpske nogometne reprezentacije i Partizana, bio je svjedok u uglednoj emisiji Minimax. Prema riječima bivšeg trenera Partizana, on je u tom događaju imao sporednu ulogu, jer je sam Đinđić nadmašio čak i Cecu. Još 1992. našao sam se u potpunoj sjeni uspjeha Cece i sve veće popularnosti Zorana koji je bio impresivno inteligentan. Unatoč Mićinom trudu, Zoran je ostao nepokolebljivo ozbiljan i dosljedno je davao precizne i točne odgovore.

 

Ceca je, tada prilično mlada, pristupila situaciji na sebi svojstven način. Moje nastojanje da pretvorim emisiju u dotjeranu i zadivljujuću produkciju pokazalo se prilično izazovnim. Tumbaković je u “Sceniranju” na televiziji “Kurir” izrazio divljenje Đinđiću, kojeg smatra ultimativnom zvijezdom. Tumbaković je bio očaran Đinđićevim uspjesima pa je odlučio krenuti njegovim stopama. U tom trenutku je spomenuo da se dogodio njegov prvi susret sa Cecom. U tom trenutku sam imao prvi susret sa Cecom. Unatoč golemoj popularnosti, imala je autentično i prizemno držanje. I do danas, kada nam se putevi ukrste, održavamo čvrstu vezu druženja i prijateljstva, rekao je Tumbaković. Važno je upozoriti da je upravo na današnji dan, prije 21 godinu, premijer Zoran Đinđić tragično izgubio život u ciljanom napadu u Beogradu. U dobi od 51 godine, možda je otišao s ovog svijeta, ali utjecaj koji je napravio i dalje se priznaje i raspravlja do danas.

 

Biografija:

Datum njegovog rođenja je 1. kolovoza 1952. godine, što se poklapa sa očevim mjestom službe u Bosanskom Šamcu, gdje je služio kao oficir JNA. Njegovo školovanje uglavnom se odvijalo u mjestima gdje mu je otac bio stacioniran, a kulminiralo je maturom u Beogradu 1970. Godine 1974. završio je dodiplomski studij filozofije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu. Doktorirao je 1979. na Sveučilištu u Konstanzu u Njemačkoj, fokusirajući se na temu “Problemi uspostavljanja kritičke teorije društva”. Jürgen Habermas, vrlo cijenjeni filozof, bio mu je mentor u tom razdoblju. Tijekom studija aktivno se bavio oporbenim djelovanjem, uključujući i angažman u osnivanju nezavisne studentske organizacije uz čelnike iz Zagreba i Ljubljane. Zbog toga je dobio godinu dana zatvora. Osamdesetih godina prošlog stoljeća bio je profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a bio je i viši znanstveni suradnik u Centru za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. Osim toga, odigrao je ključnu ulogu u osnivanju Demokratske stranke 1989. Nakon toga, izabran je za predsjednika Izvršnog odbora Demokratske stranke tijekom Skupštine u veljači 1990. Kasnije te godine osigurao je mjesto kao jedan od zastupnika Demokratske stranke u Skupštini Srbije na izborima održanim u prosincu. Nakon što je 1994. izabran za predsjednika Demokratske stranke, tri puta je nakon toga bio potvrđen kao čelnik stranke. Od studenog 1996. do veljače 1997. imao je istaknutu ulogu kao vođa unutar oporbene koalicije “Zajedno”. Unatoč pobjedi na lokalnim izborima u Srbiji, njihovu pobjedu Miloševićev režim nije priznao. Međutim, nakon 88 dana opsežnih građanskih i studentskih prosvjeda, Milošević je konačno popustio i priznao trijumf opozicije. Nakon toga, 21. veljače 1997. godine, Đinđić je izabran za gradonačelnika Beograda. Nažalost, njegov mandat na ovoj dužnosti je prekinut jer je 30. rujna iste godine razriješen dužnosti.

 

U pravnoj bici protiv bivšeg premijera Republike Srbije Mirka Marjanovića 20. rujna 1996. dobio je uvjetnu kaznu od četiri mjeseca zatvora. No, Vrhovni sud Srbije je 9. srpnja 1998. preispitao slučaj i naknadno je donio preinačenu presudu kojom mu je izrečena kazna zatvora od sedam mjeseci ili tri godine kušnje. Đinđića je u rujnu 1999. godine odao priznanje američkom tjedniku “Time”, prepoznavši ga kao jednog od četrnaest istaknutih europskih političara trećeg tisućljeća. Preuzevši u lipnju 2000. ulogu koordinatora Saveza za promjene (SZP), Đinđić je kasnije u kolovozu iste godine preuzeo funkciju menadžera promotivne kampanje Demokratske opozicije Srbije. Ova kampanja se pokazala uspješnom, jer je DOS izašao kao pobjednik na izborima održanim 24. rujna. Upravo su Đinđićevo vodstvo i djelovanje odigrali ključnu ulogu u konačnom padu režima Slobodana Miloševića 5. listopada, jer je Milošević tvrdoglavo odbijao prihvatiti njegovu izbornu poraz. Nadalje, sam Đinđić je na ovim izborima izabran za člana Vijeća republika Skupštine SRJ. DOS je pobijedio na parlamentarnim izborima u prosincu 2000., osiguravši ukupno 176 mjesta u parlamentu. Nakon tog trijumfa, Đinđić je 25. siječnja 2001. preuzeo dužnost premijera Srbije. U sferi politike, počašćen je cijenjenim njemačkim priznanjem “Bambi” za 2000. godinu, čime je učvrstio svoj status pobjednika u ovoj prestižnoj kategoriji. Godine 2002. obnašao je uglednu dužnost predsjednika Organizacijskog odbora 12. Svjetskog kupa u vaterpolu. Tijekom mjeseca kolovoza 2002. u Pragu mu je dodijeljena prestižna nagrada “Zaklade Polak” za neprocjenjiv doprinos unapređenju demokracije u Srbiji. Ova se cijenjena nagrada svake godine dodjeljuje pojedincima koji su učinili značajne korake u provedbi demokratskih i gospodarskih reformi u srednjoj i istočnoj Europi. Ispred zgrade Vlade Srbije 12. ožujka 2003. godine ubijen je u tragičnom pokušaju atentata. Tri dana kasnije, 15. marta, sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, gde se okupio ogroman broj građana da mu odaju počast.