Da se klima promijenila možemo i sami vidjeti i osjetiti. Naime vremenske prilike i u našoj regiji su se drastično promijenile. Razorne superćelijske oluje koje su zahvatile Srbiju u srpnju 2023. izazvale su značajna razaranja i, nažalost, gubitak života. Ključno je ne prepustiti slučaju pojavu sličnih oluja s orkanskim udarima vjetra, s naglaskom na važnost stručnjaka i pravovremenih upozorenja kako se takve tragedije više ne bi ponavljale.Svi znakovi upućuju na vjerojatnost povratka superćelijskih oluja.

U sferi meteorologije Ivan Ristić, stručnjak amater, predviđa ponavljanje superćelijskih oluja u mjesecu srpnju. Ristić samouvjereno tvrdi da sve ukazuje na njihov skori dolazak. Na pitanje kako predvidjeti dolazak snažne oluje s orkanskim vjetrovima i potencijalno tučom, koja se obično naziva superoluja, Ristić objašnjava da će preciznija prognoza biti dostupna tek krajem lipnja.

Prema riječima Ristića, ključno je pažljivo pratiti temperaturu mora i oceana jer taj faktor određuje vjerojatnost superćelijskih oluja. Na primjer, ako bismo krajem lipnja otišli na Jadransko ili Egejsko more i bez žurbe i potrebe za zagrijavanjem lagano ušli u vodu, a temperatura mora već dosegne 25-26 stupnjeva, postoji visoka vjerojatnost doživljavanja superćelijskih oluja u srpnju.

  • Prema njegovom objašnjenju, superćelijska oluja obično je ograničena temperaturom mora od približno 27 stupnjeva Celzijusa. No, prošle godine početkom srpnja temperatura Jadranskog mora porasla je do 29 stupnjeva, što je rezultiralo olujnim problemima 13. i 19. srpnja.

Prema riječima Ivana Ristića, trenutno stanje stvari čini se nepovoljnim zbog tople temperature mora na prijelazu iz proljeća u ljeto. Ove godine hladnoća nije dosegla ekstremne razine, što je rezultiralo da je Atlantski ocean dosegao najvišu zabilježenu temperaturu. Porijeklo Golfske struje, koje se nalazi blizu obale Afrike, doživljava neviđene vrućine, pojačavajući potencijalne rizike povezane s putovanjem zrakoplovom.

 

Prema Ristiću, osnovne karakteristike koje se pripisuju superćelijskim olujama su sljedeće:Superćelije, koji su ekspanzivni olujni oblaci koji se okreću i traju duže vrijeme, protežu se u promjeru od 20 do 50 kilometara i mogu postojati nekoliko sati. Ovi zastrašujući vremenski sustavi često dovode do ekstremnih meteoroloških pojava, uključujući jake vjetrove, tuču, poplave, pa čak i tornada.

Ključna razlika između obične oluje i superćelijske oluje leži u prisutnosti smicanja vjetra na različitim visinama. U južnoj regiji Europe i diljem Balkanskog poluotoka, uvjeti tijekom srpnja i početkom kolovoza 2023. bili su vrlo pogodni za razvoj takvih oluja. Zrak je, kaže Ristić, bio izuzetno topao, nestabilan i zasićen vodenom parom koja služi kao primarno “gorivo” za ove oluje.Događaji koji su se odvijali prošle godine i utjecaj superćelijskih oluja na naše živote.

Prema riječima Ivana Ristića, nevrijeme koje se 13. srpnja dogodilo u Sloveniji imalo je značajan utjecaj na pet zemalja, među kojima je i Srbija. Trajući više od 12 sati, ova oluja prešla je impresivnu udaljenost od 1200 do 1500 kilometara. Ističe se kao jedna od najdužih zabilježenih oluja u Europi. Polazeći iz jugozapadne regije Slovenije, nastavio je prelaziti istočnu i sjeveroistočnu Hrvatsku, južnu Mađarsku, sjevernu Srbiju i južnu Rumunjsku prije nego što se raspršio u zapadnom Crnom moru.

 

Podsjeća se i na oluju koja se dogodila 5. kolovoza prošle godine.Krećući se od svog ishodišta u Genovskom zaljevu, ciklona je prešla sjevernu Italiju, Sloveniju i Hrvatsku, prije nego što je nastavila svoj put prema sjeveroistoku. Prelaskom hladne fronte ciklona preko Jadranskog mora prikupila je značajnu količinu vlage koja je poslužila kao katalizator razvoja i jačanja oluje. Sustav oblaka povezan s olujom prvo je obavio zapadnu Srbiju i postupno napredovao prema istoku, na kraju prekrivši cijelu zemlju. Ovo snažno nevrijeme je u raznim dijelovima Srbije, podsjeća Ristić, izbacilo tuču veličine od lješnjaka do teniske loptice.

Brzo kretanje i nepredvidiva priroda oluje superćelija definiraju značajke koje se pripisuju snažnim vjetrovima na velikim visinama. Meteorolozi su ranije naveli da je preovlađujući pravac dolaska superćelijskih oblaka u Srbiju sa zapada i jugozapada, jer je to primarni put kojim vlaga iz Atlantika stiže u naše krajeve.

  • Jačina ovog fenomena, koji se tipično prenosi zapadnim vjetrovima na velikim visinama, varira ovisno o definiciji koju odlučimo primijeniti. Može se manifestirati kao obična velika tuča ili jaka kiša ili može izazvati razorne udare vjetra. Bez obzira na to, nadmašuje snagu običnih oluja koje su nam poznate.
    Zbog rijetkosti oluja u našoj zemlji i regiji ne postoji sustav klasifikacije za njihovu kategorizaciju.

 

Dok su neki pojedinci prošle godine oluju superćelija često uspoređivali s atomskom bombom, većina stručnjaka odbacila je ovu usporedbu, objašnjavajući da iako oluja oslobađa značajnu količinu energije, nema isti učinak kao atomska bomba. U trenutku kada oluja stigne do tla, energija koju je prvobitno oslobodila znatno se smanji. Ta se energija troši u atmosferi kroz razne procese kao što su isparavanje, kondenzacija, sublimacija i toplina, pri čemu u konačnici nema destruktivnu silu povezanu s atomskom bombom.

Kada je grad na putu snažne superoluje, provođenjem mjera protugradne obrane može se donekle ublažiti šteta. Međutim, neizbježno je da će grad i dalje biti pod udarom goleme snage oluje. Rakete se koriste kako bi se ometalo prirodno napredovanje oluje i izvlačila voda iz oblaka, čime se sprječava stvaranje zrna tuče. U biti, mi pretvaramo atmosfersku vodu u sitna zrnca tuče, ali ne možemo otopiti tuču u oblaku.

U iščekivanju superćelijske oluje, važno je da poduzmemo određene mjere opreza.Provjerite jeste li spremni za dolazak pozamašne tuče jer ona može oštetiti zgrade, prozore i druge strukture, izlažući ljude i životinje opasnosti. Ostanite informirani i obratite pozornost na upozorenja i ažuriranja radara, posebno ako imate planove na otvorenom, tako da možete brzo i sigurno pronaći zaklon kad nastupi jaka oluja. Osim toga, budite spremni na prisutnost snažnih vjetrova koji su izvan naše kontrole, ali ipak možemo potražiti zaklon i zaštititi se od mogućih nezgoda.