Nakon otkrića djevojke 2017. godine kako hoda četveronoške, većina međunarodnih novinskih kuća proširila je priču da je ova djevojka, porijeklom iz Indije, odgojena među primatima. Bez odlaganja su joj dodijelili nadimak “djevojčica Mowgli”, povlačeći paralele s naslovom poznate Knjige o džungli.

Međutim, pravi prikaz života ove djevojke daleko je zlokobniji i uznemirujući od stranica tog voljenog književnog djela. Mlada djevojka, bez odjeće, kretala se na rukama i koljenima i odgovarala drugima siktanjem poput majmuna. Organi za provođenje zakona suočili su se sa značajnim izazovima pri izvlačenju iz šume zbog otpora koji su pružali majmuni, što je dovelo do početne pretpostavke da je štite kao jednu od svojih. Nažalost, naknadni pregled u obližnjoj medicinskoj ustanovi otkrio je da se djevojčica bori s psihičkim i fizičkim oštećenjima, što sugerira da je vjerojatno napuštena u šumi nedugo prije nego što je otkrivena.

Prema lokalnom dužnosniku koji je razgovarao s Guardianom, čini se da su članovi obitelji bili svjesni činjenice da ona ne može verbalno komunicirati, što ih je navelo da je ostave u šumi uz cestu. Ako je doista provela neko vrijeme s majmunima, bilo je to samo nakratko, a ne dulje. Inicijalno je evidentno da je djevojčica imala otprilike osam ili devet godina, ali njen izraz lica ukazuje na značajne izazove, kako psihičke tako i fizičke. Okolnosti koje okružuju prisutnost 8-godišnje djevojčice uz skupinu majmuna u zaštićenom rezervatu Katarniagat u Uttar Pradeshu ostaju misterij.

Zamjenik policijskog komesara Suresh Jadev bio je prvi koji ju je susreo dok je odlazila u obližnja naselja u potrazi za hranom, u pratnji majmunskih pratilaca. Nevjerojatno je da je mlada djevojka usvojila ponašanje i manire majmuna, pokazujući žestoku reakciju kad se suoči s ljudima, odražavajući instinktivnu reakciju primata. Nakon opsežne potjere, policija je uspješno uhitila mladu djevojku i prevezla je u medicinsku ustanovu. Tamo je prošla temeljite medicinske procjene i uključila se u proces društvene integracije. Bolničke vlasti izvijestile su lokalni tisak da djevojčica pokazuje neprijateljske reakcije prema pojedincima, jede hranu bez korištenja ruku, kreće se četveronoške i šuti.

Prema Ranjani Kumari, aktivistici Ženske mreže u Indiji, tužna je stvarnost da neke obitelji daju prednost dječacima nad djevojčicama i odbijaju brinuti o svojim ženskim članicama obitelji. U nekim će slučajevima obitelji radije pribjeći strašnim mjerama, poput one poduzete s ovom djevojkom, nego uložiti novac u njezinu dobrobit. U društvu kao što je naše, u kojem i dalje postoji rodna nejednakost, obrazovanje postaje još veća odgovornost, a kada je riječ o djevojčicama, teret je višestruko veći.Nakon nekoliko dana hospitalizacije, djevojka je uspješno savladala sposobnost hodanja na dvije noge, iako će proces socijalizacije zahtijevati dosta vremena.