Tijekom prošlog stoljeća došlo je do značajnog napretka u području prehrane. Međutim, postavlja se hitno pitanje: nadmašuje li hrana koju konzumiramo u sadašnjosti doista običaje naših predaka i njihov načini shrane? Ovaj “paradoks”, gdje hrane ima u izobilju, a brine se o njenoj kvaliteti, zaokupio je pozornost nutricionista poput Jasne Vujičić, iskusne dijetetičarke-nutricionistice. Ona naglašava da su rast globalne populacije i napredak u prehrambenoj industriji uveli nove mogućnosti prehrane koje možda nisu toliko korisne za našu dobrobit kao što se u početku čine.

  • Jasna upozorava na potencijalne opasnosti koje se kriju unutar određenih aditiva i sastojaka koji su uobičajeno prisutni u svakodnevnoj konzumaciji hrane. Jedan poseban aditiv je (mono)natrijev glutamat, također poznat kao E621. Iako ovaj aditiv poboljšava okus hrane, može imati negativan učinak na naše blagostanje. Utjecaj natrijevog glutamata na naš mozak uključuje povećanje osjećaja gladi i stimulaciju apetita, što može rezultirati prekomjernim unosom hrane i debljanjem. Istraživanje je također utvrdilo korelaciju između ovog aditiva i problema kao što su inhibirani rast i seksualna moć. Stoga je, unatoč sposobnosti pojačavanja okusa, važno biti oprezan pri konzumiranju proizvoda koji sadrže ovaj dodatak.

Još jedna česta komponenta u hrani je šećer, koji, ako se konzumira prekomjerno, može imati štetne učinke na naše dobrobit. Konzumacija prekomjernih količina šećera može rezultirati naglim porastom razine inzulina u krvotoku, što dovodi do fluktuacija u razini energije i raspoloženja, kao i doprinijeti pretilosti i nastanku dijabetesa. Šećer se nalazi u mnoštvu svakodnevnih proizvoda, od slastica do voćnih sokova, a njegova konzumacija često prelazi preporučene dnevne granice. Stoga je ključno voditi računa o unosu šećera i nastojati ga smanjiti u prehrani.

Ključno je izbjegavati trans masti, koje se mogu naći u raznim prerađenim namirnicama poput margarina, slatkiša i kolača. Te su masnoće povezane s većom vjerojatnošću srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema. Kada se konzumiraju, trans masti mogu povisiti razine štetnog kolesterola, dok smanjuju razine korisnog kolesterola, što potencijalno može dovesti do začepljenja arterija i srčanog udara. Stoga je imperativ da se odlučimo za zdravije alternative poput biljnih ulja i nezasićenih masti.

Kada je u pitanju konzumacija prehrambenih aditiva poput BHA i BHT, koji se obično koriste kao antioksidansi za produljenje roka trajanja hrane, treba biti oprezan. Ovi aditivi mogu negativno utjecati na naše blagostanje, dovodeći do povećanog apetita i poremećaja spavanja. Stoga je ključno pažljivo pregledati etikete proizvoda i izbjegavati artikle koji sadrže ove aditive.

Kako bismo kao potrošači donosili informirane odluke, ključno je suočiti se sa stvarnošću u pogledu štetnih učinaka određenih prehrambenih aditiva i sastojaka. Odabirom zdravijih alternativa, kao što su svježi proizvodi i minimalno prerađeni proizvodi s manje aditiva, možemo dati prednost svojoj dobrobiti. Jednako je važno temeljito čitati etikete proizvoda i voditi računa o sastojcima koje konzumiramo. S obzirom na to da naša prehrana značajno utječe na naše zdravlje i opću dobrobit, nužno je odabrati hranjive namirnice koje potiču naše cjelokupno zdravlje.