Istraživanja su otkrila da određene namirnice sadrže spojeve koji mogu pomoći jetrenim enzimima, štiteći od nakupljanja masti i smanjujući upalu. Na stanje jetre utječe naš izbor prehrane. Određene namirnice pokazale su blagotvoran učinak, dok druge treba izbjegavati. Uloga hrane u očuvanju zdravlja jetre ne može se precijeniti, s obzirom na njezinu izvanrednu sposobnost regeneracije. Kao primarni organ odgovoran za metaboliziranje naše hrane, jetra ima veliku važnost.

 

Određene namirnice sadrže spojeve za koje su znanstvene studije pokazale da su korisni za jetrene enzime, štiteći organ od nakupljanja masti i ublažavajući upalu. Nemasno meso je jedan takav primjer.

Proteini, neophodni za optimalnu tjelesnu funkciju, metaboliziraju se u jetri. Kako bi se osigurao kvalitetan unos proteina, ključno je birati iz raznih izvora uključujući ribu, nemasno meso peradi (piletina, puretina), govedinu, mliječne proizvode (mlijeko, jogurt, sir), jaja, mahunarke (grašak, leća) , orasi i riža.

Povrće koje pripada obitelji križnica, uključujući kupus, obično se konzumira.

Visok sadržaj vlakana i jedinstveni okus povrća iz skupine Cruciferae, uključujući kupus, cvjetaču i brokulu, dobro su poznati. Ovo povrće također je prepuno korisnih i zaštitnih biljnih spojeva. Uključivanje ovog povrća u vašu prehranu može pomoći u procesu detoksikacije i zaštiti od štetnih tvari. Studija iz 2016. otkrila je da konzumacija brokule može smanjiti šanse za razvoj tumora jetre i bolesti masne jetre.

Riba
Zdravlje jetre može se ojačati prisutnošću omega-3 masnih kiselina koje se nalaze u ribi poput lososa. Pojedinci koji pate od nealkoholne bolesti masne jetre mogu doživjeti smanjenje masnoće u jetri i razine triglicerida kao rezultat ovih korisnih spojeva.

 

Orasi

Uključivanje korisnih masti, antioksidansa i vitamina E u našu prehranu donosi mnoštvo zdravstvenih prednosti. Studije su pokazale da uključivanje oraha u naše obroke može smanjiti vjerojatnost razvoja nealkoholne masne bolesti jetre. Osim toga, orašasti plodovi posjeduju fosfor, vrlo koristan mineral za zdravlje jetre, jer igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma masti i sprječavanju nakupljanja masti u jetri. Bez fosfora, naše bi jetre bile preplavljene nakupljanjem masti, što bi značajno povećalo našu osjetljivost na bolesti masne jetre.

Kombinacija citrusa i borovnica stvara ugodan i osvježavajući profil okusa.

Jetra može imati velike koristi od konzumacije šumskog voća poput borovnica, ribizla, naranči, grejpa i mandarina. Ovo voće je bogato vitaminom C, koji igra ključnu ulogu u borbi protiv oksidativnog stresa s kojim se stanice jetre suočavaju. Uvrštavanjem ovog voća u svakodnevnu prehranu možete smanjiti rizik od upale i oštećenja jetrenih stanica. Osim toga, vitamin C također djeluje na jačanje imunološkog sustava.

Češnjak

Kako biste očuvali dobrobit jetre, toplo je preporučljivo uključiti luk u svoju prehranu, osobito češnjak. Prisutnost alicina, spoja sumpora koji se nalazi u češnjaku, pomaže u procesu detoksikacije jetre i služi kao preventivna mjera protiv štetnog utjecaja aditiva u hrani. Osim toga, luk ima sposobnost zaštite od bolesti masne jetre, čak i u prisutnosti čimbenika rizika poput pretilosti i povišene razine kolesterola.

 

Kava

Istraživanja su dosljedno pokazala da je konzumacija kave povezana s mnoštvom povoljnih učinaka na zdravlje jetre, što je čini visoko preporučljivim napitkom za osobe s bolestima jetre. Idealno je odlučiti se za nezaslađenu kavu. Oni koji redovito uživaju u kavi značajno smanjuju šanse za razvoj ciroze i nealkoholne masne bolesti jetre. Prisutnost kofeina, spoja koji posjeduje vrijedna antioksidativna svojstva, učinkovito poboljšava rad jetrenih stanica.