Ako ste roditelj, znate koliko može biti frustrirajuće kada vas dijete ne sluša ili ignorira. Možda se pitate da li radite nešto pogrešno ili je vaše dijete buntovno, ali postoji nekoliko razloga zašto djeca ne slušaju, a jedan od njih je taj što još nisu razvila tu vještinu.Korisno je razumjeti zašto vas djeca slušaju, jer to može pomoći vašem roditeljstvu. Osim toga, korisno je znati strategije koje će vam pomoći da naučite svoju djecu da budu poslušniji.

Roditelji se često varaju u uvjerenju da je neposlušnost djece povezana s nepoštovanjem. U stvari, dječja neposlušnost je jednostavno faza kroz koju prolaze dok pokušavaju da shvate svoje mjesto u svijetu i razumiju kako to funkcionira.Takođe, deca su nekad neposlušna iz prostih razloga kao što su:vaše naredbe ili poruke koji im upućujete su predugačke, delujete kao da se žalite na njih ili ste isuviše kritični, problem je i kada je ono što im govorite komplikovano ili nedosledno, u nekim retkim situacija neposlušnost (mada veoma izražena) može da bude povezana sa mentalnim poremećajem ili problemima sa sluhom.

Djeca često ne slušaju svoje roditelje ili staratelje kao način testiranja društvenih granica. Čak i kada znate da se to dešava, može biti uznemirujuće otkriti da bi se vaša djeca radije igrala, gledala televiziju ili koristila mobilne telefone nego da slušaju ono što imate da kažete.Važno je biti strpljiv i dosljedan kada podučavate djecu kako da slušaju. Za razvoj ove vještine potrebno je vrijeme i važno je da budete dosljedni u svom pristupu. Sljedeće strategije, koje preporučuje psihologinja Amy Morin, mogu biti od pomoći u učenju djece da slušaju.Roditelji treba da odaberu dobar trenutak za razgovor sa svojom decom, kada je dete spremno da sluša. Ako je dijete usred igre ili je na neki drugi način zauzeto, razgovor neće biti efikasan.

Ako primijetite da dijete nije fokusirano tokom razgovora ili mu nešto odvlači pažnju, zamolite ga da ponovi ono što ste mu rekli kako biste bili sigurni da je shvatilo poruku. Ovo je važno jer će na taj način naučiti dobro slušati druge ljude, a ne samo vas. Zato ih jednostavno zamolite da ponove ono što su čuli od vas. Mlađoj djeci ova tehnika će također olakšati pamćenje poruke.

Može biti od pomoći da svom djetetu date izbor kada mu date direktivu ili tražite od njega da nešto učini. To ih može učiniti osnaženim i kao da imaju određenu kontrolu nad svojim životima. To ih također može potaknuti da razviju vještine donošenja odluka. Na primjer, umjesto da im kažete da obuku pidžamu, možete ih pitati da li žele obući crvenu ili plavu pidžamu. Kad god imate priliku da svom djetetu date izbor, iskoristite je. Na taj način, kada postoje direktive u kojima postoji samo jedna opcija, veća je vjerovatnoća da će se pridržavati.