Goršatk, poznat i kao Nedeljko Tomušilović, krajem 20. stoljeća hrabro se odlučio upustiti se u nekonvencionalan način života. Zašao je duboko u divljinu, daleko od civilizacije, i smjestio se u zemunicu u Dugom Polju kod Modriče. U dobi od 41 godine, on ovo neukroćeno prebivalište naziva svojim domom a u ovom skrovitom utočištu uglavnom boravi u samoći.

Povremeno ga posjećuje brat, a on se putem radija informira o vanjskom svijetu. Unatoč navršenih 70 godina, Nedeljko više od četiri desetljeća nepokolebljivo odolijeva čarima civilizacije. U 1980-ima, Nedeljko, stanovnik planinskog kraja, napravio je hrabar izbor da se povuče iz društva i prihvati život u samoći. Pogođen bolešću, on obznanjuje da je već preminuo, ali ostaje nepokopan. Unatoč tome što je oženjen i blagoslovljen sa sinom, kćeri i unucima, Nedeljko ne sudjeluje u poznatim ritualima obiteljskih objeda ili radostima obiteljskog života. Nakon smrti Josipa Broza Tita i kasnijeg raspada Jugoslavije, oprostio se od svijeta i prigrlio život pod vedrim nebom, boraveći u skromnoj kući od blata uz neukroćena stvorenja. Nedeljko s ponosom kaže da je završio osnovno obrazovanje i stekao zvanje stolara.

Nedeljko na svoj životni prostor gleda kao na svoj osobni posjed. Dok mu brat povremeno priskrbi obroke, Nedeljko priznaje da nije navikao na posjetitelje i da mu njihovo prisustvo smeta. Preživljava oslanjajući se na proizvode iz svojih voćnjaka jabuka i vinove loze i drži se uvjerenja da postoji osjećaj poremećaja u svemu što se događa u svijetu. Unatoč izolaciji i neodobravanju od strane drugih, Nedeljko ostaje nepokolebljiv pri svom odabranom životnom stilu i izražava žarku želju za preporodom Jugoslavije, čak predlaže provedbu mjera osiguranja granica uz korištenje bodljikave žice.

Neđo, kako ga zovu, živi u jednostavnoj zemunici koja se sastoji od jedne sobe opremljene najnužnijim potrepštinama. U slobodno vrijeme uživa u slušanju radija i povremeno se prepušta umjetnosti crtanja.  Neđo vjeruje da će njegovo skromno prebivalište biti trajni dokaz da se u životu uvijek može pronaći nešto smisleno. Zanimljivo, kad ga se pita o njegovom imenu, on na trenutak oklijeva, kao da je na trenutak zaboravio, prije nego što ga se na kraju prisjeti.

BONUS TEKST: Propolis, izvanredna tvar koja potječe iz biljnog svijeta, služi kao štit za košnice. Pčele marljivo skupljaju ovaj prirodni proizvod i nanose ga na unutarnje stijenke svojih košnica, stvarajući zaštitnu barijeru protiv vlage i nepoželjnih uljeza. Ovaj nevjerojatan materijal, prvenstveno dobiven iz smola koje se nalaze na raznim stablima poput smreke, jele, bora, trešnje i kruške, ne samo da sterilizira košnicu, već je i štiti od potencijalnih prijetnji drugih insekata. Impresivan sastav propolisa sastoji se od približno 200 različitih komponenti, od kojih nevjerojatnih 75 posjeduje značajna farmakološka i biološka svojstva. Eterična ulja, flavonoidi, elementi u tragovima, vitamini, minerali, pelud, smola, vosak i biljni melem samo su neki od značajnih elemenata koji se nalaze u ovoj izvanrednoj tvari.

Propolis se transformira ovisno o temperaturi kojoj je izložen. U hladnijim uvjetima, ispod 15 stupnjeva, propolis se skrućuje, poprima čvrstu teksturu. S porastom temperature na oko 20 stupnjeva propolis počinje omekšavati i postaje ugodno ljepljiv na dodir. Kada se podvrgne toplini od 80 stupnjeva Celzijusa, propolis se potpuno otopi. Svoju svestranost propolis pokazuje otapanjem u raznim tvarima kao što su alkohol, voda, eter i kloroform. Zanimljivo je da se topljivost propolisa povećava kako temperatura raste, što omogućuje veći stupanj otapanja. Kada je riječ o medicinskoj primjeni, propolis se obično koristi u obliku otopine, a ne u čistom stanju. Ove otopine, koje su obično dostupne u trgovinama zdrave hrane ili kod pčelara, obično sadrže alkohol u koncentracijama od 10%, 20% ili 30%.

Po želji, također je moguće pripremiti vlastitu otopinu propolisa. I konvencionalna i alternativna medicina visoko cijene i prepoznaju nevjerojatna ljekovita svojstva propolisa. Ova prirodna tvar služi kao snažan antibiotik i anestetik, poznata po svojim izvanrednim antibakterijskim, antivirusnim i protuupalnim svojstvima. Širok raspon njegove primjene uključuje liječenje respiratornih i crijevnih infekcija, borbu protiv unutarnjih parazita, ublažavanje upala u ustima, liječenje parodontnih bolesti, liječenje akni i ekcema, ublažavanje opeklina, štiteći jetru, jačajući imunitet, ublažavajući bolove i rješavajući brojne druge zdravstvene probleme.

Propolis, poznat po svojoj izvanrednoj sposobnosti regeneracije tkiva i snažnim antiseptičkim svojstvima, naširoko je prihvaćen u kozmetičkoj industriji. Osim toga, propolis služi kao osnova za brojne lijekove za uklanjanje bradavica i kurje oči. Njegovu prisutnost također možemo pronaći u vrhunskim pastama za zube i raznim drugim visokokvalitetnim kozmetičkim proizvodima. Upotreba propolisa kao lijeka općenito je sigurna ako se pridržavate preporučene doze i slijedite upute za uporabu. Međutim, važno je napomenuti da se osobe s alergijama na pčelinje proizvode trebaju suzdržati od korištenja propolisa jer može izazvati alergijske reakcije.