Danas su ljudi postali sebični i ne mare ni za one oji su im život dali to jest svoje roditelje. Kako pojedinci stare, često pokazuju niz pokazatelja poput nedostatka fokusa, smanjene sposobnosti koncentracije, brzog umora tijekom ponavljajućih zadataka, poremećaja spavanja, fluktuirajućih emocija, razdražljivosti, plačljivosti, agresivnosti, osjećaja tuge, nesanice i pada memorijska funkcija. Proces starenja ulijeva osjećaj bespomoćnosti s kojim se mnogima teško pomiriti, jer se uloge postupno mijenjaju, što rezultira scenarijima u kojima stariji zahtijevaju našu brigu, dok djeca povremeno mogu biti zanemarena.

Izolacija kod starijih osoba može dovesti do osjećaja depresije i povlačenja u sebe, ali studije su pokazale da čak i mali iskaz pažnje može uvelike povećati njihov osjećaj osnaženosti, poboljšavajući tako njihovu mentalnu i fizičku dobrobit. Ova nesretna stvarnost dodatno je naglašena emotivnim izvještajem majke koja doživljava duboku usamljenost, osjećaj da je zaboravljena i zanemarena od vlastite djece. Sada ima 65 godina, njezin sin i kći nastavili su sa svojim životima, ostavljajući je samu sebe. Iako ne preuzima inicijativu da pruži ruku, nada se da će je se djeca sjećati, nada koja se rijetko ispunjava. Nedavno su previdjeli čak i čestitati joj rođendan. Unatoč tim razočarenjima, ona ne gaji nimalo zamjerke prema njima; ona razumije izazove s kojima se suočavaju u vlastitim životima. Međutim, ne može si pomoći da se ne osjeća napušteno.
U svojoj trenutnoj situaciji, ova majka doživljava osjećaj tuge. Međutim, ona se ponosi uspješnim odgojem svoje djece. Sada se nalazi u samoći, zatvorena unutar četiri zida svog doma, napeto iščekujući telefonski poziv ili rođendansku čestitku. Ipak, odlučuje se usredotočiti na pozitivne aspekte i izravno se suočiti sa svojim okolnostima. Ističe svoju neovisnost i odlučnost u otkrivanju novih hobija koji će joj zaokupiti vrijeme. Iako ne gaji zlu volju prema svojoj djeci, žarko se nada da neće doživjeti istu sudbinu i da neće zaboraviti svoje roditelje. Izražava želju da je se sjećaju dugo nakon što ode, čak i ako je to potakne da razmišlja o vremenima kada se osjećala zapostavljenom. Unatoč svemu, svojoj djeci prenosi ljubav i nepokolebljivu podršku, iako prožetu gorčinom što je se nisu sjetili dok je bila živa.

 

Bonus:Kako roditeljima saopštiti da ih morate odvesti u STARAČKI DOM

U odluci o preseljenju roditelja u starački dom, djecu vode brojni čimbenici koji u konačnici dovode do toga da njihovi najmiliji svoje posljednje godine provedu u takvoj ustanovi. Iako je ovaj izbor nedvojbeno težak, često se smatra nužnim. Tipično, situacija se vrti oko samohranog roditelja, često se događa zbog nesretnog događaja smrti drugog roditelja. Odgovornost brige za starije osobe, s njihovim različitim potrebama i zdravstvenim problemima, pokazala se prilično izazovnom. Posljedično, starački dom često postaje optimalno i jedino rješenje za zaposlene potomke. Kada je riječ o starijim roditeljima koji su sposobni brinuti se sami o sebi, opcija njihovog premještanja u starački dom obično se ne razmatra. U tim slučajevima jedno od djece obično uskoči i pruži potrebnu skrb. Međutim, ako roditelji žive daleko, teško se kreću ili su vezani za krevet, a obitelj si ne može priuštiti stručnu njegu 24 sata dnevno, starački dom može se činiti kao najbolje rješenje. Nikada nije lako razgovarati o ovoj odluci s roditeljem. Neke starije osobe zapravo više vole ideju da budu na mjestu gdje se brine o njihovim potrebama, gdje postoji medicinski nadzor i gdje mogu pronaći društvo za borbu protiv usamljenosti. Međutim, mnogi drugi na ideju staračkog doma gledaju sa sumnjom i nepovjerenjem. Zato je važno dobro se unaprijed pripremiti za ovaj razgovor. Izbjegavanje teme samo će pogoršati stvari, pogotovo ako se pojavi iznenadna hitna situacija. Budući da je ovaj razgovor stresan za sve uključene, postoje strategije kako ga učiniti produktivnijim.

Prije nego što se upustite u razgovor s roditeljima, važno je temeljito ispitati različite mogućnosti poput domova i ustanova za starije osobe. To će vam omogućiti da procijenite raspon usluga koje pružaju, veličinu njihovog stručnog osoblja (uključujući medicinske sestre i liječnike), cjelokupno okruženje, kvalitetu hrane, lokaciju i životni prostor i smještaj koji je dostupan vašem roditelju. Osim toga, bitno je izračunati jesu li mjesta koja zadovoljavaju vaše želje u okviru vaših financijskih mogućnosti. Važno je priznati da provođenje ovih obilazaka može zahtijevati značajnu količinu vremena, ali oni imaju golemo značenje. Dok se vi, njihovo dijete, upuštate u razgovor o mogućnosti prelaska u ustanovu za skrb, bitno je isplanirati kako ćete mu tu ideju predstaviti. Budite prisebni, uvjerljivi i prije svega iskreni. Opišite odgovarajuću ustanovu za koju vjerujete da bi zadovoljila njihove potrebe, bez uljepšavanja ili izmišljanja usluga koje nisu dostupne. Ako se roditelj naljuti, pokušajte razumjeti njegove emocije i pokažite suosjećanje, shvaćajući da je za svakoga izazov napustiti vlastiti dom. Budite spremni na suze, ali suzdržite se od zajedničkog plača jer to ne budi optimizam. Ostanite mirni tijekom cijele rasprave. Predvidite otpor i izbjegavajte požurivanje procesa donošenja odluka. Pustite prosidbu da se riješi preko noći i pričekajte sljedeću priliku za nastavak razgovora.

Najvažniji prioritet za ostarjelog roditelja je sigurnost da će imati česte susrete sa svojom djecom. Bez obzira na zahtjeve vašeg osobnog života, bilo da se radi o karijeri, vlastitoj obitelji ili financijskim stvarima, ništa vas ne bi trebalo spriječiti da redovito posjećujete majku ili oca. Ljubav ima moć produžiti i poboljšati njihovo postojanje. Osjete li njegovu odsutnost, jednog dana ćete i vi iskusiti težinu starosti. Ključno je zapamtiti da se odluka o prijelazu u novi životni aranžman nikada ne smije nametnuti. Neophodan je pristanak roditelja, osim osoba koje su mentalno nesposobne. U nekim slučajevima roditelji mogu nevoljko pristati na ovu promjenu jer je prepoznaju kao najbolju opciju za svoje dijete i žele osigurati njihovu dobrobit. Kako biste spriječili bilo kakav otpor, uložite sve napore da istaknete prednosti boravka u poticajnom okruženju. Umjesto da koristite izraz “starački dom”, odlučite se za izraze kao što su potpomognuti život ili prijelazni smještaj. Pažljivo birajte riječi. Vodite ih u posjete raznim objektima, dopuštajući im interakciju s osobljem, pa čak i zajedničko uživanje u šalici kave. Mnoge rezidencije nude probna razdoblja od jednog ili dva mjeseca. Ponudite roditelju ovu mogućnost, a ako je nezadovoljan, pomozite mu pronaći alternativu. U konačnici, odluka bi trebala biti njihova. Potaknite ih da upoznaju nekoga tko već boravi u ustanovi. Ova osoba može podijeliti svoja pozitivna iskustva oporavka, sklapanja prijateljstava i vođenja ispunjenijeg života u usporedbi s samim životom. Velike su šanse da imate nekoga u svom životu, bilo da je to član obitelji, liječnik ili kućni prijatelj, tko je doživio sličnu situaciju i često je posjećivao roditelja u domu. Iskoristite priliku i popričajte s njima o ovoj temi. Prisutnost bliskih osoba može djelovati umirujuće na starije osobe i pružiti im ohrabrujuće anegdote. Ključno je održavati sklad i izbjegavati bilo kakve sukobe ili nesuglasice iz prošlosti kada ste u prisustvu svojih roditelja uz svoju braću i sestre. Kada vaš roditelj svjedoči jednoglasnom slaganju svoje djece, i njima postaje mnogo lakše složiti se s donijetom odlukom.