Možda to niste ni znali, ali ako imate ovakve izbočine na noktima one mogu dosta toga da predstavljaju. Važno je na vrijeme da uočite to, te da reagujete na adekvatan način.

Danas imamo zanimljivu temu u vezi sa zdravljem koja često prođe nezapaženo. Fascinantno je otkriti da naša tijela imaju sposobnost komuniciranja putem impulsa i signala koji ukazuju na potencijalne zdravstvene probleme. Ponekad moramo obratiti pažnju na promjene u našem tijelu, jer one mogu poslužiti kao pokazatelji bolesti. U današnjoj diskusiji ćemo istražiti izuzetan fenomen noktiju, koji posjeduju svoj jezik.

Ključno je prepoznati značaj noktiju, jer oni imaju vitalnu funkciju u zaštiti osjetljivih nervnih završetaka u našem tijelu. Sa naučnog stanovišta, nokti se sastoje od keratina, proteina koji se prvenstveno nalazi u nevaskularnim delovima kože. Slično kao i rast kose, nokti potiču iz dermisa.

Smještena na noktu, lunula je zakrivljena regija koja označava spoj ploče nokta i korijena. Na zdravlje noktiju utiču hranljive materije koje se transportuju kroz krvotok i efekti nervnog sistema. Rastući brzinom od oko 0,1 mm dnevno, nokti se potpuno obnavljaju svakih 5 mjeseci.

Sastoji se prvenstveno od keratina, ploča nokta prikazuje strukturnu organizaciju koja liči na čvrsto povezane ćelije epiderme i rožnjače, nalik na čvrsti zid od cigle. Ako se na noktima pojave bijele mrlje, to može ukazivati ​​na stres ili alergijsku reakciju na lak za nokte. Nokti mogu postati suhi i lomljivi zbog izlaganja različitim elementima okoline poput sunčeve svjetlosti i proizvoda za čišćenje.

  • Da biste sačuvali njihovu snagu, preporučljivo je koristiti gel za nokte. Nadalje, neadekvatan ili nepostojeći rast noktiju može se pripisati specifičnim genetskim stanjima, potencijalno povezanim s nasljednim sindromima. Promjene u izgledu noktiju mogu poslužiti kao važni pokazatelji osnovnih zdravstvenih problema ili nedostataka esencijalnih nutrijenata.

Ako primijetite žutu ili zelenkastu nijansu na noktima, to može biti znak infekcije ili osnovnih zdravstvenih problema poput dijabetesa ili astme. Promjene u izgledu vaših noktiju često se poklapaju s različitim kožnim stanjima. Važno je potražiti medicinsku pomoć ako primijetite kvržice na noktima. Na onihofagiju, široko rasprostranjenu naviku grickanja noktiju, mogu uticati faktori kao što su stres, genetska predispozicija ili čak služiti kao indikacija osnovnog poremećaja.

Ako otkrijete bilo kakve nepravilnosti na noktima, preporučuje se da se konsultujete sa zdravstvenim radnikom kako biste obavili sveobuhvatnu procenu. U paketu su uključene rasprave o promjenama na koži i nizu dermatoloških poremećaja, pružajući dodatni bonus za čitatelje. Sveukupno zdravlje pojedinca može se zaključiti iz stanja njegovih noktiju.

Nokti, koji su produžeci kože, rastu i oblikuju nabor noktiju na krajevima naših prstiju na rukama i nogama. Sve nepravilnosti ili problemi koji utiču na nokte nazivaju se onihoza. Ova stanja noktiju mogu se manifestovati ili kao nezavisni poremećaji noktiju ili biti povezana sa širim medicinskim tegobama.

Kod mladih osoba, nokti koji su u dobrom stanju pokazuju glatku površinu, sjajan sjaj i ružičastu nijansu. Tempo kojim nokti rastu približno je 0,5-1 mm sedmično. Tipično, nokti na rukama imaju sposobnost da se sami regeneriraju u roku od 3-6 mjeseci, dok nokti na nogama imaju sporiji rast i potrebno im je otprilike 12 mjeseci da se potpuno obnove.

Održavanje zdravih noktiju ima dvostruku svrhu u osiguravanju dobrobiti naših prstiju. Ne samo da poboljšavaju naš estetski izgled, već djeluju i kao zaštitni štit, štiteći vrhove prstiju od potencijalnih oštećenja i pritiska. Rast noktiju počinje u trećem mjesecu embrionalnog razvoja i nastavlja se do kulminacije trudnoće, kada postižu svoju maksimalnu veličinu. Nokatna ploča izvire iz žlijeba za nokte i sigurno je smještena unutar kožnog nabora sa tri strane, dok gornji dio ostaje nevezan i obično je podrezan. Uz žlijeb za nokte, iznad nokatne ploče, nalazi se kutikula, nježni sloj kože. Veličina, oblik i debljina ploče nokta mogu varirati ovisno o konstituciji pojedinca i konturama vrhova prstiju. Vrijedi napomenuti da čak i osobe dobrog zdravlja mogu pokazati brazde ili izbočine na noktima, posebno u starosti kada ploča nokta gubi sjaj i poprima žućkasto-sivu nijansu. Postoje različiti faktori, kako unutrašnji tako i vanjski, koji mogu doprinijeti nastanku oštećenja noktiju. Spoljni faktori koji doprinose oštećenju noktiju obuhvataju izlaganje snažnim rastvorima za čišćenje, produžene periode potapanja ruku u vodu i dehidrirajući uticaj toplog vazduha. Dosljedna upotreba sredstva za uklanjanje laka za nokte može učiniti nokte krhkim i podložnim lomljenju. Navike poput grickanja noktiju i prekomjernog turpijanja mogu naštetiti i samim noktima i okolnoj koži.

Besplatno