Skupina američkih znanstvenika došla je do značajnog otkrića identificirajući 12 simptoma raka pluća kod iznenađujućih 20% nepušača koji boluju od ove teške bolesti. Čak i pojedinci koji nikada u životu nisu pušili cigaretu mogu se suočiti s značajnom opasnošću po zdravlje od raka pluća, bolesti koja se obično povezuje s pušenjem. Iako je pušenje prepoznato kao glavni čimbenik koji doprinosi, postoje i drugi elementi rizika koje treba razmotriti, uključujući izloženost zagađivačima iz okoliša kao što su različiti dimovi, pasivno pušenje i radna okruženja.

Prema podacima koje je dostavilo Američko društvo za borbu protiv raka, otprilike 20% smrtnih slučajeva raka pluća u Sjedinjenim Državama svake godine zabilježeno je kod pojedinaca koji nikada nisu pušili. Istraživači sa Sveučilišta Yale došli su do revolucionarnog otkrića o podrijetlu raka pluća kod osoba koje ne puše. Njihovi nalazi pokazuju da su genetske mutacije ili abnormalnosti obično odgovorne za razvoj ove bolesti. Dr. Anne Cheng, cijenjena onkologinja, naglasila je promjenu u razumijevanju, rekavši: “Prije se vjerovalo da su svi karcinomi pluća jednolični, ali sada shvaćamo postojanje različitih varijacija.

Znanstvenici su upozorili da većina pojedinaca koji ne puše možda neće pokazivati ​​početne znakove raka pluća, što rezultira nedostatkom otkrivanja dok se već ne proširi. Ipak, neki nepušači mogu doživjeti simptome slične onima koji se opažaju kod pušača u ranim fazama bolesti. Ovi simptomi uključuju: Uporan kašalj ili kašalj koji se pogoršava, iskašljavanje krvi, bol u prsima, otežano disanje i zviždanje u plućima simptomi su kojih morate biti svjesni. Promuklost Iznenadni gubitak apetita i neobjašnjivi gubitak težine mogu biti zabrinjavajući simptomi. Neki uobičajeni simptomi stanja mogu uključivati ​​umor, poteškoće s gutanjem, oticanje lica i/ili vrata, kao i ponavljajuće infekcije pluća, poput upale pluća.

Rak pluća, prevladavajući oblik raka, nastaje u plućnom tkivu, posebno u epitelnim stanicama koje oblažu dišne ​​puteve. Iako se obično povezuje s pušenjem duhana, može se manifestirati i kod osoba koje nikada nisu pušile. Istražimo neke bitne detalje o raku pluća: Postoje dvije osnovne klasifikacije raka pluća: karcinom malih stanica i karcinom nemalih stanica. Karcinom malih stanica karakterizira njegova agresivna priroda i brzo širenje, dok se karcinom nemalih stanica sastoji od različitih podtipova, kao što su adenokarcinom, karcinom skvamoznih stanica i karcinom velikih stanica.

Simptomi raka pluća mogu se manifestirati na različite načine, iako neki od čestih simptoma uključuju stalni kašalj koji se pogoršava, iskašljavanje krvi, nelagodu u prsima, poteškoće s disanjem, gubitak težine i smanjeni apetit. Pušenje duhana je primarni čimbenik rizika za nastanak raka pluća. Rizik se također može povećati izlaganjem pasivnom pušenju. Dodatni čimbenici koji pridonose riziku uključuju izloženost azbestu, zagađenje zraka, genetsku predispoziciju i obiteljsku povijest raka pluća. Proces dijagnosticiranja raka pluća obično uključuje temeljit fizički pregled, kao i korištenje slikovnih tehnika kao što su rendgensko snimanje prsnog koša i CT skeniranje.

Dodatno se radi biopsija, koja se smatra ključnim testom za određivanje specifične vrste raka i procjenu stadija bolesti. Pristup liječenju raka pluća određen je čimbenicima kao što su specifična vrsta raka, stadij koji je dosegao i cjelokupno zdravlje pojedinca. Dostupne su različite metode liječenja, uključujući kiruršku intervenciju za uklanjanje tumora, terapiju zračenjem, kemoterapiju, imunoterapiju i ciljanu terapiju. Često se koristi kombinacija tretmana kako bi se optimizirali rezultati.

Na izglede za rak pluća utječe nekoliko čimbenika, kao što je stadij bolesti nakon dijagnoze, specifična vrsta raka, cjelokupno zdravlje pacijenta i njihov odgovor na liječenje. Otkrivanje i liječenje raka pluća u ranim stadijima može poboljšati prognozu. Međutim, uobičajeno je da se rak pluća ne otkrije dok značajno ne napreduje, što može zakomplicirati liječenje i utjecati na prognozu. Sveobuhvatno liječenje i podrška ključni su za osobe oboljele od raka pluća, teške bolesti. Od iznimne je važnosti podići svijest o opasnostima povezanim s konzumacijom duhana i zagovarati preventivne radnje poput rutinskih pregleda i njegovanja zdravog načina života.

Besplatno