Naš organizam je savršen mehanizam koji je stvorila priroda i u kojem sve ima svoju funkciju. Ljudskom tijelu potreban je kolestero za izgradnju stanica i stvaranje bitnih vitamina i hormona. Jetra je odgovorna za proizvodnju potrebne količine kolesterola; međutim, može se dobiti i iz hrane koju konzumiramo. Presudno je razumjeti razlike između dobrog i lošeg kolesterola, kao i preventivne mjere.

 

Glavni izvori prehrambenog kolesterola su proizvodi životinjskog podrijetla, koji obuhvaćaju razne prehrambene namirnice: meso, mliječni proizvodi koji sadrže veći udio masti, perad.
Ne samo da ove posebne namirnice sadrže kolesterol, već također posjeduju značajan udio zasićenih i trans masti, koje potiču jetru da stvara dodatni kolesterol. Osim toga, postoje i druge opcije hrane, uključujući palmino ulje, ulje palminih koštica i kokosovo ulje, koje se sastoje od zasićenih masti koje mogu podići razine onoga što se obično naziva “lošim” kolesterolom. Iako možda postoji neslaganje među stručnjacima u pogledu izravne veze između visokog kolesterola u krvi i kardiovaskularnih bolesti, cijenjene organizacije poput Nacionalnog instituta za srce, pluća i krv (NHLBI) tvrde da povišene razine kolesterola u krvi doista značajno doprinose napredovanju raznih stanja, uključujući aterosklerozu, bolest karotidne arterije, bolest koronarne arterije, srčani udar, moždani udar, bolest periferne arterije i iznenadni srčani zastoj.

 HDL kolesterol se obično naziva “dobrim” kolesterolom zbog njegove sposobnosti da eliminira LDL kolesterol iz arterija i transportira ga u jetru na razgradnju i eliminaciju iz tijela. Kada postoji višak LDL-a u krvotoku, on premašuje kapacitet korisnih skupljača HDL-a da ga skupe i transportiraju, što rezultira stvaranjem plaka duž stijenki arterija. Ovo stanje, poznato kao ateroskleroza, postupno sužava arterije, povećavajući šanse da doživite srčani udar, moždani udar ili bolest perifernih arterija. Kada se visoki trigliceridi, koji su prevladavajući oblik masti u tijelu, kombiniraju s visokim LDL ili niskim HDL kolesterolom, oni mogu doprinijeti nakupljanju masnih naslaga u arterijama, čime se povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Većina pojedinaca nije svjesna svoje povišene razine kolesterola osim ako se ne podvrgne krvnim pretragama. Simptomi su neuobičajeni osim ako su razine kolesterola iznimno visoke. Znakovi ovog stanja manifestiraju se kao masni čvorići na koži, koji se obično pojavljuju na laktovima, zapešćima, rukama, stopalima ili stražnjici, kao i blijedi prstenovi koji okružuju rožnicu očiju. Obično se opaža kod osoba s obiteljskom predispozicijom za visoke razine kolesterola. Iako je pretilost često povezana s povišenim kolesterolom, važno je napomenuti da čak i mršavi pojedinci također mogu doživjeti ovo stanje.

Određene osobe mogu imati genetsku predispoziciju za povišene razine štetnog kolesterola zbog stanja poznatog kao obiteljska hiperkolesterolemija (FH). FH se može klasificirati u dvije kategorije: heterozigotna FH, gdje pojedinac nasljeđuje abnormalni gen od samo jednog roditelja, i homozigotna FH, gdje oba roditelja doprinose kopiji abnormalnog gena. Homozigotna FH je rjeđi, ali opasniji oblik stanja. Prema American Heart Association, otprilike 1 od svakih 200 odraslih osoba nosi FH genetsku mutaciju. Neuspjeh u rješavanju ovog stanja može rezultirati 20 puta većom vjerojatnošću razvoja bolesti srca. Ako imate člana obitelji, bilo da se radi o roditelju, bratu, sestri ili djetetu, kojem je dijagnosticiran FH ili je doživio rani srčani udar, toplo se savjetuje da se podvrgnete testiranju kako biste utvrdili nosite li i vi mutaciju. Iako pušenje nije izravan uzrok visokog kolesterola, ono je dobro utvrđen i značajan čimbenik rizika za srčane bolesti i moždani udar. Ovaj rizik postaje još veći ako već imate povišenu razinu LDL kolesterola. Jedno od objašnjenja za to je da pušenje ima negativan učinak na razine HDL-a, čime se smanjuju ili potpuno uklanjaju zaštitne prednosti HDL-a. Prema studiji objavljenoj u časopisu Biomarker Research, osobe koje prestanu pušiti doživljavaju nagli porast razine HDL-a.

Za učinkovito snižavanje razine kolesterola, American Heart Association savjetuje da je najučinkovitiji pristup smanjenje unosa zasićenih masti i transmasti. Oni preporučuju da unos zasićenih masnoća održite ispod 6 posto dnevnog unosa kalorija i smanjite unos trans masti. To podrazumijeva smanjenje konzumacije crvenog mesa, tropskih ulja, pržene hrane i punomasnih mliječnih proizvoda. Birajte mliječne proizvode s niskim udjelom masnoće ili one bez masnoće, zajedno s izborom voća, povrća, cjelovitih žitarica, peradi, ribe, orašastih plodova i netropskih biljnih ulja. Kada je riječ o kuhanju, zdravije opcije za ulja uključuju uljane repice, kukuruza, maslinova ulja, ulja od kikirikija, šafranike, soje, suncokreta, biljna i razna specijalizirana ulja. Kako starimo, naš metabolizam prolazi kroz promjene, a učinkovitost naše jetre u eliminaciji LDL kolesterola smanjuje se u usporedbi s našim mladim godinama. Posljedično, vjerojatnost razvoja visokog kolesterola raste s godinama. Dobni raspon od 40 do 59 godina je mjesto gdje se visoki kolesterol obično otkriva tijekom dijagnoze. Prema studiji objavljenoj u časopisu AHA Circulation 2019., postoji veća vjerojatnost da će muškarci doživjeti povišenu razinu ukupnog kolesterola u usporedbi sa ženama. Ova se razlika potencijalno može pripisati činjenici da muškarci imaju tendenciju konzumiranja veće prosječne količine kolesterola u svojoj prehrani u usporedbi sa ženama. Nakon menopauze postoji povećani rizik od razvoja visokog kolesterola u žena. Smanjenje hormona tijekom ove faze smanjuje zaštitne učinke protiv visokog kolesterola, što rezultira povišenim razinama LDL kolesterola i smanjenim razinama HDL kolesterola u krvotoku. Dok vaš liječnik može predložiti lijekove kao opciju liječenja, jednako je važno uključiti promjene u načinu života u svoju rutinu. Prijelaz na hranjiv i uravnotežen pristup prehrani.
Ključno je priznati da se ove promjene načina života ne smiju zanemariti samo zato što se uzimaju lijekovi; imperativ je vježbati prestanak pušenja i kontrolirati visoki krvni tlak.