Danas je moderna tehnologija u potpunosti preuzela naš život i postali smo ovisno o njoj. Međutim ima mnogo negativnih stvari kada govorimo o internetu a kojih većina ljudi nije svjesna. Vjerojatno ste se susreli s onim jezivim trenucima kada se na web stranicama i društvenim mrežama iznenada pojave oglasi za nešto o čemu ste upravo raspravljali. Ova pojava vam se vjerojatno dogodila mnogo puta, ostavljajući u vama osjećaj nelagode. Međutim, ako to nikada niste doživjeli, pripremite se za neke nevjerojatne vijesti.

 

Ostaje neizvjesno sluša li Google aktivno korisnike iPhonea ili ne, ali za korisnike Androida vrlo je vjerojatno. To je zbog činjenice da je Google Assistant dizajniran da reagira na glasovne naredbe, pružajući veliku pogodnost. Međutim, to također znači da telefon stalno sluša kako bi točno odgovorio na vaše upite. Proizvođači telefona navode da je glavna svrha slušanja vašeg telefona omogućiti glasovnim pomoćnicima, kao što je Google Assistant, da izvršavaju govorne upute. Kako bi ova funkcija radila učinkovito, vaš telefon mora aktivno slušati kako bi odgovorio na naredbu “Hey Google.” Međutim, važno je napomenuti da to nije jedini razlog za sposobnost slušanja vašeg telefona. Nažalost, postoji dodatni aspekt koji uključuje financijsku dobit. Google, vlasnik Androida, koristi ove podatke za izradu marketinških profila kupaca i predstavljanje ciljanih oglasa. Slično kao što Google prati vašu aktivnost pretraživanja, on također prikuplja vaše glasovne snimke kako bi prilagodio oglase prema vašim željama. Iako to financijski koristi oglašivačima, izaziva značajnu zabrinutost za privatnost brojnih pojedinaca, i to s pravom.

Upitna je pouzdanost pojedinaca kada je riječ o zaštiti vaše privatnosti. Unatoč tome što tvrtke jamče odgovorno postupanje s vašim podacima, uvijek postoji rizik da ih zlonamjerni akteri ugroze. Kibernetički kriminalci imaju mogućnost iskorištavanja vaših osjetljivih podataka, što dovodi do mogućih posljedica kao što su uhođenje, ucjene, prijevare i izazivanje raznih oblika kaosa. Nadalje, postoji mogućnost da vlade provode dodatnu kontrolu i nadzor nad pojedincima prisiljavajući tvrtke da predaju svoje podatke. Time dobivaju veću razinu ovlasti i uvida u privatni život građana. U određenim nacijama to može rezultirati progonom pojedinaca koji izražavaju različita mišljenja. Sluša li vas Google stalno ako mu je to zakonski dopušteno? Odgovor je da. Vaš telefon je u stalnom stanju slušanja. Google Assistant ostaje aktivan cijelo vrijeme, spreman otkriti specifične “riječi za buđenje” za koje je programiran da prepoznaju i pokrenu glasovne naredbe. Google ne zanemaruje sve ostale aspekte vašeg razgovora. Također može tražiti dodatne “ključne riječi” za poboljšanje vašeg marketinškog profila. Ovo objašnjava zašto primate oglase povezane s temama o kojima ste razgovarali, čak i ako ih niste aktivno tražili na svom telefonu.

Što se Googleovog prisluškivanja tiče, korisnici iPhonea su u blagoj prednosti jer Google nema isključivu kontrolu nad podacima na Apple uređajima. Međutim, važno je napomenuti da ni Apple nije bez greške. Tvrtka je također bila uključena u pravne sporove zbog neovlaštenog snimanja pojedinaca putem Sirija. Putem svog Google računa imate mogućnost slušati i uklanjati razgovore koje ste vodili s Google asistentom, čak i one kojih možda niste bili svjesni. Tim se glasovnim snimkama može pristupiti putem aplikacije Google na vašem telefonu ili na stranici Moja aktivnost vašeg Google računa u web pregledniku. Kako biste izbjegli da Google prisluškuje vaše razgovore, postoji niz mjera koje možete primijeniti. Kao prvi korak, imate opciju uputiti Google da se suzdrži od snimanja bilo kakvih glasovnih ili audio interakcija. Jednostavno idite na stranicu Aktivnosti na webu i u aplikaciji i poništite odabir okvira uz opciju koja glasi “Omogući glasovne i audio aktivnosti”.

Onemogućivanje ove određene postavke sprječava telefon da pohranjuje audio unose koji potječu iz Google pomoćnika, pretraživanja i karata. Međutim, to ne sprječava druge aplikacije da slušaju vaše razgovore. Osiguravanje povjerljivosti vaših osobnih podataka je najveća briga, jer je teško povjeriti drugima kada je u pitanju privatnost. Preporučuje se poduzimanje dodatnih mjera opreza za sprječavanje neovlaštenog prisluškivanja. Jedna od učinkovitih strategija je ograničiti pristup mikrofonu aplikacijama koje nemaju legitimnu potrebu za njim, dok se također onemogućuju virtualni pomoćnici radi dodatne sigurnosti.