Sredinom prosinca zabilježen je val pacijenata u klinikama i domovima zdravlja diljem Srbije, državnim i privatnim, a taj se trend ubrzano nastavio iu novoj godini, kako se i predviđalo. Mnogi pojedinci, bez obzira na dob, imali su simptome poput kašlja, grlobolje, vrućice, umora i bolova u tijelu, koji se obično povezuju s gripom, COVID-19 i respiratornim infekcijama. Zdravstveni djelatnici u Srbiji primijetili su značajan porast broja pacijenata u odnosu na prethodna tri tjedna.

Predviđanje dr. Nebojše Bohuckog, cijenjenog epidemiologa, ostvaruje se zbog okupljanja pojedinaca u zatvorenim prostorima bez provođenja bilo kakvih preventivnih mjera tijekom proteklih novogodišnjih praznika. Kako predviđa dr. Bohucki u tekstu objavljenom u “Blicu” 5. listopada prošle godine, u siječnju 2024. prijeti tridemija gripe, koronavirusa i respiratornog sincicijalnog virusa (RSV). Krajem prošle godine, Dr. Bohucki, cijenjeni stručnjak iz Zavoda za javno zdravstvo u Subotici, službeno je upozorio da smo na rubu tridemije, čiji se najveći udar očekuje u siječnju. Sada pouzdano tvrdi da je ova tridemija doista stigla i do Srbije.

Naš cijenjeni stručnjak pružio nam je sveobuhvatno kliničko razumijevanje trenutne situacije. Međutim, kada je u pitanju utvrđivanje etiološkog uzroka, nalazimo se u neizvjesnosti. Možete li mi dati dodatne pojedinosti o tridemiji i njenom podrijetlu? Kako objašnjava Bohucki u intervjuu za „Blic“, početak pandemije Covid-19 u proleće 2020. godine podstakao je nošenje maski i pojačan naglasak na higijeni ruku, uz poštovanje preventivnih mera. Ipak, kako se smanjila težina koronavirusa i nastupio umor od restriktivnih mjera, ponovno su se stekli uvjeti za nesmetan prijenos već postojećih respiratornih bolesti koje traju i nakon pojave Covida-19.

Vrijedno je napomenuti nepostojanje bilo kakvih dokumentiranih slučajeva gripe, respiratornog sincicijskog virusa (RSV) i drugih kapljičnih infekcija. Međutim, 2022. godine došlo je do naglog porasta infekcija gripom i RSV-om diljem Europe, pa tako i kod nas. To je označilo pojavu onoga što se danas naziva tridemijom, gdje COVID-19, gripa i RSV koegzistiraju istovremeno. Ove respiratorne bolesti dijele slične simptome, ali ih uzrokuju različiti virusi, što dovodi do izraza tridemija. Dr. Bohucki daje objašnjenje ovog pojma i njegovih implikacija. Nadalje, na temelju njegovih opažanja, uobičajeni simptomi koje pojedinci pokazuju uključuju temperaturu, kašalj, kihanje, slabost i malaksalost.

Tko je u opasnosti od gripe, koronavirusa i respiratornog sincicijskog virusa (RSV)? Naš izvor ukazuje da će omikron, dobro poznati soj koronavirusa, ostati u našoj sredini još dulje vrijeme. Nakon dvije godine pauze uzrokovane koronavirusom, influenca (gripa) se vratila, a ponovno se pojavio i RSV. U zapadnoj Europi je došlo do značajnog porasta broja tjednih slučajeva gripe (FLI). Brisevima i PCR analizama potvrđena je prisutnost gripe, savršeno usklađena s očekivanim epidemiološkim obrascima. Kako sezona gripe napreduje, broj slučajeva se udvostručuje svaki tjedan, a vrhunac doseže tijekom epidemije. Važno je napomenuti da je Covid-19 također raširen i trenutno primarni uzročnik akutnih respiratornih infekcija. Dodatno, treba obratiti pozornost na RSV, koji je izazvao zabrinutost zdravstvenih radnika zbog svog utjecaja na djecu mlađu od četiri godine. Dr. Bohucki je naglasio važnost priznavanja da su osobe starije od 65 godina i osobe s kroničnim bolestima osjetljive na infekciju RSV-om. Bitno je napomenuti da ovaj specifični virus može dovesti do bronhiolitisa, stanja koje se može razviti u upalu pluća.

U Srbiji se još čeka dolazak vršnog talasa. Naša zemlja zaostaje za Europom po epidemijama virusa zbog termina godišnjih odmora, rekao je ugledni epidemiolog. Posljedično, postoji stalni porast slučajeva bolesti sličnih gripi (FLI), posebno gripe, tijekom mjeseca siječnja. Očekuje se da će se broj osoba zaraženih virusom višestruko povećati u nadolazećim tjednima. Iako se možda približavamo vrhuncu ovog vala, ostaje neizvjesno hoćemo li dosegnuti epidemijske razine gripe, unatoč ispunjavanju svih potrebnih uvjeta. Trenutačni sustav nadzora za RSV neadekvatan je zbog nedovoljnog dijagnostičkog testiranja, što rezultira ograničenim brojem prijavljenih slučajeva. Međutim, s obzirom na sveobuhvatna testiranja provedena u Europi i drugim regijama diljem svijeta, nema razloga za sumnju da i kod nas prolazi ista epidemija. Duboki utjecaj na malu djecu, osobito na najosjetljiviju, možda nije lako vidljiv široj javnosti. Posljedice doživljavamo svi u kliničkom smislu, a predviđa se da će se te brojke udvostručiti i ustrajno rasti. Dr. Bohucki potvrđuje da tridemija nedvojbeno igra ulogu u ovom fenomenu.

Dijagnoza djeteta otkrila je zabrinjavajuću kombinaciju hripavca, korone i RSV-a, što ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem. Opće je poznato da konvergencija triju virusa nije neuobičajena, a čak su i dokumentirani slučajevi pojedinaca koji istodobno boluju od tri različite bolesti. Dr. Olivera Ostojić, predstojnica Dječje pulmološke bolnice KBC “Dragiša Mišović”, nedavno je otkrila da značajan broj djece ima koinfekcije, bilo virusnog ili bakterijskog porijekla. Pojavio se jedan posebno intrigantan slučaj, u kojem je dijete inicijalno oboljelo od hripavca, što je neizbježno oslabilo njihov imunološki sustav, što je kasnije dovelo do zaraze respiratornim sincicijskim virusom (RSV) i COVID-19 zbog ovog narušenog imuniteta. Iako postoje i druge moguće kombinacije koinfekcija, prisutnost pojedinaca s višestrukim infekcijama ne treba podcijeniti.

Kako bismo zaštitili javno zdravlje i osigurali sigurnost, kombinacija maski i cjepiva je od iznimne važnosti. Dr. Bohucki, cijenjeni autoritet na tom području, naglašava da cjepivo služi kao najvažnija obrana protiv tridemije. Naime, RSV cjepivo je dostupno od prošle godine, s jednom varijantom odobrenom u Europi i dvije u SAD-u. Ova cjepiva primarno su namijenjena osobama u dobi od 60 do 65 godina i više. Ključno je priznati da se cjepiva protiv COVID-19 neprestano ažuriraju, dok su cjepiva protiv gripe postala popularna diljem zemlje. Dr. Bohucki naglašava važnost nošenja maski za ranjive skupine, uključujući starije osobe i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom.

Kada se suočimo s izbijanjem bolesti, ključno je identificirati osobe odgovorne za prijavu i ovlaštene subjekte odgovorne za proglašavanje situacije. Gradski zavod za javno zdravlje nedavno je, prema najnovijim podacima, objavio pojavu epidemije velikog kašlja u Beogradu. Samo u glavnom gradu potvrđeno je 409 slučajeva hripavca. Epidemiologinja Ivana Begović Lazarević otkrila je da se od kraja prosinca tjedno bilježi oko 100 slučajeva ove bolesti. Dr. Bohucka iz Instituta objašnjava da se epidemija može priznati samo prijavom, ali to ne rezultira automatski službenim očitovanjem. Dok je dužnost izvješćivanja na Institutu, određivanje ozbiljnosti epidemije i njezino službeno proglašenje je u nadležnosti pojedinca na nacionalnoj razini, obično ministra zdravstva, koji se konzultira s drugima. Ovaj sveobuhvatni proces također uzima u obzir ekonomske čimbenike.

Poduzimanje mjera za osiguranje osobne sigurnosti ključno je razmatranje. Kako bi se smanjila mogućnost zaraze respiratornom infekcijom, preporuča se držati udaljenost od osoba koje pokazuju simptome i izbjegavati bliski kontakt s njima. Neophodno je redovito pranje ruku sapunom i vodom ili korištenje proizvoda za kemijsko čišćenje u trajanju od najmanje 20 sekundi. Također se savjetuje izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa ili usta kako bi se smanjili potencijalni rizici. Provođenje pravilne respiratorne higijene od iznimne je važnosti. Prilikom kihanja ili kašljanja važno je pokriti usta i nos nadlakticom ili maramicom koju treba odmah baciti kako bi se spriječilo širenje bakterija.

Pobrinite se da redovito provjetravate prostorije u kojima boravite. Istraživanje mogućnosti produljenja trajanja zimskog odmora. Trenutno osnovnoškolci i srednjoškolci uživaju u zasluženom odmoru nakon zimskih praznika. Prema rasporedu, učenici iz Vojvodine nastavu bi trebali nastaviti u ponedjeljak, 15. siječnja, dok će se učenici iz ostatka Srbije vratiti tjedan dana kasnije. Ipak, postoji mogućnost da se zimski praznici produže ako se službeno proglasi epidemija gripe. Slične okolnosti bile su i 2019. i 2020. zbog gripe, te 2021. kao posljedica izbijanja koronavirusa.

Simptomi RSV virusa :

curenje nosa
temperatura lagano raste
suho grlo
blaga glavobolja
smanjen apetit
kašalj
simptomi korone
začepljenost ili curenje nosa
kašalj, bolno grlo
glavobolja
nelagoda
temperatura
proljev

Simptome gripe :
iznenadna visoka temperatura
osjećaj umora ili iscrpljenosti
suhi kašalj, grlobolja
jaka glavobolja
poteškoće sa spavanjem
gubitak apetita