Nepoželjni mirisi mogu se manifestirati u raznim dijelovima doma, od ormara i kuhinjskih elemenata do kupaonica i podruma, a svima je zajedničko da su potpuno neugodni. Uklanjanje neugodnih mirisa u vašem domu ne zahtijeva kupnju skupih uređaja ili mirisnih kemikalija. Vrlo učinkovita metoda za neutraliziranje tih mirisa je trik s rižom.

Da biste napravili mirisni pripravak, jednostavno stavite malu količinu riže u staklenu posudu i zatim dodajte nekoliko kapi željenog eteričnog ulja. Za revitalizaciju vaše garderobe bit će dovoljno samo deset kapi eteričnog ulja blagog mirisa. Međutim, ako imate posla s jačim i nepoželjnijim mirisima, može vam trebati do 20 kapi. Kada se suočite s posebno jakim i napadnim mirisom, preporučljivo je koristiti eterično ulje limunske trave. S druge strane, ako vam je namjera samo zadržati ugodan miris, odlučite se za nježniju aromu poput lavande, ružmarina ili metvice.

Osigurajte da je ulje ravnomjerno raspoređeno među zrnima riže tako da snažno protresete staklenku nakon što ga ulijete. Zatim pokrijte staklenku gazom i čvrsto je pričvrstite gumicom, slično kao što biste prekrili zimski kaput. Prema Apartmenttherapy.com, potpuno je sigurno staviti jednu od ovih staklenki u svaki kutak vašeg doma, jer nema štetnih tvari koje bi mogle negativno utjecati na ljude ili okoliš. Slijedeći ovu metodu, možete uživati ​​u prekrasnom mirisu staklenke otprilike 4 mjeseca, a ponekad i duže. Ako miris s vremenom počne nestajati, jednostavno lagano protresite staklenku i ona će vratiti svoju moćnu aromu.

Nedavno provedene studije otkrile su da je konvencionalna metoda kuhanja riže, koja uključuje kuhanje dok voda ne ispari, iznenađujuće opasna, dovodeći pojedince u opasnost od konzumiranja toksičnog arsena. Ova opasna tvar prodire u rižu tijekom faze klijanja, a pripisuje se prisutnosti industrijskih zagađivača i pesticida. Prema Andyju Mehargu, profesoru bioloških znanosti na Sveučilištu u Belfastu, čak i mali tragovi arsena mogu predstavljati značajnu prijetnju zdravlju, uključujući povećani rizik od srčanih bolesti, dijabetesa, raka i razvojnih problema, što ga čini posebno opasnim za djece.

U svojoj potrazi za najzdravijom opcijom, eksperimentirao je s raznim metodama kuhanja riže. Najčešći pristup kuhanju riže uključuje kuhanje jedne šalice riže s dvije šalice vode dok voda ne ispari. Međutim, eksperimentiranjem je utvrđeno da je ova posebna metoda rezultirala najvišim razinama arsena u riži. Koristeći drugi pristup, spojio je jednu šalicu riže s pet šalica vode, ostavivši da kuha jednako dugo prije nego što je izbacio višak tekućine. Kao rezultat primjene ove tehnike, koncentracija arsena smanjena je za pedeset posto. Provodeći treću tehniku, potopio je rižu u vodu i ostavio je da se namače preko noći. Nakon što se probudio, temeljito je oprao rižu dok voda nije postala bistra i nastavio je kuhati. Primjenom ovog pristupa koncentracija toksina smanjena je za nevjerojatnih 80 posto.

Studija provedena na europskom tržištu otkrila je alarmantne statistike prema kojima nevjerojatnih 58 posto proizvoda od riže sadrži povišenu razinu arsena. Kako biste umanjili potencijalne zdravstvene rizike, savjetuje se namočiti rižu u vodi preko noći i temeljito je isprati sljedeći dan. Ova mjera opreza ima za cilj smanjiti vjerojatnost štetnih učinaka na našu dobrobit. Stoga se postavlja pitanje koliko je riža korisna za naše cjelokupno zdravlje? Godinama su žitarice koje potječu iz tropskih i suptropskih područja Afrike i Azije bile predmet spornih rasprava. Iako ove žitarice služe kao temeljna prehrambena komponenta za polovicu globalne populacije, neki ih pojedinci osuđuju kao “prevaru s hranom” zbog visokog sadržaja ugljikohidrata i potencijalnog doprinosa debljanju. Prema nutricionistici, vrsta riže koju konzumirate određuje sve.