Kao posljedicu moždanog udara na godišnjem nivou u svijetu imamo veliki broj preminulih. Hitna liječnička pomoć je ključna kada pojedinac doživi moždani udar, jer uzrokuje nedovoljnu opskrbu mozga kisikom, što rezultira smrću moždanih stanica. U ovom vodiču pronaći ćete korisne prijedloge o tome kako učinkovito pomoći osobama koje su doživjele moždani udar i trebaju hitnu pomoć. Ključno je suzdržati se od premještanja osobe koja je doživjela moždani udar. Nabavite medicinsku iglu ako je dostupna; međutim, standardna igla može poslužiti kao zamjena ako je potrebno.

 

Prije uporabe standardne igle potrebno je osigurati njezinu sterilnost izlaganjem toplini. Nakon što je igla pravilno sterilizirana, nastavite s bušenjem vrhova svih deset prstiju, posebno ciljajući područje ispod noktiju žrtve. U nedostatku krvi, više pritisnite i snažno masirajte kožu kako biste potaknuli cirkulaciju krvi. Nakon što se ubode svih deset prstiju i izvadi krv, postaje vidljivo da se pacijent vratio u svoje uobičajeno stanje. Kako biste poboljšali cirkulaciju, nježno masirajte pacijentove uši dok se ne pojavi ružičasta nijansa. Za poboljšani protok krvi, dvaput lagano probušite svaku ušnu resicu dok ne izađu dvije kapljice krvi. Nakon što je stanje pacijenta stabilno, nastavite ga prebaciti u bolnicu. Kako bi se spriječio mogući pad krvnog tlaka, preporučljivo je dopustiti bolesniku da leži umjesto da inzistira na sjedenju. Godinama se oslanjalo na ovu tradicionalnu kinesku tehniku ​​kao sredstvo za prevenciju moždanog udara. Prema kineskim stručnjacima, ova se metoda smatra potpuno sigurnom i ima potencijal da doista spasi pojedince od opasnosti od moždanog udara. Svrstan kao drugi vodeći uzrok smrti u svijetu, moždani udar predstavlja kritičnu zabrinutost. Stoga je imperativ zapamtiti ovu metodu jer ima potencijal pomoći nekome u nevolji i na kraju mu spasiti život.

 

Pojava moždanog udara je nepredvidiva i može se dogoditi u svim okolnostima. Većina moždanih udara, otprilike 85%, posljedica je začepljenja krvne žile ugruškom. Za ublažavanje oštećenja mozga i potencijalne invalidnosti mogu se koristiti lijekovi (tromboliza) i mehanička trombektomija. Ključno je odmah potražiti liječničku pomoć kada se pojave simptomi moždanog udara. Tromboliza se može primijeniti unutar vremenskog okvira od 3 do 4,5 sata, dok se mehanička trombektomija može izvesti unutar 6 sati od pojave simptoma moždanog udara. Učinkovitost ovih intervencija znatno je veća ako se provedu ranije. Moždani udar, vodeći uzrok smrtnosti, ne razlikuje se prema dobi. Javlja se kada je mozak lišen opskrbe krvlju, što dovodi do propadanja i odumiranja moždanih stanica. To može dovesti do fizičkih oštećenja, kao i promjena u kognitivnom i emocionalnom funkcioniranju. Moždani udar obuhvaća širok raspon invaliditeta, nadmašujući bilo koje drugo stanje po svom utjecaju. Srećom, postoje brojne intervencije za rješavanje učinaka moždanog udara, a rehabilitacijski napori mogu olakšati pojedincima da maksimiziraju svoj oporavak. Mogućnost da doživite drugi moždani udar značajan je rizik. Istraživanja pokazuju da će nakon moždanog udara oko 25% pojedinaca doživjeti naknadni moždani udar unutar razdoblja od pet godina. Važno je napomenuti da je vjerojatnost drugog moždanog udara posebno velika unutar prvih 30 dana. Posljedično, medicinski stručnjaci rutinski procjenjuju povećava li cjelokupno zdravstveno stanje osobe mogućnost ponovnog moždanog udara nakon što ga je doživjela. Kako bi pomogli pojedincima u razumijevanju njihovog jedinstvenog rizika od moždanog udara i ponudili smjernice za ublažavanje tog rizika, i obiteljski liječnici i specijalizirane medicinske sestre dostupni su za podršku.

 

Određena zdravstvena stanja mogu povećati vjerojatnost moždanog udara.

Povišene razine krvnog tlaka;

Fibrilacija atrija, također poznata kao nepravilni otkucaji srca, stanje je koje utječe na ritam srčanih arterija.

dijabetes;

Povišene razine kolesterola u krvi.

Način života koji povećava vjerojatnost moždanog udara:

Pušenje udvostručuje vjerojatnost smrtonosnog moždanog udara.

Rizik od moždanog udara povećava se s povećanjem težine, osobito u slučajevima osoba s prekomjernom težinom.

Redovita konzumacija alkohola uvelike povećava rizik od prekomjerne konzumacije alkohola.

Nedovoljno bavljenje tjelesnom aktivnošću povezuje se s povećanim rizikom od moždanog udara, a vjeruje se da uvođenje više tjelesne aktivnosti u rutinu može pomoći u smanjenju tog rizika.

Za održavanje zdrave prehrane važno je ograničiti unos soli, šećera i masti.

Konzumacija droga, posebice kokaina u njegovom alkaloidnom obliku poznatom kao crack, povezana je s većom stopom pojavnosti cerebrovaskularnih bolesti, uključujući i ishemijske i hemoragijske tipove.
Poznato je da je prisutnost stresa u korelaciji s većom pojavnošću kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti.

Na rizik od moždanog udara također mogu utjecati dob i spol. Na rizik od moždanog udara značajno utječe dob, što je čini jednim od najvažnijih čimbenika. Kako pojedinci dosegnu dob od šezdeset i više godina, vjerojatnost da će doživjeti moždani udar raste za otprilike 10 posto za svakih sljedećih deset godina. Vrijedno je napomenuti da muškarci imaju veću osjetljivost na moždani udar tijekom svojih reproduktivnih godina. Nasuprot tome, rizik od moždanog udara raste kod žena nakon menopauze. To, zajedno s činjenicom da žene općenito imaju duži životni vijek, rezultira većim brojem slučajeva moždanog udara kod žena u apsolutnom iznosu. Prepoznavanje tipičnih znakova moždanog udara ključno je za brzo rješavanje potencijalno ozbiljnog utjecaja koji može imati na dobrobit i preživljavanje pojedinca. Ako smo svjesni uobičajenih znakova, možemo poduzeti pravovremene medicinske mjere kako bismo smanjili rizike povezane s moždanim udarom. Lako prepoznatljivi simptomi uključuju oštećenje govora, slabost ili obamrlost na određenoj strani tijela, djelomični ili potpuni gubitak vida, kao i probleme s koordinacijom i ravnotežom. Dodatno, moždani udar također može biti karakteriziran promijenjenim stanjem svijesti, kao što je dezorijentacija ili pretjerana pospanost.