Prema starim izvještajima medija, dolazak heroina u Srbiju može se pratiti od 1973. godine. Navodno je ova nedopuštena supstanca dospjela u zemlju tijekom nogometne utakmice, a na kraju je prožela i umjetničku zajednicu.

Subkultura rocka imala je dubok utjecaj na brojne pojedince tijekom druge polovice dvadesetog stoljeća, a “Seks, droga i rock and roll” služili su kao prevladavajuća ideologija. Nihilistička filozofija potpunog preispitivanja društvenih normi bila je očita na globalnoj razini, pa tako i unutar Jugoslavije. Potaknuti mantrom “Živi brzo, umri mlad, budi zapanjujuća žrtva”, mlađa generacija podlegla je stisku droga, što je dovelo do propasti njihove obećavajuće budućnosti. Među njima je bilo glazbenika, pjesnika, glumaca i slikara, tragično izgubljenih zbog razornih učinaka AIDS-a, hepatitisa, smrtonosnih predoziranja lijekovima i samoubojstava. Skraćeni naziv za Ivicu Vdovića je Ivica Vd.

Smrt brojnih članova EKV-a, istaknutog rock benda u bivšoj Jugoslaviji, može se pripisati uzrocima povezanima s drogom. Nažalost, Ivica Vidojković, Milan Mladenović, Bojan Pečar (basist) i Margita Stefanović podlegli su tom destruktivnom utjecaju, jedan za drugim. Godine 1992., u mladoj 31. godini života, preminuo je Ivan Ivica Vdović. Bio je poznat kao princ underground glazbene scene u Jugoslaviji, slavljen kao jedan od najvještijih bubnjara u regionalnoj glazbi, a smatran je vizionarom koji stoji iza revolucionarnog pokreta novog vala. Ovaj revolucionarni učinak postaje još očitiji kada se promatra iz daljine. Rođen 23. veljače 1961. godine u Beogradu, u tadašnjoj FNRJ, Vd, poznat i po nadimku Ica, otisnuo se u svijet. Tim su ga imenom od milja zvali i njegovi prijatelji. Formiranje kultne grupe Katarina II inicirali su Vd i Mladenović. Ključnu ulogu imao je Vd, koji je grupi predstavio Milana i Margitu Stefanović i uživao u njihovom društvu.

Bojan Pečar i Gagi Mihajlović također su bili dio benda, ali su iz “priče” otišli 1985. godine. Nakon toga, Vdovićev odlazak koincidirao je s prelaskom u sastav Katarini Velikoj. Godine 1985. Vd je primio uznemirujuću vijest da je bio pozitivan na HIV, te je navodno postao prva službeno registrirana osoba u bivšoj Jugoslaviji koja je bolovala od virusa. Nakon testiranja na neobičnu bolest koja se pojavila u Beogradu, vratio se u svoj rodni grad i šokantno objavio cijeloj zajednici: obolio je od AIDS-a. Suočen s neprivlačnom i uskogrudnom prirodom grada, odlučio je raskinuti veze s njim. Unatoč tome, nastavio je s ponosom, dostojanstvom i poniznošću pokazivati ​​svoje bubnjarsko umijeće, noseći elegantnu balsku haljinu godinu i pol dana, kako je u tom razdoblju ispričala Sonja Savić. U 31. godini života, Ivica je tragično preminuo 25. rujna 1992. Njegovo posljednje počivalište nalazi se u Beogradu, gdje je i sahranjen.

Nakon njegove prerane smrti, Sonja Savić preuzela je na sebe da potresnu vijest priopći zajedničkom poznaniku Darku Rundeku. Sonja je objasnila da ga je na upit o uzroku smrti obavijestila da je jednostavno pao s kreveta u infektivnu vrećicu koju nitko nije htio nositi. Sonja Savić je ime koje nosi značaj i prepoznatljivost. Javnost je odavno zaokupljena zagonetnom osobom glumice Sonje Savić, o kojoj kruže glasine o njezinoj mladosti, neshvaćenoj prirodi i ekscentričnosti. Međutim, zamršeni detalji njezinog osobnog života ostaju uglavnom skriveni od javnosti. Od početka njezine glumačke karijere prati je niz provokativnih priča i kontroverzi. Ima opsežnu filmografiju, režirala je mnoštvo filmova uključujući “Živi kao sav normalan svijet”, “Kako je propao rokenrol”, “Šećerna vodica”, “Davitelj protiv davitelja”, “Balkanski špijun”, “Jack, “ i brojni drugi.

Kako je vrijeme prolazilo, počela je da se druži sa Milanom Mladenovićem i cijelom grupom “EKV”. Uvriježeno je mišljenje da se u tom razdoblju prvi put susrela s drogom, ali i tada su joj se putevi ukrstili s jedinom pravom ljubavi, Vlajkom Lalićem, jazz glazbenikom. Novinarka se u intervjuu raspitivala o njezinoj konzumaciji narkotika, na što je ona instinktivno odgovorila kako joj je najveća težnja raditi bistra uma i čistih namjera. Međutim, priznala je izazov kamere koja bilježi svaki aspekt njezina života. Moram pojasniti da nisam konzumirao nikakve supstance, osim u društvenim okruženjima gdje se konzumirao alkohol. Međutim, moram priznati da kanabis ima jedinstvenu sposobnost da uzdigne moju svijest i omogući mi da iskusim osjećaj slavlja u ovom manjkavom i tužnom svijetu. Žalosno je što društvo često konzumiranje droga prikazuje kao negativan trend. U starim civilizacijama ambroziju su u ceremonijalnim obredima koristile najcjenjenije aristokratske obitelji“, objasnila je Sonja.

23. rujna 2008. označio je vrhunac njezinih poroka jer je otkrivena beživotna u stanu u Kursulinoj ulici. Medicinski stručnjaci uspjeli su potvrditi njezinu smrt, a službeni podaci pokazuju da je uzrok smrti, utvrđen obdukcijom, predoziranje narkoticima u dobi od 48 godina. Selo Donja Gorevnica, u blizini Čačka, postalo je njeno posljednje počivalište. Ovdje se nalazi njezina obiteljska kuća. Nekada poznata kao jedna od najdarovitijih srpskih glumica, susjedi su otkrili da u njezinom stanu nije bilo namještaja, već je spavala na madracu postavljenom direktno na pod. Osim toga, korištene šprice pronađene su razbacane po stambenom prostoru. Margita Stefanović je ime pojedinca. Jedna od najpotresnijih priča o ovisnosti odnosi se na Margitu Stefanović, uglednu osobu u svijetu rock and rolla i članicu benda EKV. Magi, kako su je zvali, posjedovala je dubok umjetnički duh i bila je vješta u sviranju klavira i skladanju glazbe.

Tragično, očaravajuća aura koju je posjedovala zauvijek je izgubljena njezinom smrću u kolovozu 2002. Prema riječima Svetozara Cvetkovića, Margita se, unatoč izuzetnom izgledu, talentu i inteligenciji, tragično našla boraveći u garaži u Borči prije nego što je naposljetku primljena u dom za starije osobe, gdje je na kraju i preminula od heroina. U nastojanju da rasvijetli razoran utjecaj droga, glumac je hrabro podijelio potresne informacije o svom prijatelju, naglašavajući turobnu odsutnost budućnosti koja je povezana s ovim sveprisutnim problemom. Margita i ja imali smo duboku vezu. Naši su se putevi ukrstili kad sam ja imao 18, a ona 17 godina. Bilo je nečeg jedinstvenog u njezinoj prisutnosti, nečega što ju je izdvajalo od svih ostalih.

Posjedovala je izvanredan intelekt i od trenutka kada smo se upoznali do kraja njenog života ostala je značajan dio mog svijeta. Njezina priča služi kao dokaz kako se i najbriljantniji umovi mogu srušiti pod teretom okoline i utjecajem moćnih supstanci. Zaista je zapanjujuće svjedočiti kako droga može razgraditi ne samo nečiju inteligenciju i perspektivu nego i zadivljujuću vanjštinu koja je osvajala sve koji su je susreli. Margita je bila među najboljim učenicima glazbene škole, uz bok talentiranom Ivi Pogoraliću. Dobila je čak i poziv za daljnje školovanje u Moskvi, no majka joj je, ispričao je Cvetković, nažalost zabranila tu mogućnost.