Na gostovanju u popularnoj emisiji pod nazivom “Kava s psihologom” glumica Branka Katić donijela je hrabru odluku da iskreno iznese svoje osjećaje i detalje o teškom periodu sa kojim se susrela. Zaronila je u izazovne trenutke svog odrastanja, tokom kojih se njena majka borila s depresijom i dobila dijagnozu bipolarnog poremećaja.

  • Branka je podijelila svoje putovanje kroz psihoterapiju, nudeći uvid u svoje unutarnje carstvo i bitke s kojima se suočavala s mentalnim preprekama. Branka Katić, vrlo cijenjena srpska glumica, osvojila je publiku otkrivajući dosad neotkrivene aspekte svog života, zalazeći u duboke dubine svog emotivnog i psihološkog putovanja.

Tijekom Brankina djetinjstva njezina se majka borila s depresijom koja je predstavljala značajnu prepreku za cijelu njihovu obitelj. Glumica je slikovito ispričala iskustvo promatranja stanja svoje majke i kasnijeg utjecaja koji je to imalo na njihovu obiteljsku dinamiku. “Kada sam imao samo 10 godina, moja je majka doživjela prvi napad depresije. Sjećam se kako se povukla iz svakodnevnih aktivnosti, zanemarivala jesti, govoriti, pa čak ni brinuti se o sebi.

Traženje stručne pomoći nije dolazilo u obzir za nju, jer je vjerovala da bi joj to donijelo sramotu i etiketu “luđaka”, kako se to tada uobičajeno doživljavalo. Stigma oko psihijatrijskog liječenja bila je nešto što je trebalo izbjegavati pod svaku cijenu u to doba. Nažalost, vrlo malo ljudi shvatio značaj psihoterapije i mentalnog blagostanja u to vrijeme.To je izazovna situacija s kojom je Branka podijelila.

Unatoč svojoj mladosti, Branka je priznala svoju sposobnost suosjećanja sa situacijom svoje majke, prepoznajući da su emocionalni nemiri univerzalni aspekt ljudskog bića. Nadalje, naglasila je značaj psihijatrijske terapije i lijekova u liječenju bipolarnog poremećaja, naglasivši da su te intervencije bile ključne za put njezine majke prema izlječenju i oporavku. Osim toga, Branka je govorila o svom osobnom putovanju s psihoterapijom, ističući značajan utjecaj koji je imala na njezinu sposobnost razumijevanja svojih emocionalnih procesa i snalaženja kroz vremena gubitka i tuge.

Branka je, pokušavajući iznijeti svoje osobne spoznaje, otkrila da ispod naizgled stabilne vanjštine krije duboku tugu i osjećaj napuštenosti. Proces psihoterapije prosvijetlio ju je razliku između osjećaja tuge i osjećaja nemoći. Štoviše, shvatila je važnost prihvaćanja i priznavanja tih emocija umjesto njihovog potiskivanja. Branka je izrazila zabrinutost zbog sve veće prevalencije depresije u suvremenom društvu, ističući suvremeni način života koji karakterizira visoka razina stresa i preopterećenost informacijama kao faktor koji pridonosi tome. Kao što sam jednom naišao, depresija se često opisuje kao duševna bolest. U modernom dobu, u kojem smo neprestano izloženi naletu pesimističnih vijesti i obavijesti putem naših uređaja i raznih medija, nije ni čudo što se javljaju osjećaji preplavljenosti i dezorijentiranosti.

Posljedično, postaje nam imperativ otkriti načine za uspostavljanje veze sa svojim unutarnjim ja i dati prioritet samopoboljšanju i održavanju našeg mentalnog blagostanja. Branka je rječito opisala ovaj osjećaj, nudeći duboko razmišljanje o našem pristupu mentalnom zdravlju. Dodatni tekst za vaš užitak. Na druženju pod nazivom “Na kavi s psihologom” Branka Katić, cijenjena srpska glumica, ispričala je osobne anegdote iz svog života. U ovom iskrenom razgovoru Branka je iskreno govorila o poteškoćama s kojima se njezina obitelj suočavala zbog majčine depresije, ali io svojim susretima s psihoterapijom. Kada je Branka imala samo deset godina, njezina majka počela je hvatati depresiju, temu koja je u to vrijeme bila tabu tema.

Traženje pomoći od psihijatra smatralo se sramotnim. Branka je promatrala majčine borbe, ali je suosjećala s majčinom boli i prepoznala da su psihičke bolesti prirodan dio ljudskog bića. Branka je na svom putu osobnog rasta veliku važnost pridavala ulozi psihoterapije. Ovaj terapijski proces omogućio joj je da razvije povećanu svijest o svojim emocionalnim reakcijama, što je dovelo do zdravog suočavanja s tugom i gubitkom. Branka je u svojoj pripovijesti istaknula važnost psihičkog blagostanja u našem suvremenom društvu, u kojem prevladavaju stres i ogromna količina informacija.

Zalagala se za povećanu svijest o emocionalnoj dobrobiti i davanju prioriteta vlastitim psihološkim zahtjevima. Svojom nepokolebljivom iskrenošću i nevjerojatnom hrabrošću, Branka Katić se pojavila kao snažna zagovornica mentalnog zdravlja, njegujući okruženje pogodno za otvorene rasprave i aktivno se boreći sa stigmom koja okružuje depresiju i druge mentalne poremećaje.