S karijerom dugom više od četiri desetljeća, Šemsa Suljaković krasila je pozornicu i ostavila neizbrisiv trag kolekcijom nezaboravnih hitova, koji su postali sastavni dio radosnih trenutaka. Priznaje svoju opadajuću želju da nastavi raditi i svoj sve manji interes za to u usporedbi s prijašnjim razinama entuzijazma. Tjedan za tjednom, pjevačici prilaze vlasnici barova i diskoteka koji joj nude prilike, ali ona to pristojno odbija, radije uživajući u nagradama svoje dugogodišnje posvećenosti glazbenoj industriji. “Posjedujem sposobnost vikende posvetiti poslu, unatoč svom velikom profesionalnom obrazovanju. Veličinu mog iskustva teško je kvantificirati. Na tjednoj bazi dobivam pozive za nastupe na raznim događanjima, a Šemsa Suljaković je ime koje svi žele. Razlog ove stalne potražnje je jednostavan – moj talent je sinonim za kvalitetu. Pjevači mog kalibra nikada ne nailaze na neuspjeh, jer uvijek postoji potražnja za našim uslugama

Rođena 1951. godine, Šemsa Suljaković dolazi iz slikovitog grada Maglaja u Bosni i Hercegovini. Odrasla u užurbanom kućanstvu, bila je prisiljena uključiti se u radnu snagu tijekom svojih formativnih tinejdžerskih godina. S nepunih 13 godina krenula je u svoj prvi profesionalni pothvat u Izvršnom odboru u Maglaju. Prije nego što je postala punoljetna, pjevačica je donijela odluku o braku. S nepunih 16 godina izmijenila je zavjete s godinu dana mlađom prijateljicom. Njihova ljubav urodila je plodom u vidu sina Almira. Nažalost, ova zajednica dvoje mladih partnera bila je kratkog vijeka, trajala je svega dvije godine. Nakon raspada braka, Šemsa se povukla iz društva, posvetivši se isključivo odgoju sina. U to vrijeme nije ni slutila da će je njezin put voditi prema izvanrednoj glazbenoj karijeri, koja će konačno učvrstiti njezin status jedne od cijenjenih ikona narodne glazbe.

Jedne kobne večeri Šemsa se zatekla u lokalnom baru, uživajući u društvu prijatelja i utonuvši u umirujuće melodije muzike. Nije ni znala da je na njezinom stolu bio skriveni mikrofon koji je emitirao njezin očaravajući glas svima prisutnima. Očaran njezinim talentom, vlasnik bara ju je od srca pozvao da počasti pozornicu i podijeli svoj dar s posjetiteljima lokala. “Nakon mog impresivnog nastupa, moj šef je pohvalio moje pjevačke sposobnosti i izrazio želju da me sutradan vidi kako držim mikrofon. Spremno sam pristala i živo se sjećam da sam zapisala najpopularnije pjesme na komad papira kako bih osigurala uspješan debi U početku sam se oslanjala na bilježnicu dok sam pjevala, ali kako je vrijeme prolazilo i mikrofoni jedan za drugim, moja karijera je cvjetala”, ispričala je Šemsa . Svoje je novostečeno zanimanje dugo vremena skrivala od obitelji. Tek nakon sedam godina nastupa u lokalnom baru, konačno je napravila skok i snimila svoj inauguracijski singl “Ljubav je otišla s našeg praga”. Unatoč tadašnjoj popularnosti, njezini pjevački poduhvati ostali su uglavnom nepoznati široj javnosti. No, 1981. godine njezina karijera doživljava značajan iskorak ulaskom u sastav “Južen Vetra”. Zajedno su krenuli na europsku turneju, osvajajući publiku i puneći dvorane do posljednjeg mjesta. Čak i sada, hitovi benda koji zauzimaju vrhove ljestvica nastavljaju odjekivati ​​gradskim pubovima i svečanostima.

Izražavajući žaljenje zbog raskida veze s članovima ‘Južnog vetra’, pjevačica je izrazila duboku naklonost svakom pojedincu. Odsutnost ovog glazbenog ansambla činila im se nezamislivom, što je dovelo do petogodišnje stanke u njihovim glazbenim nastojanjima. Ovo razdoblje pokazalo se kao najizazovnija faza u njihovom životu, kako je pjevačica izjavila u spomenutom intervjuu. Šemsin album pod nazivom “Pristaj na sve” objavljen je 1986. godine i smatra se vrhuncem njene karijere. U kratkom razdoblju, gotovo svih devet pjesama na albumu poraslo je do velikih visina popularnosti. Uz naslovnu pjesmu, slušatelje su osvojili hitovi poput “Zar za mene nema više sreće”, “Mi se volimo”, “Stegni me bar još jednom”, “Što me pitaš”, “Svako proljeće me podsjeti”. od tebe”, “Dok se tajno ne sretnemo” i nekoliko drugih. Unatoč njezinom glazbenom uspjehu i pomicanju granica, sjećanja drugih, dokumentirana u atlasima, ostavila su je s dubokim osjećajem boli.

Tek sam 1996. godine prvi put posjetila Jugoslaviju nakon rata. Prije toga sam već uspjela spasiti cijelu svoju obitelj i dovesti ih u Švedsku. Vjerujem da je to bila Božja volja, jer On je uistinu velik… najveći. Međutim, moj sin se nije mogao prilagoditi životu u Švedskoj i brzo se vratio u Sarajevo. Izrazio mi je svoje osjećaje, govoreći: “Majko, ja ću ovdje uvenuti kao biljka.” Rat je uzeo danak u mojoj obitelji, jer sam u Brčkom izgubila dva brata i brata od strica. Nevjerojatno mi je teško pričati o tim bolnim sjećanjima. I moj sin je zadobio ozljede, doduše slučajno. Zalutali metak ga je pogodio, probijajući mu glavnu arteriju. Bio je to nevjerovatno izazovan period za mene, jer mi je on sin jedinac. Ipak, zahvalna sam što sam blagoslovljena unucima i divnom snahom.  Godinama seŠemsa suočavala s trajnim dokazima svojih rana, dok slabi podsjetnici i dalje traju. Srce pjevačice doživjelo je težak udarac prije 12 godina, kao posljedicu goleme težine životnih iskustava. Doživljavanje uznemirujućih i nepoželjnih okolnosti neizbježno dovodi do određenih ishoda. U mom slučaju, doživjela sam srčani udar dok sam bio u Australiji, prilično udaljena od svojih najmilijih. Za divno čudo, klinika je imala pri ruci najboljeg kardiologa, koji se slučajno našao tamo. Ovaj vješti liječnik pomno je dokumentirao cijeli postupak premosnice, uključujući i postavljanje stenta, te mi je ljubazno poklonio CD sa snimkom. Nadalje, velikodušno su mi osigurali stan s pogledom koji oduzima dah i čak su mi preko razglasa puštali moje pjesme, ponosno objavljujući da je poznata bosanskohercegovačka glazbena ikona operirana u njihovoj prestižnoj ustanovi. Zaista je nevjerojatno kako božansko orkestrira tako izvanredne okolnosti. Njezin je naglasak na snazi ​​glazbe kao njezinog krajnjeg lijeka, koji joj omogućuje da nadiđe i pobijedi životne nedaće, a istovremeno u njoj izaziva najistančanije emocije.