Pokazalo se da je konzumacija jaja za naš organizam prava blagodat. Osiguravanjem pravilne pripreme jaja, možemo maksimalno povećati njihovu korist, iako je važno izbjegavati pretjeranu konzumaciju unatoč njihovoj inherentnoj zdravstvenoj ispravnosti. Nakon što je pažljivo procijenila brojne zdravstvene prednosti povezane s jajima, Jamie Statis, novinarka portala The Healthy, donijela je odluku da jaja uvrsti u svoju svakodnevnu prehranu cijeli tjedan.

Znanje koje je stekla tijekom ovog eksperimenta je sljedeće.
U svom osobnom eksperimentu povećala sam dnevnu konzumaciju jaja na više od dva, povremeno čak i do tri. Kako bih osigurala praktičan izvor proteina prije treninga ili za brzi međuobrok, stekala sam naviku uvijek pri ruci držati tvrdo kuhana jaja. (Ako dijelite moju ljubav prema tvrdo kuhanim jajima, USDA savjetuje da mogu ostati svježa u hladnjaku do tjedan dana.) Osim toga, prihvatila sam svestranost jaja uključivši ih u svoje obroke kroz omlete, fritaje i quiche, koristeći ostatke povrća, mesa i sira za jednostavne, ali hranjive kreacije. Ovaj mi je pristup omogućio da svedem bacanje hrane na najmanju moguću mjeru, a da pritom uživam u zadovoljavajućim i zdravim jelima.

Ne samo da su jaja puna hranjivih tvari, već je i njihova svestranost u kuhinji glavna prednost. Mogu se bez napora pretvoriti u razna jela, od kojih svako ima svoje jedinstvene okuse. Stejtis je započela svoj tjedan obroka usredotočenih na jaja pripremajući ukusnu fritaju, kombinirajući jaja s malo ostataka lososa. Kako bi obogatila jelo, nježno ga je stavila na podlogu od rikule, lagano začinjenu ljutom mješavinom limuna i maslinova ulja. I za završni dodir, dodan je posip feta sira, podižući okuse na nove visine. Usred naleta aktivnosti, sutradan se našla s pretrpanim rasporedom dok se pripremala za svoje nadolazeće putovanje. U žurbi je brzo stala u obližnjoj pekarnici i uzela mali quiche. Za ručak je okusila polovicu quichea uz osvježavajuću salatu, a preostali dio postao je divan doručak sljedećeg jutra kad je krenula na put. Na svoje iznenađenje, Stejtis je otkrila da je uključivanje jaja i hranjivih masti u redovite obroke imalo pozitivan utjecaj na njezinu sposobnost donošenja mudrih prehrambenih odluka. Kao ilustracija, umjesto da se odluči za slatki muffin na hotelskom švedskom stolu za doručak prije leta, koji bi ponudio minimalne nutritivne prednosti, odlučila je umjesto toga pojesti dva tvrdo kuhana jaja. Objašnjava da bi joj muffin vjerojatno ostavio osjećaj gladi u roku od nekoliko sati, a jaja su dugotrajno bila zasićena sve dok nije došlo vrijeme za međuobrok.

Prema blogu Sveučilišta Harvard, postojale su smjernice koje su savjetovale pojedincima da ograniče konzumaciju jaja na jedno ili dva tjedno, jer svako jaje sadrži otprilike 200 miligrama kolesterola, a preporučena dnevna granica je 300 miligrama. Međutim, ova se perspektiva od tada razvila. Trenutno, “Harvard Health” tvrdi da prosječna osoba dobrog zdravlja vjerojatno može pojesti do sedam jaja tjedno bez ikakve brige. Prema registriranoj dijetetičarki Blanki Garcia, ključno je imati na umu da iako su jaja vrlo hranjiva, nije preporučljivo konzumirati ih pretjerano. Tijekom tjedna u kojem sam svakodnevno konzumirao jaja, naišao sam na iznenađujuću i divnu spoznaju. Postalo je očito da se moje odluke o prehrani popravljaju. Kao ilustracija, umjesto da se prepustim slatkom muffinu iz namaza za doručak u hotelu prije leta, izboru kojem nedostaju nutritivne prednosti, odlučio sam se za dva tvrdo kuhana jaja. Za razliku od muffina, zbog kojih se osjećam gladno nedugo nakon konzumacije, jaja su pružila zadovoljavajuću sitost koja je trajala do užine, kako je izvijestio novinar.