Doktor Dejan Čubrilo, specijalist sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, gostujući u emisiji Ordinacija RTS-a razbio je sve zablude vezane za detoksikaciju. “Protivim se modi koja se veže uz frazu detoksiciram se 3 dana ili postim 3 dana. Ja sam za tvrdnju “Ova dva proizvoda sam konzumirao 10 dana” – kazao je dr. Čubrilo u svom javnom obraćanju.

Detoksikacija mora biti proces. Kada smo se napili, to znači da smo poremetili ravnotežu, a od iznimne je važnosti način na koji se to dogodilo – kada hrana nije konzumirana.
Kada hranu ne kuhamo pravilno, hrana je osjetljiva na djelovanje bakterija, kvasaca i drugih mikroorganizama. Mikrobi uživaju u nepovoljnom okruženju. Naglasak nije na razvoju novih lijekova, već na stvaranju toksičnog okruženja za njih, kaže dr. Čubrilo.
Što učiniti ako netko ima masnu jetru i visok kolesterol?

Ako vam je jetra masna, imat ćete povećane razine inzulina. Ako imate povećan inzulin, to će nedvojbeno uzrokovati masnoće u jetri – to je njezina funkcija. Ne dobivate kolesterol iz prehrane. Ako svakodnevno konzumirate ćevape i pljeskavice, izazvat ćete probavne smetnje, a povećana razina inzulina dovest će do stvaranja kolesterola u jetri. Oni koji imaju povišen kolesterol također povećavaju inzulin. Koja je najveća prihvatljiva razina kolesterola? “Ne smatram svaki kolesterol broj 6 tragedijom. Nakon toga predlažem pacijentima da ne povećavaju proizvodnju kolesterola. Počnite s nekoliko antioksidansa, to nisu tablete, već 5 do 6 malih porcija od 50 ili 100 grama nečega što se zove antioksidansi, voće i povrće, u malim količinama.

Kolesterol snižavaju biljke, ugodno, lijepo voće… Šećer ne unosimo, pazimo koliko se unosi i koliko se štedi za gušteraču. Jednostavno dodajte malu količinu mirisu, ništa više od toga. I suzbijanje iskorjenjivanja, za izrezivanje jetre, cvijeća, limuna i medenjaka…”
A što je sa sokovima za čišćenje? To su ekstrakti koji su pripremljeni u blenderu, iscijeđeni i pročišćeni… Kada upijete, nitko vas ne obavještava o veličini vašeg povećanja inzulina ako biste uzeli opterećenje glukozom. Ovaj sok će spriječiti topljenje الدهون, vaša jetra će stvoriti kolesterol, a ona će dobiti dodatne masnoće.

Ovako proizvedene sokove ne možete uzimati u ovoj koncentraciji. Protivim se sokovima koji sadrže vlakna, sjemenke ili druge sastojke koji usporavaju odgovor gušterače.
Umjesto soka možete pojesti svo sočno voće i povrće koje ste namjeravali u njega protisnuti. Međutim, postoji jedno upozorenje, što ako vam nedostaje potrebna želučana kiselina, ako vam nedostaju enzimi koji će je razgraditi? Osim toga, enzimi želuca se troše zbog stresa.

Što je zabranjeno tijekom procesa detoksikacije? “Masnoća je zabranjena.” Sve pripremate sami i nema mjesta ni za gram ulja, ni za bademe, ni za lješnjake. Ako je jetra pretrpana, puna je toksina, stoga je ne smijete opterećivati. Morate je pustiti da ponovno izraste.
Ako morate konzumirati meso, razmislite o tome da ga jedete kao dio prehrane na bazi vode, zatim dodajte povrće kasnije i uživajte u mesu.
Odbacite jaje u svim njegovim dijelovima dok se detoksikujete. Nikako ne rasipamo mlijeko. Svi stariji od 30 godina ne bi trebali konzumirati mlijeko. Mliječne proizvode je mnogo teže razgraditi.

Koja je definicija uspješne detoksikacije? “Uspješna detoksikacija” je kada se crijeva maknu iz negativne faze i stave u plus fazu, što uzrokuje da počnu raditi. To podrazumijeva barem jedan izmet dnevno, ali samo jedno mjerenje izmeta. Metabolizam je postrojenje koje pretvara energiju iz stvari koje konzumirate u nešto korisno, nije postrojenje koje pretvara sve što imate u nešto korisno i onda ide na WC. Ako imate više stolica dnevno, to nije brz i metodičan metabolizam, već znak da vaše tijelo ne probavlja hranu kako treba.

Jedan datum, ne pet, jedan datum, jedna brojka – to je u biti buldožer i bager koji ispira utrobu. Datulju ili smokvu potopite u vodu i konzumirajte prije spavanja. Sat vremena smokava prije spavanja će vas smiriti, a potom će vam očistiti crijeva i žučni mjehur, što će vam dati energiju kada je vaše stanice zapravo troše, kaže dr. Čubrilo u emisiji RTS Ordinacija.