Mnoge domaćice muku muče sa uklanjanjem kamenca. Ako otkrijete da je vaš tuš blokiran nakupinom kamenca, postoji jednostavan trik koji može brzo vratiti njegov izgled u stanje kao da je nov. Kamenac, čest gost i u kupatilima i u kuhinjama, zna da ostavi trag u domaćinstvima. Uprkos vašim naporima da očistite, nagomilavanje naslaga kamenca može stvoriti dojam nečistoće. Ne samo da je razmjer vizualno neprivlačan, već može dovesti i do raznih problema. Slavine i glave za tuširanje su posebno skloni nakupljanju kamenca, što može ometati protok vode. Posljedično, voda ne može proći kroz otvore tuša, što zahtijeva zamjenu uređaja. Ovo može biti značajan finansijski teret.

 

Srećom, postoji način da spasite glavu tuša koristeći uobičajene kućne sastojke koji su vjerovatno već u vašem posjedu. Koje su neke efikasne metode za uklanjanje naslaga kamenca sa glave tuša? Do stvaranja kamenca dolazi kada ostatak kalcija i magnezija ostane nakon što tvrda voda ispari. Iako možda ne predstavlja prijetnju nečijoj dobrobiti, vizualno je neprivlačan. Međutim, ako se ne adresira, može uzrokovati kvar uređaja i smanjiti ukupnu efikasnost. Stručnjaci na polju čišćenja napravili su iskorak u razumijevanju procesa uklanjanja kamenca iz tuš glava. Nakupljanje kamenca oko mlaznica tuša može biti i vizualno neprivlačno i štetno za protok vode. Da biste riješili ovaj problem, jednostavan lijek uključuje skidanje glave tuša, potpuno je uronite u ocat u trajanju od dva sata u plastičnoj vrećici ili zatvorenoj posudi. Nakon što je glava tuša uklonjena iz octa, upotrijebite četku da uklonite sve preostale ostatke iz mlaznica, temeljito isperite vodom i ponovo je pričvrstite na crijevo za tuširanje. Krajnji rezultat će biti podmlađen izgled sličan onom potpuno nove glave tuša.

BONUS SAVJET: Kako očistiti escajg

Iskoristite sastojke koji su lako dostupni u vašoj kuhinji da prirodno očistite sudoper na efikasan način. Tokom praznika i proslava uobičajeno je da se domaćice angažuju u temeljnom čišćenju svojih domova, a postoje prirodni načini da se to postigne koristeći sastojke koji se obično nalaze u našim kuhinjama. Iako marljivo čistimo i peremo naš Escajgt, posebno onaj koji se koristi za posebne proslave, on je i dalje podložan nakupljanju mrlja tokom vremena. Kako bi se štitnik vratio u prvobitni izgled, moraju se koristiti alternativne metode čišćenja za određene tvrdokorne mrlje od kamenca koje se ne mogu ukloniti redovnim pranjem, čime se osigurava svjež izgled čak i nakon višekratne upotrebe.

Možete  uključiti tri specifične namirnice.

Sirće

Baš kao i soda, sirće je vrijedna prednost kada je u pitanju čišćenje vašeg doma, što ga čini jednako efikasnim u ovoj situaciji. Pomiješajte 200 ml sirćeta sa litrom tople vode u prostranoj posudi i nastavite sa potapanjem pribora u otopinu.

Soda

Kada je u pitanju čišćenje kućnih potrepština, pospremanje escajga nije ništa drugačije. Soda je neprocjenjiv alat u ovom zadatku. Počnite sa zagrevanjem približno 1,5 litara vode u šerpi, a zatim ubacite 50 grama sode bikarbone. Pustite da se escaj natopi u rastvor. Ako se koristi hladnija voda, može biti potrebno nekoliko sati namakanja. Koristite četkicu za zube kako biste uklonili prljavštinu ili prljavštinu. Isperite vodom i osušite krpom.

Sol dobivena iz mora.

Za pripremu,, obilno je premažite morskom solju i uronite u dovoljno vode da escajg potpuno potopite. Ostavite da odstoji preko noći. Ujutro isperite kapicu toplom vodom.