U intervjuu za MONDO, prof. Dr Petar Otašević, vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu i specijalista interne medicine sa subspecijalizacijom kardiologije, izjavio je da, iako lekari snažno savetuju vežbanje, osobe srednjih ili starijih godina prvo treba da prođu lični zdravstveni pregled.

Osim izbjegavanja brze hrane i u osnovi bilo koje dijete koja sadrži značajnu količinu masti, šećera ili ugljikohidrata, liječnici ohrabruju sve da vježbaju. Savjetuje se redovno vježbanje do 150 minuta sedmično, ali to ne mora biti u teretani i umjesto toga može biti bilo koji oblik fizičke aktivnosti koji želite, poput brzog hodanja, trčanja ili vožnje bicikla. Ali, kako upozorava, treba postojati određeni stepen razboritosti i predumišljaja, posebno kada je u pitanju sredovečna populacija.

“Ukoliko ste srednjih gdina, prije nego što riješite da krenete vježbati, pogotovo ako planirate ići u teretanu, bilo bi dobro da provjerite opšte zdravlje, to jeste da uradite kardiološki pregled koji se odnosi na provjeru krvnog pritiska, EKG, labaratoriju i ultrazvuk srca, kako biste se uvjerili da li je vježba bezbjedna za vas i sa kojim tempom je potrebno vježbati”- navodi on. Kada su kardio sportovi u pitanju, navodi da utiču a kardiovaskularni sistem jako pozitivno, osim toga, kardio vježbe povećavaju potrošnju kalorija, što je sjajno za kontrolu težine. Sa druge strane, opšti savjet našeg stručnjaka je da obratite pažnju na to koliko vaše srce brzo radi.

“Broj otkucaja srca ne bi trebalo da pređe maksimalni broj, koji se računa oduzimanjem broja godina od 220. Ako imate 50 godina, kada taj broj oduzmete od 220. dolazimo do broja da vaše srce ne bi trebalo kucati brže od 170 otkucaja u minuti, to jeste to je maksimalna granica”- navodi doktor.