U narodu postoji izreka da za svaku bolest jedna biljka raste i mnogi koriste biljne preparate za razne tegobe. Sremuš, poznat i kao divlji luk, posjeduje izvanredna svojstva čišćenja koja blagotvorno djeluju na različite dijelove tijela, uključujući krv, crijeva i kožu. Ovu moćnu biljku pohvalio je poznati travar Kunzle, koji tvrdi da se nijedna druga biljka ne može mjeriti s njenom učinkovitošću u pročišćavanju želuca, crijeva i krvi. Kao priznanje za njegove iznimne kvalitete, sremuš je 1992. godine proglašen biljkom godine u Europi. Osim toga, ova biljka nudi olakšanje kod stanja kao što su reumatizam, artritis, hipertenzija i pomaže u detoksikaciji cijelog tijela.

 

U našem stanovništvu sremuš se najčešće naziva divlji beli ili medveđi luk. Iako ima miris češnjaka, njegova ljekovita svojstva daleko nadmašuju aromatična svojstva. Stoga ga travari često opisuju kao snažnog “ubojicu otrova” u našim tijelima. Sremuš, biljka poznata po svojim detoksikacijskim svojstvima, niče u proljeće i često je prva biljka koju medvjedi jedu nakon zimskog sna. Ovaj prirodni instinkt služi kao daljnji dokaz urođenog razumijevanja životinja o tome što potiče njihovu dobrobit. Travari tvrde da sremuš učinkovito čisti tijelo od toksina nakupljenih tijekom zimskih mjeseci.

 

Sremuš nudi mnoštvo mogućnosti i varijanti kada ga treba uvrstiti u naš kulinarski repertoar. Skladno se slaže uz meso i ribu, a može se pretvoriti i u ukusnu salatu. Ovaj svestrani sastojak nije ograničen na hladna jela; može se koristiti u izradi ukusnih pita, pršuta, peciva, pa čak i kruha.Mjeseci ožujak i travanj savršena su prilika za berbu i uživanje u sremušu.

Sremuš, poznati sastojak homeopatske kuhinje, ima brojna ljekovita svojstva. Njegova učinkovitost u liječenju hipertenzije i probavnih tegoba učinila ga je omiljenim lijekom. Sremuš se posebno preporučuje osobama sa srčanim oboljenjima i začepljenim krvnim žilama. Osim toga, bogat sadržaj sumpora daje mu izvanredna antibakterijska i antivirusna svojstva. Naime, korišten je tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata kao sredstvo za sterilizaciju rana.

Obični češnjak blijedi u usporedbi sa sremušem koji sadrži nevjerojatnih četiri i pol puta veću količinu sumpornih spojeva. Obilje esencijalnih vitamina i minerala čeka vas u ovoj riznici. Sremuš sadrži mnoštvo vitamina i minerala, zbog čega je dobio nadimak “kralj magnezija” zbog obilnog sadržaja magnezija. Ovaj mineral je poznat po svojim svojstvima ublažavanja stresa i sposobnosti da zaštiti krvožilni sustav, posebno srce. Osim toga, Sremuš je bogat izvor vitamina A, B1, B2, niacina, folne kiseline i vitamina C, a po sadržaju vitamina C četrnaest puta nadmašuje limun.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kvaliteta svježine ima najveću ljekovitost. Osušeni listovi sremuša služe kao ukusan začin, dok su svježi listovi savršeni za salate. Važno je svježe listove dodati nakon što je jelo kuhano kako bi sačuvali njihova ljekovita i aromatična svojstva jer te tvari lako ispare. Kako biste što bolje iskoristili sremuš, preporuča se konzumirati ga svježeg i izbjegavati kuhanje, zamrzavanje ili sušenje jer se tim postupcima umanjuju njegova vrijedna ljekovita svojstva. Izrazita aroma sremuša je vidljiva tek nakon konzumacije, ali nakon toga postaje neprimjetna, što ga izdvaja od češnjaka. Ukusna salata napravljena od raznih svježih namirnica.

Da biste napravili ukusno jelo, jednostavno pomiješajte dva režnja češnjaka s malo maslinovog ulja i sokom od pola limuna.
sol
papar
Priprema

Listove kiselice dobro očistite, sitno nasjeckajte i pomiješajte s malo maslinova ulja i malo svježeg limunova soka. Začinite s prstohvatom soli i malo papra, i voilà! Vaša idealna proljetna salata za čišćenje organizma sada je gotova.

 

Samonikla biljka medvjeđi luk (Allium ursinum) uspijeva u vlažnim listopadnim šumama, dolinama i uz potoke, čak i na visinama do 1900 metara nadmorske visine. Nazivaju ga raznim nazivima, među kojima su crijemuša, sremuš, medvjeđi luk, divlji luk i šumski luk. Naziv “Medvjeđi luk” proizlazi iz njegove uloge kao slatke proljetne poslastice za medvjede koji se bude iz zimskog sna. Ne samo da se lukovice, koje mjere duljinu od 2-5 cm i imaju bjelkastu nijansu, smatraju pikantnim začinom, već i nezreli plodovi koji niču tijekom ljeta također nude vatreni začin. Tijekom proljeća ovaj luk služi kao moćan lijek, pročišćavajući krv, žuč i jetru od zaostalih toksina nakupljenih tijekom zimskih mjeseci.

Kada berete ovu konkretnu biljku, ključno je biti oprezan kako je ne biste zamijenili s potencijalno otrovnim sortama kao što su mrazovac ili drenjak, jer njihovo lišće podsjeća na ono od medvjeđeg luka. S druge strane, divlji češnjak doseže visinu od 20-40 cm i ima tanku, uspravnu lukovicu bijele ili žućkaste boje. Ako slučajno u šetnji šumom osjetite oštar miris češnjaka, budite uvjereni da to može biti samo divlji češnjak. S obzirom na svoj rast u prvim danima proljeća, medvjeđi luk je idealan izbor za čišćenje organizma u ovo doba godine.