Prošlo je više od desetljeća otkako je ugledni voditelj Dejan Pantelić dobio poražavajuću vijest o dijagnozi karcinoma krajnika. Krenuo je na put liječenja koje se, srećom, pokazalo učinkovitim. Pažljivi pojedinci primijetili su voditeljičin hrapav glas, izrazit pokazatelj ove podmukle bolesti. Dejan Pantelić je posebnom prilikom ispričao svoje iskustvo otkrivanja svog stanja i simptoma sa kojima se susreo.

 

  • U početnim fazama bolesti, medicinski stručnjaci naglašavaju izazov točne dijagnoze. Obično se bolest otkriva tek kada se proširi na susjedna tkiva ili jezik i limfne čvorove. Poteškoće s gutanjem čest su pokazatelj raka krajnika, često praćene osjećajem zadržavanja hrane u grlu. Ostali simptomi uključuju povećanje jednog krajnika, prisutnost krvi u slini, bol u ustima, nezacjeljenu ranicu ili čir u ustima, osjećaj grebanja u grlu, poremećaj govora, jaku bol u uhu i nemogućnost podnošenja citrusa konzumacija voća. Voditelj je jasno dao do znanja da ne osjeća uobičajene simptome i da je potpuno nesvjestan što mu se dogodilo. Deki je jednom prilikom ispričao da nije osjetio nikakvu bol, već da je imao osjećaj da nešto nije u redu. Postojao je problem ispod njegovih krajnika, iako se namjerno suzdržao od navođenja točne prirode.

Postupno se počeo širiti i vršiti pritisak na jednu od njegovih žlijezda. Tražio je savjete od raznih liječnika, ali je ostao bez bolova. Rak, kako je saznao, u početku ne uzrokuje bol, ali se kasnije može manifestirati. Krvna mu je slika bila izvrsna, nikad nije bio pušač i pijanac. Na prvi pogled činilo se da je njegov krajnik dobrog zdravlja. Tek nakon radikalne operacije otkriveno je skriveno stanje ispod krajnika.

 

  • Najrazorniji udarac doživio je kada je primio vijest o svojoj teškoj bolesti, što je izazvalo vrtlog emocija koji mu je prostrujao umom. Shrvan spoznajom da se mora boriti za svoj život i istovremeno brinuti za svoju malu djecu, potražio je savjet psihijatra. U tom trenutku nije mogao a da ne žali za svojim uočenim neuspjehom u pravilnom poučavanju svog sina Vukašina kako igrati nogomet i činjenicom da nije bio tamo da isprati svoju kćer Lanu na prvi dan škole. Težina ovih okolnosti teško je opterećivala njegovu dušu, čineći to nevjerojatno teškim iskustvom. Dejan je dao svoj savjet, osvrnuvši se na trenutak kada mu je priopćena dijagnoza raka. Priznao je da se ne može sjetiti točnog trenutka, istaknuvši koliko je važno da čovjek sam sebi posloži prioritete u ovako izazovnom vremenu.

Najdojmljiviji trenutak za njega bio je kada ga kći nije prepoznala po povratku s terapije zbog značajnog gubitka težine od 20 kilograma. To ga je, uz prezirni odnos mnogih prema njemu, ponukalo da se fotografira za medije kao dokaz svoje izdržljivosti i odlučnosti. Pantelić je objasnio da je razvio vlastiti set rituala koji su zainteresirali liječnike kako u njegovoj domovini tako iu Njemačkoj. Naglasio je važnost fokusiranja na vlastite probleme i suradnje s medicinskim stručnjacima u takvim trenucima.

 

BONUS TEKST:

U NASTAKVU PROČITAJTE NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI …..

Izraz “karcinogeni sastav” odnosi se na kemijske spojeve koji imaju sposobnost potaknuti ili povećati vjerojatnost razvoja raka kod ljudi. Ove tvari, koje mogu potjecati iz različitih izvora kao što su industrijske aktivnosti, proizvodi i onečišćenje okoliša, imaju potencijal postojati u različitim materijalima, proizvodima i okolini, uključujući zrak, vodu i tlo. U nastavku ćete pronaći izbor tvari i njihovih izvora koji su identificirani kao kancerogeni. Do stvaranja benzopirena, organskih spojeva, obično dolazi kada organski materijali kao što su duhan, fosilna goriva, određena hrana (kao što su prženi ili dimljeni proizvodi) i industrijski procesi prolaze kroz nepotpuno izgaranje.

Nekad često korišteni materijal u građevinarstvu zbog svojih izvrsnih izolacijskih sposobnosti, azbest je sada poznat po svojim štetnim učincima na zdravlje dišnog sustava. Udisanje azbestnih vlakana povezano je s razvojem teških plućnih bolesti, poput raka pluća i mezotelioma. Otrovni spojevi poznati kao aflatoksini često se otkrivaju u specifičnim vrstama plijesni koje rastu na raznim namirnicama, osobito žitaricama, orašastim plodovima i suhom voću. Prisutnost aflatoksina povezana je s povećanom vjerojatnošću razvoja raka jetre. U području industrije, poliklorirani bifenili (PCB) su se intenzivno koristili kao izolacijski materijali za električne uređaje, poput transformatora.

Ipak, važno je napomenuti da PCB-i spadaju u kategoriju tvari koje mogu uzrokovati rak kod ljudi. Formaldehid, kemijski spoj koji se nalazi u raznim industrijskim primjenama kao što su građevinski materijali, ljepila, lakovi i dezinficijensi, može predstavljati rizike za zdravlje. Produljena izloženost formaldehidu može povećati vjerojatnost razvoja specifičnih oblika raka, uključujući nazalni i vaskularni rak. Kako bi se rizik od izlaganja sveo na najmanju moguću mjeru, ključno je prepoznati podrijetlo ovih uzročnika raka i primijeniti potrebne mjere opreza. Dolje je nekoliko primjera takvih tvari i njihovih izvora.