U brojnim europskim gradovima, pa tako i kod nas gdje se nalazimo, uobičajeno je da kafići i restorani uz šoljicu kafe dodaju i čašu osvježavajuće vode. Ako ste entuzijast kafe koji tek treba otkriti razlog iza ove prakse, ne bojte se, jer smo sastavili razna objašnjenja kako bismo zadovoljili vašu znatiželju.

Koncept “opuštenog ispijanja kave” nastao je u 16. stoljeću i brzo su ga prihvatili Turci i Grci. Međutim, u zapadnoj Europi ova se tradicija nije pojavila sve do kraja 19. stoljeća. Vrijedi napomenuti da priložena čaša vode nije bila namijenjena konzumaciji. Tijekom tog doba brojne su žene izražavale svoju frustraciju žlicom za miješanje šećera i kave. Problem zaprljanja žlice pjenom i stavljanja na rub pladnja naišao je na negodovanje. Mnogi su ovu akciju smatrali nekul i bez elegancije. Kao odgovor, vlasnici restorana implementirali su rješenje pružajući čašu vode uz kavu. Namjera iza ovog dodatka bila je omogućiti gostima da očiste zaprljanu žlicu prije nego što je stave na pladanj.

U početku se zaprljana žlica slučajno bacala u čašu vode, ali značaj ovog čina doživio je transformaciju 1873. s pojavom komunalnih vodovodnih sustava koji potječu iz netaknutih planinskih izvora. Nakon toga, vlasnici kafića nastojali su pokazati svoju predanost korištenju samo najčišće izvorske vode u pripremi svojih napitaka. U moderno doba postalo je uobičajeno uz kavu dobiti čašu vode kao gestu pristojnosti. Ovu praksu naširoko su prihvatili brojni objekti, uključujući barove i restorane. Međutim, važno je napomenuti da još uvijek postoje određena mjesta gdje ćete možda morati posebno zatražiti čašu vode.

Unatoč postojanju pozitivnih i negativnih mišljenja o kavi, kao i brojnim zdravstvenim raspravama oko ovog napitka, ona je i dalje iznimno popularno piće bez kojeg mnogi pojedinci ne mogu proći ni dan. To nas dovodi do ključnog pitanja: Je li kava korisna za naše zdravlje? Prema studijama, uživanje u umjerenim količinama crne kave može donijeti brojne zdravstvene prednosti zbog obilja antioksidansa i raznih hranjivih tvari. Ipak, važno je napomenuti da kava također sadrži kofein, tvar koja može dovesti do neželjenih ishoda poput nemira i nelagode.

Zrna kave prirodno sadrže esencijalne hranjive tvari, što znači da šalica kave od 250 ml pruža bogat izvor vitamina B2, B5, B1 i B3, zajedno s manganom, kalijem, magnezijem, fosforom i folatom. Istraživanja pokazuju da osobe koje se pridržavaju konvencionalne zapadnjačke prehrane mogu dobiti veću količinu antioksidansa iz kave u usporedbi s voćem i povrćem. Kofein, najpoznatija komponenta kave, djeluje kao stimulans koji pojačava aktivnost mozga i potiče otpuštanje norepinefrina i dopamina. Kao rezultat toga, umor se smanjuje i osjeća se pojačan osjećaj budnosti.

Postoji obilje istraživanja koja pokazuju da kofein ima sposobnost privremenog poboljšanja funkcije mozga, raspoloženja, budnosti i ukupnih kognitivnih sposobnosti. Unatoč tome, te su dobrobiti samo privremene, a redovitom konzumacijom kave razvit će se tolerancija, što će rezultirati smanjenim povratom ovih učinaka. Još jedan nedostatak ispijanja kave je taj što može poremetiti san ili smanjiti kvalitetu sna. Ako ustanovite da kava ima takav učinak na vas, pokušajte je prestati piti kasnije tijekom dana, primjerice nakon 16 sati. Kofein također ima diuretski učinak i uzrokuje povećanje krvnog tlaka. Ovi učinci obično nestaju redovitom uporabom. Još jedan veliki problem s korištenjem kofeina je to što može dovesti do ovisnosti. Kada ljudi redovito konzumiraju kofein, razviju toleranciju na njega ili on prestane djelovati tako dobro kao što je prije bio, zahtijevajući veću dozu da bi se postigao isti učinak.