Opraštamo se od Dragoljuba Crnčevića zvanog Crnke nakon teške borbe s bolešću. Ne samo da je bio izvanredan pjevač i gitarist, već je također osnovao cijenjenu blues grupu pod nazivom “Point Blank”. Brojni prijatelji i obožavatelji njegove glazbe oglasili su se na društvenim mrežama kako bi izrazili sućut i podijelili draga sjećanja na ovu glazbenu ikonu.

Osnivanje Dr. Project Point Blank Blues Banda dogodilo se tijekom ljeta 1983. godine. Uz Crnketa, originalnu postavu benda činili su Timothy Davis iz SAD-a, Majkl Salz iz Australije i Dragan Marković. Međutim, Salzov mandat u bendu bio je kratkog vijeka, što je dovelo do njegovog odlaska i naknadne zamjene Miroljubom Vilotijevićem za bubnjevima. Prije snimanja njihovog drugog albuma 1985., Davis je također napustio bend, otvorivši put Saši Labudoviću da uđe kao njegova zamjena.

Kao cijenjeni član Udruženja rock glazbenika Srbije, Crnkeov glazbeni put obuhvatio je izdavanje brojnih albuma, kao i duboko istraživanje korijena bluesa i stvaranje autorskih skladbi koje su skupile milijune pregleda. Na albumu “Guitarology” surađivao je s nekima od najutjecajnijih ličnosti srpske i ex-jugoslavenske blues i rock scene poput Ramba Amadeusa, Dragana Jovanovića Krleta, Drage Jelića, Nenada Zlatanovića, Josipa Bočeka, Vidoja Božinovića Đindžera, Nebojša Antonijević Anton i mnogi drugi.

Vesna Radusinović doživjela je duboku tugu nakon njegove smrti. Oprostila se od svog dragog prijatelja srdačnim riječima, izrazivši: “U slučaju da ste obaviješteni o mojoj smrti, shvatite da je to izvan mojih mogućnosti… Ljubav je sama bit mog postojanja, a osmijeh je jedini oblik komunikacije koji shvaćam u ovom golemom svijetu Neka ti je vječni počinak draga moja crnka…

Za podsjećanje, Crnčević je 1995. godine formirao svježu momčad koju su činili bivši član Aleksandar Kozakijević, Darko Grujić, Darko Petrović i Goran Hans Lotar Ilić – Bebe (koji je zauzeo mjesto Branka Baloša). Ova postava okupila se kako bi proizvela album “Sunny Sky” krajem ljeta 1997. Nakon toga krenuli su na uspješnu turneju po Jugoslaviji, Makedoniji i Italiji od 1997. do 1998. Međutim, ubrzo nakon Božića 1998. svi članovi osim Crnčevića i Grujića napustili su skupinu.

Nakon toga, bend je primio dva nova, mlađa člana, Zorana Milenkovića i Jovana Pejčinovića, te zadržao svoju originalnu postavu. Godine 2000. krenuli su u stvaranje svog albuma “Blue Deal”, na kojem je gostovao cijenjeni britanski harmonikaš John O’Leary. Nakon toga, u prosincu 2012. godine, predstavili su svoje najnovije djelo “Unforgiven” u izdanju izdavačke kuće Kalpa Solutions. Povodom izlaska albuma organizirali su dva završna koncerta, koji su ujedno poslužili i kao platforma za promociju nove glazbe.

BONUS TEKST: Zdravlje

Tijekom ljetnih mjeseci šljive naše općine diskretno se uklanjaju s tržnice. Nažalost, mnogi se pojedinci odlučuju za skuplje egzotično voće, pogrešno vjerujući da ono ima veću vrijednost. Međutim, ova pretpostavka je netočna! Naša skromna šljiva zapravo je riznica esencijalnih vitamina, minerala i nutrijenata neophodnih za zdrav život. Nažalost, većina nas ih ne konzumira u prirodnom obliku, već čeka da se pretvore u nezdravo, opojno piće koje prolazi kroz kotao, prljajući i tijelo i dušu.

Pozabavimo se praktičnom i strateškom primjenom šljive koja može uvelike pridonijeti održavanju optimalnog blagostanja i jačanju imuniteta protiv prevladavajućih bolesti. Jednom kada otkrijete izvanredne dobrobiti koje može pružiti samo pet šljiva dnevno, vaša percepcija i pristup ovom voću nedvojbeno će doživjeti značajnu transformaciju. Uz to, nastavimo…

Nevjerojatne dobrobiti šljive proširuju se na zaštitu od srčanog i moždanog udara, a evo i zašto: svaka sočna šljiva ima impresivnih 100 mg kalija, vitalnog minerala potrebnog za brojne metaboličke funkcije u ljudskom tijelu. Bez kalija mozak, srce i mišići ne bi mogli optimalno raditi. Znanstvena istraživanja nedvosmisleno su pokazala štetne učinke nedostatka kalija, uključujući visoki krvni tlak, moždane udare i oslabljene reflekse.
Konzumiranje šljiva može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa održavanjem stabilne razine šećera u krvi. To je zbog njihovog niskog glikemijskog indeksa, što ih razlikuje od slatkih poslastica i preslatkog voća. Odabirom šljiva umjesto ovih alternativa, možete se zaštititi od pojave dijabetesa tipa 2.

  • Konzumacija pet šljiva dnevno može učinkovito smanjiti vjerojatnost raka, a evo i obrazloženja: uvrštavanjem pet šljiva u svoju redovnu prehranu, olakšavate sposobnost svog tijela da se bori protiv štetnog utjecaja slobodnih radikala, posljedično smanjujući rizik od raznih degenerativnih bolesti, uključujući više oblika raka. To se pripisuje velikoj prisutnosti prirodnih antioksidansa u šljivama, što ih čini iznimno korisnim voćem.

 

  • Probavni sustav ima velike koristi od konzumacije šljiva, a evo i kako: uključivanje najmanje pet šljiva u vašu dnevnu jutarnju rutinu na prazan želudac može učinkovito pomoći probavi i potaknuti redovitost pražnjenja crijeva. Time učinkovito detoksicirate svoje tijelo i štitite ga od štetnog djelovanja otrovnih tvari koje mogu imati brojne skrivene i nesagledive posljedice.

 

  • Dobrobiti šljive za zdravlje očiju značajne su i usporedive s onima borovnice. Šljive sadrže antocijanozide, aktivne spojeve koji jačaju kapilare u mrežnici. To pomaže u usporavanju degeneracije makule, središnjeg i najosjetljivijeg dijela mrežnice, do koje može doći s godinama. Slično borovnicama, redovita konzumacija šljiva može poboljšati noćni vid i proširiti vidno polje. Plava šljiva posebno je vrijedna pažnje jer ima istu boju kao i borovnica.