Oni malo stariji ga se jako dobro sjećaju i mnogi će vam reći da se nikada više nije pojavio voditelj poput njega.  Milovan Ilić Minimaks ostavio je neizbrisiv trag u svojoj epohi kao novinar, aforističar i voditelj radijskih i televizijskih programa. Njegova duhovitost i kreativnost razveselili su naciju i proslavili brojne zabavljače. Obdaren vječno zadivljujućim intelektom britkim poput britve, ne samo da je vodio bezbroj radijskih i TV emisija, već je i autor sedam tomova aforizama i dvije zbirke poezije.

Do danas je poznat kao “televizijski monarh” bez premca, osvajajući publiku diljem regije nekadašnje Jugoslavije do te mjere da bi se ulice ispraznile kad god bi se emitirala njegova emisija. Davne 1967. godine pokrenuo je svoj radijski program pod nazivom “Minimaks” (karakterizira ga sažeti govor i bogata glazba), čime je ubrzo stekao svoj kultni nadimak. U samo mjesec dana vrtoglavo je porasla i postala najomiljenija emisija, što ga je dovelo do vrhunca popularnosti kao ultimativnog voditelja. Kultni pozdravi koji su otvarali i zatvarali svaku emisiju, “Dragi moji i dragi moji” i “Zdravo, nema više”, urezali su se u sjećanje nebrojenih obožavatelja njegova rada. Njegova osebujnost također je došla do izražaja u njegovoj praksi da se gostima obraća familijarno, koristeći neformalno “ti”. Ovakav pristup izazvao je revoluciju u domaćem novinarstvu, jer se takva neformalnost u to doba smatrala smionošću.

Njegov rad na televiziji doveo ga je do vrhunca popularnosti. U početku je uz Minju Subotu vodio emisiju “Od glave do pete”. Potom je vodio emisije “Minimaksovizija”, “Maksovizija” i “Nedeljom u Minimaksu” na TV Politici. Ove emisije otvorile su novi put predstavljajući raznolik niz gostiju, uključujući političare, umjetnike i pop ličnosti. Kroz svoj rad u medijima, Minimax je odigrao ključnu ulogu u otkrivanju i promociji talentiranih pjevača poput Lepe Brene, Dare Bubamare, Jame, Vendija, Rokera s Morave, Đorđa Balaševića, Ramba Amadeusa i Zabranjenog fušenja.

 

Nakon što je stekla golemo priznanje, serija je nakon petogodišnjeg prikazivanja naglo prekinuta uz obrazloženje da je ocijenjena nekvalitetnom i neukusnom. Ne pokolebavši se, Milovan se odmah upustio u novi pothvat, emitirajući se svake nedjelje u podne. Ova kultna produkcija, poznata kao “Tup-tup”, osvajala je publiku tijekom impresivnog razdoblja od 22 godine. Opće je poznato da je upravo on zaslužan što je zanosna Brena dodijelila slavni nadimak Lepa. Tijekom nezaboravnog pojavljivanja u njegovoj emisiji 1981., legendarna pjevačica zahvaljujući Minimaksu zauvijek se veže uz nadimak “Lepa”. Tijekom kasnih 1980-ih Minimaks je već stekao legendarni status u jugoslavenskom novinarstvu, ali šira javnost uglavnom nije znala za njegov osobni život. No, dogodio se jedan slučaj da je radijski i televizijski voditelj, ali i aforističar, ljubazno ugostio javnost u svojoj bivšoj rezidenciji u beogradskom naselju Narodni front. U sklopu stana Minimaks je sa suprugom Biljanom i djecom stanovao u jednom dijelu, dok je u drugom njegov šogor s obitelji.

Njihovi snovi o preseljenju izjedali su ih više od deset godina, zbog čega su zanemarili bilo kakve nadogradnje ili poboljšanja svog trenutnog prebivališta. Prema njegovom iskazu, njihovi su napori bili usmjereni isključivo na ugostiteljstvo potencijalnim kupcima jednostavnom šalicom kave. Ugledni Minimaks je 1989. godine opisao ogromnu veličinu cijelog stana u kojem su se nalazile sobe raspoređene na nekonvencionalan način. Troškovi održavanja bili su pretjerani, a gradnja je odražavala prošla vremena. Unatoč brojnim pojedincima koji su izrazili interes za trgovinu ili sporazum, nijedna od tih prilika nije se ostvarila. U znak gostoprimstva skuhali smo kavu za te potencijalne poslovne goste. Životni prostor Ilićevih krasilo je mnoštvo fotografija, naljepnica, plaketa i šešira, među kojima je bila i jedna s vjenčanja koja je u nekom trenutku nemirno pocijepana. Za to vrijeme, u svom kutku, djeca su izrazila svoju kreativnost slobodno crtajući po zidovima i ukrašavajući ih posterima. Unatoč njihovim povremenim susretima, okupljanje obitelji pokazalo se izazovnim zbog njihovih raznih obveza.

U osobnom životu držao se načela izbjegavanja druženja s javnim osobama unutar doma. Legendarni novinar, voditelj i humorist pojasnio je kako se ne sjeća da je neki pjevač ili estradni izvođač ikada kročio u njegov dom, jer čvrsto vjeruje u razdvojenost posla i privatnosti. U prvim mjesecima 2004. Minimax je primio uznemirujuće vijesti o njegovom i supruginom zdravlju. Dijagnosticirana mu je žutica koja mu je ozbiljno narušila funkciju jetre, dok je njegovoj supruzi Biljani dijagnosticiran četvrti stadij raka dojke koji se već proširio na njezine kosti. Nažalost, kirurška intervencija za nju više nije bila opcija. I dok je Biljana ostala otporna na ovu poražavajuću vijest, Mića je ostao u šoku. Samo tri tjedna prije potpuno mu je otkazala jetra, pa je u besvjesnom stanju hitno prevezen na VMA. Nakon opsežnih pretraga i intenzivne terapije na kraju se potpuno oporavio. Nažalost, Mićino vrijeme je prekinuto. Preminuo je u Padovi u 67. godini života čekajući transplantaciju jetre, samo šest tjedana nakon smrti supruge Biljane.Pjevačke legende Arsen Dedić i Kemal Monteno su platili njegovo liječenje u bolnici.