Luis je bio jedinstven lik na domaćoj estradi i iza nejga su ostali hitovi koji su i danas popularni. Nakon što je 2011. godine preminuo proslavljeni vokal Ljubiša Stojanović, poznatiji kao Luis, njegova supruga Silvana našla se u finansijskim teškoćama. Uprkos Luisovim izuzetnim dostignućima i bogatstvu, Silvana i njihovo troje dece našli su se u teškim okolnostima. Silvana je javno apelovala za pomoć od vlade i drugih organizacija, jer se suočila sa tekućim finansijskim problemima samo dvije godine nakon prerane smrti njenog supružnika. Prije svoje smrti, Silvana je bila kreativna direktorica u Luisovom studiju. Odvažnim potezom 2008. godine osnovala je vrtić pored njihove porodične rezidencije. Međutim, nakon tragične saobraćajne nesreće koja je odnijela Luisov život, bila je prisiljena privremeno obustaviti svoju poduzetničku potragu. Preostali prihodi su se pokazali nedovoljnim za izdržavanje njihove četveročlane porodice, što je označilo početak Silvaninog napornog putovanja.

 

Zatvaranje moje predškolske ustanove, odluka koju sam donijela u septembru 2013. godine, predstavila mi je surovu stvarnost koju nisam mogao ignorirati. U roku od dvije godine posao je potpuno propao, što je dovelo do razornih posljedica. Odjednom sam se našla opterećena nepremostivim egzistencijalnim problemima, pokušavajući izdržavati troje djece bez stabilnih prihoda. Zajmovi, dugovi i osnovne potrepštine postali su veliki izazovi koji su me opterećivali. Tražeći izdržavanje, prijavio sam se krajem 2013. godine za porodičnu penziju, koja je s pravom pripadala našoj djeci. Međutim, naišla sam na neočekivanu prepreku — porezni dug na ime mog pokojnog muža. Ova nesretna situacija stvorila je složenu mrežu komplikacija između PIO fonda i poreske uprave. Uprkos mojim najboljim naporima da upravljam birokratskim procesom i riješim stvar službenim kanalima, našao sam se izgubljen i obeshrabren nakon što sam dobio službenu odbijenicu za penziju. Spoznaja da bi moja djeca mogla naslijediti očev dug ostavila mi je otrežnjujuće razumijevanje da bi postizanje mog cilja bio težak zadatak, uprkos mojoj nepokolebljivoj odlučnosti i bezbrojnim pokušajima.

Dobila sam uvjeravanje da neću biti dužna da otplaćujem dug sve dok se uzdržavam od podnošenja zahtjeva za penziju. Međutim, izričito je rečeno da bi, ako bih uputio takav zahtjev, to izazvalo mnoštvo pitanja na koja se ne može odgovoriti, jer su interesi države iznad svega. Savjetovali su me da čekam svoje vrijeme, jer može doći do promjena u sistemu ili dug može postati ništav. Uprkos znakovima upozorenja koji su bili prisutni već duže vrijeme, trebalo mi je vremena da u potpunosti shvatim kako sam se našao u ovoj nevolji. Stupio sam u kontakt sa Sekretarijatom za socijalnu pomoć i zaštitu i dobio sam dečji dodatak na godinu dana u iznosu od 10.000 dinara mesečno za moje troje dece. Međutim, kada sam se ponovo prijavio sledeće godine, obavešten sam da se više ne kvalifikujem za beneficije zbog svog vlasništva nad neaktivnim pravnim licem 2014. godine.

U tom periodu našla sam se u ulozi samohranog roditelja koji brine o troje djece bez ikakvog izvora prihoda. Savjetovano mi je da podnesem pritužbu, ali još uvijek čekam odgovor Ministarstva za rad i socijalna pitanja. I pored pomoći Sekretarijata za socijalnu pomoć i zaštitu u sastavljanju žalbe, prijatelji koji tamo rade su me obavestili da je loše napisana. U međuvremenu, Silvana je uspjela da prebrodi krizu. Period nakon Louisove smrti predstavljao je brojne izazove za nju i njenu djecu, a oni su se neko vrijeme oslanjali na dobrobit.