Lepa Brena, čije je pravo ime Fahreta Jahić, je izuzetno popularna jugoslovenska i balkanska pevačica, rođena 20. oktobra 1960. godine u Tuzli, Bosna i Hercegovina. Njeno umetničko ime “Brena” je izvedeno od imena reke “Brenta” koja prolazi kroz njeno rodno mesto. Brena je stekla ogromnu popularnost tokom 1980-ih i 1990-ih godina svojom muzikom koja kombinuje elemente popa, folk muzike i densa. Njeni albumi su postali hitovi širom bivše Jugoslavije, a njene pesme su stekle kultni status. Među najpoznatijim su “Mile voli disko”, “Jugoslovenka”, “Ti si moj greh”, “Luda za tobom”, “Čačak, Čačak” i mnoge druge.

 

Pored muzičke karijere, Lepa Brena je takođe bila uspešna i kao glumica, ostvarivši uloge u nekoliko popularnih jugoslovenskih filmova, uključujući “Hajde da se volimo” i njegove nastavke.Brena je ne samo poznata po svojim umetničkim dostignućima, već i po svojoj harizmi, energiji i šarmu na sceni. Njena pojava je često bila izuzetno stilizovana i glamurozna, što je dodatno doprinelo njenom statusu ikone.Van muzičke i glumačke scene, Lepa Brena je takođe poznata po svom humanitarnom radu i aktivizmu. Posvetila je mnogo vremena podršci raznim humanitarnim inicijativama i organizacijama.

  • Iako je bivša Jugoslavija prestala da postoji, popularnost Lepe Brene se nije smanjila. Naprotiv, ona i dalje nastavlja da privlači pažnju širom Balkana, kao i među dijasporom, sa svojim koncertima i novim muzičkim projektima.
    Lik i delo Lepa Brene su nedavno zloupotrebljeni u marketinške svrhe, i to u kontekstu reklamiranja leka protiv dijabetesa. Pevačica je o ovom incidentu obavestila javnost putem svojih profila na društvenim mrežama.“Želim da vas upozorim da je u javnosti korišćen preparat, odnosno kapsule, pri čemu su iskorišćeni moj lik i intervju koji nikada nisam dala. Važno je naglasiti da se ja nisam lečila ovim preparatom, niti sam na bilo koji način podržala njegovo korišćenje. Zbog ovog neovlašćenog korišćenja mog lika, preduzeti će se sve neophodne pravne mere i podneti pravne sankcije”, poručila je Lepa Brena putem svog zvaničnog profila.

 

Ovaj slučaj nije izolovan, s obzirom na to da se nedavno i pevačica Snežana Đurišić požalila na sličan problem. Zloupotreba likova poznatih ličnosti u marketinške svrhe postaje sve češća pojava, naglašavajući potrebu za zaštitom prava i integriteta javnih ličnosti.Ovo nije prvi put da javne ličnosti imaju problema sa neovlašćenim korišćenjem svojih imena ili likova u reklamne svrhe. Osim što dovodi u pitanje integritet i autentičnost poznatih ličnosti, ova praksa može dovesti i do ozbiljnih pravnih posledica za kompanije ili pojedince koji se upuste u takve aktivnosti.

 

Važno je da javnost bude svesna ovakvih slučajeva i da podrži napore poznatih ličnosti u zaštiti njihovih prava. Takođe, nadležni organi treba da preduzmu odgovarajuće korake kako bi se sprečila dalja zloupotreba imena i likova javnih ličnosti u komercijalne svrhe.

 


BONUS TEKST: KRATKI OSVRT NA BIOGRAFIJU LEPU BRENE

  • Karijera

Godine 1980. započinje njezin profesionalni put. U početku je izašla na pozornicu koristeći svoje rođeno ime uz glazbeni ansambl poznat kao “Lira Show”. Njihove zadivljujuće izvedbe i osebujni vokali njihovog glavnog pjevača brzo su privukli pažnju, zaradivši im priznanje diljem bivše Jugoslavije. Kako im je popularnost rasla, osigurali su redovite nastupe u renomiranim objektima poput hotela Jugoslavija u Beogradu. Unatoč rastućoj slavi, još se nisu upustili u sferu produkcije albuma.

Za medijsku eksponiranost TV Beograd primarno odgovoran je Milovan Ilić Minimaks. Kada su Lepa Brena i Slatki Greh izbačeni iz emisije “Hit parada” Televizije Beograd zbog skandaloznog i neprikladnog odijevanja (Lepa Brena je došla u kratkim hlačama koje je sašila zajedno sa svojom majkom), Minimaks je preuzeo na sebe da uvrsti snimka nastupa Lepe Brene u vlastitoj emisiji na istoj televiziji. Nakon te emisije Fahreta Jahić postigla je izuzetan uspjeh i uzela umjetničko ime Lepa Brena.

Godine 1982. Lepa Brena i Slatki Greh udružili su se s Milutinom Popovićem-Zaharom na albumu “Čačak, Čačak”, a pojavili su se i u filmu “Tesna koža”. Milutin Popović-Zahar bio je jedini skladatelj svih pjesama koje se nalaze na njihovom albumu prvijencu.

Godine 1982. debitirao je drugi album pod nazivom “Mile voli disco”. Među pjesmama koje se nalaze na ovom albumu su istoimena “Mile voli disco” i “Duge noge”, uz još nekoliko drugih. Ovaj je album postigao neviđen podvig prodavši nevjerojatnih 800.000 primjeraka.