Unatoč tome što je umirovljenica i majka dvoje odrasle djece koja su zasnovala vlastite obitelji, baka Milena oduvijek je vjerovala da će njeno treće doba biti bezbrižno, s obzirom na uspjeh u odgoju djece. Sudbina je s druge strane imala drugačije planove i upravo je od te djece doživjele najveće razočarenje.

Započinjući svoju pripovijest, baka Milena kaže da je odgojila i sina i kćer koji su sada odrasli. Tijekom njihova odrastanja, ona i njezin suprug pružili su im nepokolebljivu podršku, bilo da se radilo o njihovom obrazovanju, kupnji doma ili čak brizi za njihove unuke. Nažalost, njen suprug je preminuo prije nekoliko godina, ostavivši je da živi sama. S mizernom mirovinom teško podmiruje osnovne potrebe, često pred teškim izborom između kupnje lijekova ili hrane. Unatoč tome što su njezina djeca bila svjesna njezine situacije, nisu joj pružili ruku pomoći. Iz njezine perspektive, čini se da njezina djeca nisu sposobna suosjećati s njezinim teškoćama.

Baka Milena doživjela je zaprepašteno opažanje: torbica njezine unuke košta više od njezine vlastite mirovine. Odlučila je razgovarati o toj temi sa svojom djecom, predloživši im da daju doprinos u mjesečnim računima jer će nakon njezine smrti oni naslijediti stan. Međutim, njezin sin glumio je neznanje, odbijajući shvatiti njezine namjere, dok je njezina kćer tvrdila da jedva ima dovoljno novca da pokrije vlastite troškove. Zanimljivo je da se niti jedan od njih nije oslanjao na javni prijevoz, već su se odlučili za skupe automobile. Prepustili su se godišnjem odmoru na luksuznim odredištima, odsjedajući u luksuznim hotelima. Nadalje, kći joj je svaki mjesec kupovala novu odjeću i razmazila vlastitu kćer novcem, do te mjere da je dijete dobivalo veću naknadu od mirovine bake Milene.

Nažalost, supruga njezina sina kontrolirala je sve financije u njihovom kućanstvu, zbog čega on nije mogao pomoći svojoj majci čak i da je to želio. Razmišljajući o svojim metodama odgoja, baka Milena razmišlja o mogućnosti pogreške. Susjedino ponosno otkriće da joj djeca financiraju godišnji odmor, pokrivaju troškove i podmiruju račune zateklo je baku Milenu nespremnu. Iako je učinila isto za vlastitu djecu, sada oklijeva posuditi novac od svog susjeda, bojeći se pomnog ispitivanja zašto njezina vlastita djeca nisu pružila istu razinu pomoći. Ta neizvjesnost navodi je na pitanje je li ispravno odgojila svoju djecu, kojoj su ona i suprug dali sve, ali su ostali bez ušteđevine. Sličnih slučajeva sve je više, a njezino iskreno priznanje ima odjeka kod mnogih pojedinaca u Srbiji.

Nema teksta za ispravak. Složenost formule za izračun mirovine u Srbiji rezultirala je nedostatkom znanja građana o visini mirovine koju će dobiti kada ispune uvjete. U srpnju je prosječna mirovina iznosila 37.798 dinara, što je približno 44 posto prosječne plaće u tom razdoblju. Važno je napomenuti da će od listopada mirovine porasti za 5,5 posto, au siječnju iduće godine za dodatnih 14,5 posto. Prema riječima ministra financija Siniše Malog, prosječna mirovina u siječnju bi trebala premašiti 45.000 dinara. Nedavno povećanje mirovina nije ispunilo očekivanja predstavnika umirovljenika. Udruge umirovljenika Srbije zalažu se za povećanje mirovina od deset posto od listopada ove godine, zatim povećanje od 19 posto u 2024. i 2025. Krajnji cilj im je podizanje prosječne mirovine na 50 posto prosječne plaće, kako je agenciji Beta javila udruga.