Njega intimnog područja dugo je bila izvor neizvjesnosti za žene, često zbog toga što se ustručavaju postaviti pitanja koja se naposlijetku tiču njihovog zdravlja. Konkretno, vodila se rasprava o potrebi za skupim hemijskim proizvodima nasuprot prikladnosti korištenja samo tople vode, a na ove i druge upite odgovorila je ginekologinja dr. Vesna Tešić, osvrćući se na nedoumice koje se mogu pojaviti.

Doktorica Vesna Tešić, ginekologinja u emisiji Ordinacija, govori o često postavljanom pitanju o održavanju higijene rodnice. Mnoge žene nisu sigurne oko najprikladnijih proizvoda za korištenje, jer su ih njihove bake savjetovale da je sama voda dovoljna. Ali kakva je stvarnost situacije? Dr. Vesna Tešić ističe važnost poštivanja vaginalne higijene i razumijevanja učinkovitosti i sigurnosti različitih pristupa. Ključno je priznati da vagina ima svoj vlastiti inherentni sustav za održavanje čistoće i dobrobiti, čineći pretjeranu upotrebu jakih proizvoda za čišćenje nepotrebnom.

Održavanje pravilne vaginalne higijene presudno je za opću dobrobit žene. Međutim, važno je uzeti u obzir različita životna razdoblja i prilagoditi higijenske prakse u skladu s tim. Dr. Vesna Tešić, cijenjena ginekologinja, ističe važnost razlikovanja reproduktivnih godina od menopauze te prema tome prilagođavanja higijenskih metoda. U godinama plodnosti preporučljivo je koristiti higijenske potrepštine koje imaju jaču formulaciju s mliječnom kiselinom. Ova posebna komponenta nudi zaštitu od infekcija i pomaže u očuvanju pH ravnoteže vaginalnog područja.

S druge strane, žene u menopauzi trebale bi birati blaže proizvode za higijenu namijenjene vanjskoj koži spolnih organa. Ova mjera opreza je ključna zbog pada razine estrogena, što može rezultirati stanjivanjem kože i povećanom osjetljivošću na infekcije. Za učinkovitu podršku održavanju higijene rodnice dr. Tešić preporuča unos prirodnih sredstava poput kanatariona, prirodnog antiseptika ili kadulje. Ovi prirodni sastojci imaju sposobnost prirodnog očuvanja dobrobiti vagine.

Ključni čimbenik leži u izbjegavanju proizvoda koji sadrže parabene, budući da oni mogu izazvati iritaciju i poremetiti osjetljivu ravnotežu vaginalne flore. Neispravnost same vode u higijenskom smislu, posebice s obzirom na raznolik sastav suvremene vode, ističe dr. Tešić. Stoga se preporuča primjena odgovarajućih tehnika za očuvanje čistoće vagine. Razmatrajući metode kojima su se naši preci služili za održavanje higijene rodnice, doktorica ističe korištenje mliječne kiseline, kiselog mlijeka i biljnih pripravaka poput stotinke i kadulje.

Ovi prastari lijekovi pokazali su se vrlo učinkovitima i nude mnoštvo prednosti u njegovanju vaginalnog zdravlja. Liječnik ističe stalnu učinkovitost mliječne kiseline i priznaje postojanje suvremenih zamjena, uključujući tablete ili kreme s dodatkom mliječne kiseline, koje imaju potencijal za vrlo korisne rezultate. Odabir proizvoda koji su usklađeni s individualnim potrebama i preferencijama, uzimajući u obzir i osobno zdravstveno stanje i stručne upute, od iznimne je važnosti.

Žene često razgovaraju i dijele svoja iskustva i savjete o njezi kože, kose i šminke. No, nažalost, vrlo važna privatna higijena vrlo je rijetka tema u njihovim razgovorima. Premalo se govori o njezi i higijeni intimnih dijelova tijekom ginekoloških operacija, iako njega i higijena ne znači samo sprječavanje infekcija, već je najaktivnija primarna briga za tjelesno i psihičko zdravlje žene. Naime, higijena svih dijelova tijela, pa tako i intimnih područja, neophodna je za potporu samoobrane organizma, odnosno potiče sustav samočišćenja da se obrani od vanjskih agresija tijekom normalnih aktivnosti. Uzrok bolesti može se pronaći i bez našeg svjesnog utjecaja.