Dok veliki broj nas omamljeni ustajemo iz kreveta, idemo do kuhinje, pripremamo jutarnju šoljicu kafe, odlazimo u kupaonicu i konačno ispijamo prvi okrepljujući gutljaj, mnogi od nas se u tom trenutku doista počinju buditi, ali postavlja se pitanje kako kafa u tom periodu zapravo djeluje na naš organizam. Razlog zašto je ovaj napitak toliko popularan diljem svijeta je njegova učinkovitost, ali ključno da budemo svjesni opasnosti i toga kako zapravo kafa utječe na naš organizam kako bi se maksimizirale njegove prednosti.

Prema studiji objavljenoj u digitalnom izdanju knjižnice američkog Nacionalnog instituta za medicinu, konzumacija kave na prazan želudac, osobito među ženama, negativno utječe na zdravlje. Kao rezultat prirodnog biološkog ritma tijela, razina kortizola je na vrhuncu ujutro nakon buđenja, a najnižu točku doseže navečer prije spavanja. Prema nutricionistici i liječnici Karlin Rozenblum, konzumacija kave u jutarnjem razdoblju najvećeg kortizola može negativno utjecati na tjelesne hormone i poremetiti prirodni ciklus spavanja i budnosti. Ovaj poremećaj može imati negativne učinke na ovulaciju, hormonalnu ravnotežu i kontrolu tjelesne težine, navodi se u članku na portalu PureWow.

Dr. Rozenblum zaključuje da konzumacija kofeina tijekom vrhunca lučenja kortizola dovodi do povišene razine kortizola. Točan razlog iza ovog fenomena ostaje neobjašnjen, ali se pretpostavlja da kava može utjecati na apsorpciju određenih vitamina i minerala u tijelu. Dr. Rozenblum također upozorava na ovu praksu. Tijelo zahtijeva kortizol, zajedno s drugim hormonima, za pravilno funkcioniranje. Međutim, problemi nastaju kada doživljavamo stalni stres, što dovodi do kontinuiranog lučenja kortizola. To može rezultirati povišenom razinom šećera u krvi i inzulinskom rezistencijom. Štoviše, prekomjerno otpuštanje kortizola može se dodatno potaknuti konzumacijom kave na prazan želudac, što potencijalno uzrokuje probavne probleme i povećanje želučane kiseline. Za osobe sa želučanim problemima, vrijedi napomenuti da je hladna kava 70% manje kisela od vruće kave.

U koje vrijeme treba popiti prvu šalicu jutarnje kave? Za optimalno vrijeme, preporuča se da prvu šalicu kave popijete između 9:30 i podneva kada razina kortizola prirodno opada, pod pretpostavkom da ustanete oko 7 ujutro. Međutim, ključno je prije toga pojesti obrok. Kako biste spriječili kiselost kave, Rozenblum predlaže da u svoj doručak uključite hranu bogatu kalcijem poput badema, jogurta ili chia sjemenki. Ove namirnice djeluju tako da neutraliziraju kiselost i daju potrebnu energiju kada se upare s vašom jutarnjom kavom. Sa svojom velikom globalnom popularnošću, kava ima bogatu povijest koja seže stoljećima unatrag. Unatoč njegovoj širokoj dostupnosti u moderno doba, postoje brojni zadivljujući detalji o ovom omiljenom napitku koji vam možda nisu bili poznati.

Etimologija izraza “kava” može se pratiti unazad do različitih jezičnih izvora. U početku je arapska riječ “qahwah” označavala vino, ali se vremenom razvila u napitak koji se kuha od zrna kave. Ovaj izraz je zatim usvojen u turski kao “kahveh”, a kasnije je ušao u nizozemski jezik kao “koffie”. Naposljetku, pronašao je svoj put u engleski leksikon kao “kava”, etablirajući se kao univerzalno priznat naziv za ovaj voljeni napitak diljem svijeta. Sažeto rečeno, kava nije samo napitak koji uživa široku popularnost, već i značajna komponenta kako povijesnog tako i kulturnog konteksta. Kava je kroz svoju bogatu povijest simbolizirala raskoš, društvenu transformaciju i suvremeni način života. Bez obzira na to uživate li u kavi zbog njezina okusa, okrepljujućih svojstava ili društvenih veza koje potiče, ona ostaje obožavano piće diljem svijeta. Nadalje, kava posjeduje izuzetnu svestranost kao kulinarski sastojak, pružajući nebrojene mogućnosti njezine upotrebe.