Danas se prisjećamo sportiste koji je već odavno pao u zaborav i koji je na žalost postao socijalni slučaj. Predrag Spasić, bivši nogometaš Partizana i jugoslavenski reprezentativac, otkrio je da mu je najteži trenutak u karijeri bio u sezoni 1990./91., kada je igrao kao branič za Real Madrid. Ovaj nezaboravni trenutak dogodio se u derbiju protiv Barcelone kada je postigao autogol. Predrag Spasić danas slavi 59. rođendan, a njegovo naslijeđe u nogometnom svijetu ostaje kao tragična ličnost čiji je put pomrsila hirovita sudbina. Tijekom svoje sportske karijere bio je primjer nepokolebljive odanosti i nepokolebljive ljubavi prema igri, ostavljajući trajan dojam na one koji ga pamte kao pouzdanog i iznimno vještog igrača.

 

Dana 19. siječnja 1991., tijekom 19. kola Primere na Camp Nouu, odigrao se značajan događaj. Barca je uspjela osigurati ranu prednost golom Laudrupa u 18. minuti, ali je Butragenjo deset minuta kasnije ekspresno poravnao rezultat. No, nesretni preokret dogodio se u 62. minuti kada je Spasić, ničim izazvan i bez pratnje, nakon ubačaja neoprezno poslao loptu u vlastitu mrežu i na kraju odlučio ishod utakmice. Upravo u tom trenutku lopta je stigla golemom snagom sa strane. Cijeli stadion Barcelone eruptirao je uz skandiranje mog imena. Čak sam i u svlačionici nakon utakmice pokušavao doći k sebi. Nažalost, nikad više nisam uspio doći do iste izvedbene razine, otkrio je Spasić u emisiji Oko na RTS-u. Uporni Kragujevčanin, koji je karijeru zaključio u mladoj 31. godini, skrenuo je pozornost na još jednu stvar. U tom trenutku nisam bio na dobrom mjestu. Upravo sam završio svoju karijeru i nakupio bogatstvo, pa mi je trebalo malo vremena za sebe. Srećom, sada su se stvari preokrenule”, rekao je Spasić u krugu prijatelja. Podsjećamo da je Spasića španjolski As uvrstio na popis najgorih pojačanja u povijesti momčadi iz Madrida. Kako ga je opisao AS Spasić, posjedovao je čvrstinu čvrste stijene, ali se dičio vitkim strukom. Publika na Camp Nou mu je navijala i nakon nesretnog autogola. Nakon što je odigrao 22 utakmice za Real, prešao je u Osasunu, gdje je doživio pad intenziteta očekivanja.

 

Spasić je profesionalni put započeo u kragujevačkoj Radničkoj, potom je prešao u Partizan, a impresivne igre na Svjetskom prvenstvu 1990. otvorile su mu put do Reala. Međutim, njegovo vrijeme u Madridu bilo je kratkog vijeka jer je brzo prešao u Osasunu, nakon čega je uslijedio boravak u Marbelli, prije nego što se konačno vratio u Radničku u Beogradu kako bi zaključio svoju karijeru, samo pet godina nakon odlaska iz glavnog grada Španjolske. Nakon uspješne nogometne karijere, Predrag Spasić, bivši igrač kluba i reprezentacije, nalazi se u teškoj financijskoj situaciji. Nažalost, njegove okolnosti služe kao jasan podsjetnik na prepreke s kojima se brojni sportaši susreću nakon povlačenja iz svijeta profesionalnog sporta. Tijekom svoje profesionalne karijere Spasić je svojim nogometnim poduhvatima stekao značajno bogatstvo. Nažalost, nije mogao održati ovu financijsku sigurnost. Nastojeći razborito ulagati, odlučio je svoju zaradu uložiti u projekt koji se, nažalost, pokazao neuspješnim i na kraju rezultirao bankrotom. Bez sumnje, ovaj neuspjeh zadao je značajan emotivni i financijski udarac Spasiću, čiji su nogometni put obilježili trijumfi i uspjesi. U duboko osobnoj priči Predrag Spasić ispričao je svoj put suočavanja s nedaćama i prevladavanja depresije. Nakon niza neuspjeha, uključujući financijski gubitak zbog propale investicije usred burnog razdoblja obilježenog bombardiranjem, Spasić se našao razočaran. To je dovelo do stanja letargije i depresije, pojačanih dodatnim poteškoćama koje su se odvijale u njegovom životu. Međutim, uz nepokolebljivu odlučnost i neprocjenjivu podršku svoje obitelji, posebice brata Bojana, kao i vodstvo predanog liječnika, Spasić je krenuo u desetogodišnju bitku da povrati stabilnost i na kraju pobijedi svoju depresiju.

Dok su se ti događaji odvijali u mom životu, povlačio sam se dalje u sebe, opterećen samooptuživanjem što sam dopustio da se dogode. Kao rezultat toga, udaljio sam se od drugih, preplavljen dubokim osjećajem srama. Ovo stanje izolacije trajalo je neko vrijeme. Međutim, sada u dobi od 58 godina postoji mogućnost da se konačno posvetim i upišem to mjesto trenera, što nudi tračak nade. Bitno je upamtiti da nikad nije kasno krenuti na novo putovanje. Spasić se trenutno nalazi u poziciji da mu je potrebna financijska pomoć i vodi skroman način života. Radeći u skladištu u Kragujevcu zarađuje mizernih mjesečnih primanja od svega 400 eura, daleko od pozamašne zarade koja bi se očekivala od bivšeg nogometaša. Unatoč preprekama na koje nailazi, Spasić odiše iznimnim osjećajem snage i odlučnosti u suočavanju s nedaćama. Njegova izjava da je “snaga potrebna da se sve pobijedi” pokazuje da nije odustao od svog upornog duha i pozitivnog pogleda. U rasponu od 30 godina Spasić je bio odsutan iz medija sve do nedavnog pojavljivanja, zbog čega mu se obratila Udruga veterana Real Madrida. Podrška koju ova organizacija pruža koristi bivšim igračima prestižnog kluba, a nije neobično da se bivši nogometaši koji su bili dio Reala susreću s financijskim poteškoćama. Obavezali su se pomoći Spasiću. Spasić je izrazio zadovoljstvo i izrazio ponos, priznajući da može snositi odgovornost za nastale okolnosti. Izazovi s kojima se suočavao imali su dubok utjecaj, natjeravši ga da se povuče od drugih i šuti, izolirajući se od svijeta.