Otkako se pročula vijest o Kaćinoj preranoj smrti, društvene mreže preplavile su komentare kako život često zna biti nepravedan, unatoč njezinoj hrabroj borbi. Od trenutka kada joj je u 18. godini dijagnosticirana leukemija, Banjalučanka Katarina Trivić pokazala je ogromnu hrabrost u borbi protiv te bolesti.

  • Njezin izvanredan utjecaj na domovinu svjedoči o njezinoj izvanrednoj naravi. Nebrojeni pojedinci sa sličnim dijagnozama pronašli su inspiraciju u njezinoj priči. Nepokolebljivom hrabrošću suočila se s okrutnom bolešću izravno, odbijajući pokleknuti do posljednjeg dana. Budući da je cijeli život posvetila sportu, Kaća je ostala zatečena 2021. godine kada je u teretani neočekivano doživjela osjećaj nesvjestice.

Tijekom određenog vremenskog okvira zanemario sam svoj režim treninga zbog zabrinutosti da sam zaražen koronavirusom. Imala sam groznicu jedan dan, što me navelo da posumnjam na najgore, ali srećom, rezultati testa su bili negativni. Osim toga, smanjio mi se i apetit, ali s obzirom da sam već bila na dijeti, to sam pripisala tome. Tijekom tog razdoblja sam previše spavao i navikavao se na ranu jutarnju rutinu.

  • Međutim, iznenadna pojava velike modrice na mojoj nozi izazvala je uzbunu. Začudo, nisam se mogao sjetiti nijednog slučaja da sam naletio na nešto. U to vrijeme Banjalučanka, poznata po svojoj ljepoti, ispričala je svoju priču. Nakon niza pregleda stigla je poražavajuća vijest – dijagnoza akutne mijeloične leukemije. U tom trenutku jedina misao koja joj je prošla kroz glavu bila je: “Hoću li nestati s nepunih 18 godina?

Nakon žestoke borbe s bolešću, cijela zajednica sa strepnjom je iščekivala radosnu objavu Kaćinog ozdravljenja, a nade su im se ispunile. Ali nažalost, na početku 2023., nemilosrdna bolest ponovno je izbila na površinu… Prošle godine, u mjesecu travnju, dala je javnu objavu o hitnoj potrebi za transplantacijom matičnih stanica. Nažalost, otkrila je da nema kompatibilnog donora. Nadalje je istaknula da brojne zemlje u regiji posjeduju banke matičnih stanica, ali BiH ih nema.

  • Time je pokrenuta inicijativa za osnivanje banke matičnih stanica u Republici Srpskoj. Primarni izvor mladih krvnih stanica u tijelu je koštana srž, masna tvar koja se nalazi u ekstremitetima kostiju. Međutim, kod osoba kojima je dijagnosticirana leukemija, jedna stanica unutar koštane srži prolazi kroz mutaciju, pretvarajući se u kancerogeni entitet. Ta se mutirana stanica zatim replicira sama, nastavljajući napredovanje ove maligne bolesti.

Prema riječima dr. Marte Vedlej, najveći rizik od leukemije imaju odrasle osobe u dobi od 50 do 70 godina, iako se u posljednje vrijeme bilježi porast slučajeva među mlađim osobama. Onkologinja Meredith Barnart razradila je da se različiti podtipovi leukemije identificiraju na temelju specifične vrste mutirane stanice i stadija u kojem se mutacija događa tijekom stanične proizvodnje.

  • Leukemija Prema obojici liječnika, simptomima leukemije nedostaje jasnoća, jer ne postoji definitivan simptom. Prema Barnartu, simptomi variraju ovisno o podtipu, no značajan broj njih često se pogrešno tumači kao tipični simptomi gripe. Unatoč tome, snažno se preporučuje da ostanete na oprezu i da zabilježite sljedeće strategije: Prema Barnartu, razvoj leukemije može dovesti do viška kancerogenih krvnih stanica u koštanoj srži, ometajući proizvodnju zdravih stanica.

Ova neravnoteža rezultira anemijom i posljedično uzrokuje blijedu kožu, osobito na licu. Osim toga, anemija može pridonijeti trajnom osjećaju hladnih ruku. Umor Prema Vedlejovim riječima, umor je dominantan simptom leukemije, kao i mnogih drugih bolesti. Ako osjećate stalnu iscrpljenost i značajan pad razine energije, preporučljivo je potražiti savjet liječnika. Osim toga, anemija također može pridonijeti osjećaju umora. Imunološki sustav uvelike se oslanja na zdrave krvne stanice u borbi protiv infekcija i održavanju cjelokupnog zdravlja.

  • Međutim, osobe s leukemijom, stanjem koje karakteriziraju nezdrave krvne stanice, imaju povećanu osjetljivost na bolest. Infekcije i groznica često se opažaju kao istaknuti simptomi leukemije, kaže Vedlej. Prema Barnartu, važno je biti svjestan kratkog daha, kao i nedostatka energije.

Tijekom tjelesne aktivnosti obratite pozornost na svoje disanje i promjene koje možete osjetiti. Ako se osjećate bez daha ili primijetite bilo kakve razlike u disanju, nemojte se ustručavati obavijestiti svog liječnika. Leukemija može biti indicirana ako vaše rane dugo zacjeljuju i lako vam nastaju modrice. Liječnici su uočili da petehije, male crvene točkice na koži, česta su manifestacija leukemije, osobito na nogama.

  • Osim toga, oni spominju da se naknadni simptomi mogu pojaviti kao dobro. Prema Barnartu, dodatni pokazatelji leukemije mogu biti noćno znojenje i nelagoda u zglobovima, dok Vedlej ističe važnost praćenja gubitka težine. Iz ti dodaje da simptomi poput krvarenja iz nosa i natečenih limfnih čvorova također mogu ukazivati ​​na ovu tešku bolest.